webmaster
 
Cevapla
01-12-2011 23:33:50
 

Thomas Edison Kimdir?

Edison

Bini aşkın buluş yapan, bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren Amerikalı mucittir. 7 yaşındayken ailesi ile birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşen Edison, ilk öğretimine burada başladıysa da yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel öğretmenlerle eğitildi.

Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi ve bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeyi yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aygıtı yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

O günlerde geçirdiği bir hastalık nedeniyle kulakları ağır işitmeye başladı. 1878'de William Wallace'ın yaptığı 500 mum gücündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yötemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu.

Oksijenle yanan elektrik arkı yerine, havası boşaltılmış bir ortamda ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla, 14 ay boyunca filaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı .Sonunda 21 Ekim 1879'da, özel, yüksek gerilimli elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan, karbon filamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı.

Sonraki yıllarında Edison, burada laboratuvarının 10 katı kadar bir laboratuvar açtı. İki kez evlenen Edison'un 6 çocuğu oldu. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmaya devam etti. Geriye çığır açıcı buluşlarını yanı sıra, gözlemleriyle dolu 3.400 not defteri bıraktı.

Bir önceki yazı Takiyüddin Kimdir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Thomas Edison Kimdir?" konusu hakkında etiketler
adlari ailesinin anlatim arkadasi arkadaslari bilgi bilgiler bilgileri bilinmeyenler bir biyogra biyografi biyografisi buluslari cok dison edesun edi edidunkimdir edisan edisaon edishon edisin edisn ediso edison edisona EDISONKIMDIR edisonu edisonun edisonunu edisor edisson edisun edisyonkimdir film filmi filmleri hakkinda hastaligi hayat hayati hayatinin hayayti hikayesi ile ilgili isitme kAMDIR kidir kim kimdi kimdir kimdire kimdirf kimdirr kimdr kimgir kimlerdir kimligi kimlik kisa kisaca kisacasi kislmisi kmdir kmidir mdi nun okuuuuu olarak oldugu otobiyografisi oykusu ozet ozeti ozetle ozgecmisi san sarkilari sarkisinin son sonki sonn sonun thamas thoman thomas thomus tohomas tomas tonas turkmu unhayati unlu unlumu uzun voltalar yahudimi yapmistir yardimcisinin yazi

Takiyüddin Kimdir? Önceki | Sonraki Uluğ Bey Kimdir?
Saat: 02:58 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik