webmaster
 
Cevapla
23-09-2013 22:57:31
 

Yalakalık Kültürü Nedir

yalakalık nedir - neden yalakalık yaparlar - yalakalık ortadan kalkar mıİnsan hayatının hemen her döneminde, doğumundan ölümüne kadar etrafından hiç eksik olmayan bir kavram yalakalık kavramı.

Türk Dil Kurumu yalaka için dalkavuk diyor. Arsız, sırnaşık sıfatlarını da kullanıyor. Eskiden daha çok dalkavuk sıfatı kullanılırdı. Yalaka kelimesi sonradan kullanılmaya başlandı. Bilirsiniz dalkavuk saraylarda devlet büyüklerini sözleriyle eğlendiren kişilere denir. Günümüzde ise kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimselere, yağcılara dalkavuk diyoruz. Ya da diğer bir deyişle yalaka.

Yalakalık aynı zamanda argo söyleyişle “damardan girmek, nabza göre şerbet vermek, yağ çekmek, yalamak” deyimleriyle de eş anlamlıdır. Eğer bu kelimeler argo derseniz biraz daha usturuplu kelimeler kullanabilirsiniz. Mesela sırnaşık diyebilirsiniz. Ya da yılışık.

Peki etrafımızda neden bu kadar çok yalaka var? Neden bu kadar yalakayız? Yalakalığın günümüzde çok yüksek derecede rağbet görmesinin sebepleri nelerdir? Menfaate göre irili ufaklı bir çok sebebi vardır. En önemli sebepleri açlık korkusu, işsizlik korkusu, makam mevki korkusu, gelecek korkusu olarak sıralayabiliriz.

Günlük yaşantımızda dürüstlük anlayışının önemli derecede değerini yitirmesinden dolayı etrafımızdaki yalakalar ciddi oranda artmıştır. Liyakat çok büyük oranda geçerliliğini kaybetmiş olup itaat ve sadakat geçerli kriter olmuştur.

Yalakalar öncelikli olarak yöneticinin fikri yapısını, kişiliğini tespit ederler, zaaflarını belirlerler, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını araştırırlar ve ona göre davranırlar. Yalakalıkta sosyal hayat çok önemlidir.

Örnekler ;

1- Yönetici namaza gidiyorsa, herkesten önce namaza giderler, yöneticinin hemen yanı başında saf tutmaya özen gösterirler. Namaz sonrası, dışarıya çıkışlarını yöneticinin çıkışına göre ayarlarlar. Böylece kendilerini gösterirler.

2-Yöneticinin sosyal yaşantısında içki yer alıyorsa, içkili toplantıları kaçırmamaya özen gösterirler. Görüş sahasına giren bir masaya oturur, mümkünse göz göze gelecek şekilde yer seçerler.

3- Yöneticilerin bulunduğu her türlü toplantıya gitmeye özen gösterirler, yakın yerlerde bulunularak selamlaşırlar ve bende buradayım dedirtecek pozisyonda yerlerini alırlar.

4-Birebir görüşmelerde damardan girerek, nabza göre şerbet verirler. Sözü yöneticinin hoşlandığı konulara getirirler. Devamlı yöneticinin konuşmasına olanak tanırlar. Sık sık yöneticinin haklılığını ifade ederek onu devamlı överler.

5- Olası bir yönetici değişiminde gidene ağam, gelene paşam demeyi ihmal etmezler. Gidenin geri gelme ihtimali hiç yoksa arkasından bol bol okkalı şekilde atış yaparlar. Gelenin keyfi için, geçmişe bol bol söverler.

6- Tabii yalakalık kültüründe jurnalcilikte çok önemlidir. Yöneticiye devamlı laf taşırlar. Konumlarını sağlamlaştırmak için olası rakiplerini devamlı ispiyonlarlar. Bire bin katarak yöneticiye ballandıra ballandıra anlatırlar.

Yalakalık nasıl ortadan kalkar ?


Yalakalığın bu denli yaygınlaşmasında ve rağbet görmesinde yalakalığa muhatap olanların da payı büyüktür. Çünkü onlar yalakalığa prim verdikleri için toplum yalaka bir topluma dönüşmektedir. Yalakaların yaşamakta olduğu kişilik sorunu yalakalığa prim verenlerde de mevcuttur. Yukarıda yazdığımız tespitlerin sebeplerini ortadan kaldırdığımız zaman çözüm kendiliğinden oluşacaktır. O zaman yalakalığı sanat haline getiren kişiliksizler sağlam bir kişilik oluşturmak ve toplum içinde onurlu, dürüst, saygın ve namuslu yaşayabilmek için kendilerini tedavi ettirme imkânına kavuşacaklardır.

Temel değerlerin dejenerasyona uğradığı; liyakattan, dürüstlükten, namustan ziyade yalakalığın esas alındığı toplumumuzda herkesin asli görevi önce kendi kişiliği emsal teşkil etmek üzere erdemli yaşamayı, onurlu yaşamayı, dürüst yaşamayı, namuslu yaşamayı gelecek nesillere aşılamak olmalıdır. Sağlıklı bir toplum yapısı için bu şarttır. Toplumun bir bireyi olarak asli görevimiz bu olmalıdır.

Bir önceki yazı Pikap Radyoya Nasıl Bağlanır hakkında bilgi vermektedir.

23-09-2013 23:11:22
 
güzel araştırma

23-09-2013 23:31:57
 
Yönetici olmak var, güzel bir konu bulmuşsunuz

Cevapla

Pikap Radyoya Nasıl Bağlanır Önceki | Sonraki Sevgilinize Romantik Ortam Hazırlama Önerileri
Saat: 01:40 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik