webmaster
 
Cevapla
13-10-2010 22:06:05
 

En İlginç Meslekler

En İlginç Meslekler

Şiropraktör, sperm işçisi, filizlemeci, ebis kontrolörü... Çoğumuza yabancı gelen bu kelimeler, Türkiye İş Kurumu'nca hazırlanan sözlükte yer alan ilginç mesleklerden sadece birkaçı

Türkiye İş Kurumu'nun (İş-Kur) bireyleri 'işgücü ve mesleklere ilişkin' bilgilendirmek amacıyla hazırladığı sözlükte şimdiye kadar çok az duyulan meslek tanımlarına yer veriliyor. İş-Kur'un web sitesinde yayınlanan sözlükte, 2070 mesleğin tanımı yapılıyor, meslek mensuplarının yürüttüğü faaliyetlere ilişkin özet bilgi veriliyor. Sözlükte yer alan ilginç mesleklerden bazıları şunlar:

Debbağ: Yaş deri ve pöstekileri bir eriyik içinde işleyerek deri haline getiren kişi.

Makastar: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, konfeksiyon ürünleri imalatında kumaş ve yardımcı malzemeyi kalıba göre ve çok katlı olarak kesme.

Filizlemeci: Maltlı ve imbikten çekilecek içki imaline hazırlıklı olmak üzere arpa ve diğer hububatı filizlendiren kişi.

Remayözcü: Remayöz makinesini kullanarak, dikime hazırlanmış örgü ürünlerin yaka, bant, pat, cep, yan dikiş ve lastik dikim işlemlerini, kendi başına ve belirli bir sürede yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Pürmüzcü: Metali oksiasetilen veya diğer gaz aleviyle çeşitli şekillerde kesen bir makineyi çalıştıran kişi.

Sır İşçisi: Sır yapmak üzere boraks, kurşun, kum ve kireç gibi maddeleri karıştırıp öğütmek üzere bir kitle haline getirip yeni baştan öğüten kişi.

Derikmen: Derikmen (Petrol), kule montajı, kulenin kontrol ve bakımı, sondaj manevrası ve kuyu başı düzeneği hazırlama işlemlerini, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kültürcü (süthane/mandıra): Tereyağı, krema, peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.

Enstrümancı: Proses veya akış tipi üretim yapan tesislerde, ölçme ve kontrol cihazlarının arıza tespiti, onarımı, periyodik bakımı ve yenilenmesine ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.

Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

Ebis kontrolörü:
Uçuş personelinin uçuş sırasındaki ve yerdeki çalışma durumlarına ilişkin kayıtları tutan kişi.

Şiropraktör: İnsan vücudundaki kemik ve kaslarda oluşan bozuklukları elle veya aygıt kullanarak tedavi eden kişi.[1] Haberi Gönderen: osmanoğlu <ogamsiz@hotmail.com>
Kaynaklar

[1]

Bir önceki yazı Bunları Biliyor musunuz? hakkında bilgi vermektedir.

19-10-2010 21:53:21
 
komedi ya bunlar. ...

28-11-2010 18:47:46
 
Evet

Cevapla

"En İlginç Meslekler" konusu hakkında etiketler
ana ansiklopedik bilgi bilgiler Bilinmedik bilmediklerimiz bir bulunan calisma cikarma cok degi degisik degissik deisik demek deri derikmen desik deuisik diger ebis egisik espirilo fazla Filizlemeci fotograf fotografi fotolar giyer guild gumruk hakkinda hakkindaki hazirlamak icin ile ilgili ilgilinc ilginc imalat iscisi isler kadar kazan kelimeleri kesme kis kisaca komi komik kon kontrol kontroloru kurumu lari lgi meslegi mesleginin meslek meslekeler meslekleklek meslekler mesleklerde mesleklerden mesleklere mesleklerer meslekleri mesleklerle mesleklersi meslekte meslerler nedir nelerdir purmuzcu purmuzcunun resimler resimleri resimli resmi saatleri sesleri siropraktor siropraktorler siteleri sms sohbet sozlugu sperm tanimi tanimlari tanitimi tasistas turkiye ulkelerde uzerine wars webmaster yabanci yazi yeni

Bunları Biliyor musunuz? Önceki | Sonraki Ölümle ilgili hiç duymadıklarınız!
Saat: 08:09 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik