webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 08:46:40
 

Türkiyede Etkili Olan Rüzgarlar Nedir?

Türkiye Batı rüzgarları kuşağındadır.Ancak yerşekillerinden dolayı bu rüzgarların etkisi görülmez. Yurdumuz daha çok yerel rüzgarların etkisindedir.Türkiye'de Etkili Olan Basınç MerkezleriTürkiye farklı özellikteki basınçların etkisinde kalır. Bu durum daha çok Türkiye'nin matematik konumunun sonucudur.Yüksek Basınçlar:a) Sibirya Antisiklonu

o Ülkemizde doğu ve kuzeydoğudan sokulan termik kökenli yüksek basınç alanıdır.
o Türkiye'yi sadece kış aylarında Doğu Anadolu ve Balkanlar üzerinden sarkarak etkiler.
o Az fakat etkin kar yağışı ile soğuk ve ayazın fazla olduğu hava tipini simgeler.
oBalkanlardan sarktığında Azor yüksek Basıncı ile birleşerek İzlandaAlçak Basıncı'nın Türkiye'yi etkilemesine izin vermez. Bu nedenle uzunsüreli, sakin ve soğuk kış koşulları yaşanır.

b) Azor Antisiklonu

o Ülkemizi sürekli etkileyen dinamik kökenli yüksek basınç alanıdır.
o Kışın serin, yağışsız ve batı yönlü rüzgarlarla kendini belli eder. Rüzgar hızları yavaştır.
oKışın sürekli alçalıcı hareket gösterdiği ve soğuk yeryüzüne dokunduğuiçin havanın alt kısımlarında soğuk, durgun bir hava katmanı oluşur. Budurgun hava bölümü içerisinde şehirsel atıklar birikerek havakirliliğine neden olur.
o Kış ayalarında Kuzey Afrika üzerindeİzlanda Alçak Basıncı'nın sıcak bölümü oluşarak İzlanda AlçakBasıncı'nın değişmesine yardım eder. Yaz aylarında ise güneşışınlarının gelme açısına bağlı olarak etki alanını Akdeniz üzerindenİngiltere'ye kadar genişletir. Bu durumda Türkiye'de kuzey yönlürüzgarlar etkili olur.

Alçak Basınçlar :

a) İzlanda Siklonu

o Dinamik kökenli bu alçak basınç alanı kışın etkilidir.
o Ülkemize batı ve kuzeybatıdan sokulur.
oHareketli hava kütlelerini getirdiği için rüzgar birkaç gün ara ile çokfarklı yönlerden eser. Rüzgarın esme yönü güneybatıdan başlar,kuzeybatıya kadar döner. Bu basınç merkezinde güney sektörlü rüzgarlarsıcaklığı artırırken, kuzey sektörlü rüzgarlar sıcaklığı düşürücü etkiyapar ve cephesel yağışlara neden olur. Özellikle Karadeniz'de bubasınçalanı etkisiyle cephesel ve orografik yağışlar görülür.
o Eğerkendisinden daha sıcak olan Akdeniz'e iner ve uzun bir süre buradakalırsa nem yüklenir. Türkiye'nin güneybatı kıyılarında aşırı kışyağışlarına neden olur.

b) Basra Körfezi - İran Siklonu

o Termik kökenli bu basınç alanı, yaz aylarında karaların aşırı ısınması nedeniyle oluşmuştur.
o Ülkemizde güney ve güneydoğudan sokulan ve yaz aylarında etkili olan Basra Alçak Basıncı;
i) Aşırı çöl sıcaklarının yaşanmasına,
ii)Yaz başlarında karaların fazla ısınması ve atmosferin üst kısımlarınındaha soğuk olması nedeniyle ani, gök gürültülü, sağanak yağışlara,
iii) Azor Yüksek Basıncı'nın da etkisiyle kuzey yönlü rüzgarların etkin olmasına neden olur.
Bir önceki yazı Bilmediğimiz İlginç Bilgiler hakkında bilgi vermektedir.

15-08-2013 08:51:20
 
Azor Antisiklonu Nedir: Ülkemizi sürekli etkileyen dinamik kökenli yüksek basınç alanıdır. Kışın serin yağışsız ve batı yönlü rüzgarlarla kendini belli eder. Rüzgar hızları yavaştır. Kışın sürekli alçalıcı hareket gösterdiği ve soğuk yeryüzüne dokunduğu için havanın alt kısımlarında soğuk durgun bir hava katmanı oluşur. Bu durgun hava bölümü içerisinde şehirsel atıklar birikerek hava kirliliğine neden olur. Kış ayalarında Kuzey Afrika üzerinde İzlanda Alçak Basıncı’nın sıcak bölümü oluşarak İzlanda Alçak Basıncı’nın değişmesine yardım eder. Yaz aylarında ise güneş ışınlarının gelme açısına bağlı olarak etki alanını Akdeniz üzerinden İngiltere’ye kadar genişletir. Bu durumda Türkiye’de kuzey yönlü rüzgarlar etkili olur.

Cevapla

"Türkiyede Etkili Olan Rüzgarlar Nedir?" konusu hakkında etiketler
alanlari alcak atmosferin aylarinda azor basinc basinci basinclar bati bulunan cephesel cok degisiklikleri dinamik dunyada esis esme etki etkilenir etkileri etkileyen etkili etkilidir etkiliolan etkin etkisi etkisinde etkisindedir etkli fazla gore gorulen gorulmez hangi hangileridir hangisidir hangisinden ile isimleri izlanda kaldigi karadeniz kisin kiyilarinda konum konumun kusagindadir kuvvetli kuzey matematik neden nedir nelerdi nelerdir nin olan olanruzgarlar oldugu ozel ozkler ozkleri ozkli ruzfarlar ruzgar ruzgarin ruzgarla ruzgarlar ruzgarlardan ruzgarlari ruzgarlarin ruzgarlarinin ruzgarlarlar ruzgarlarlarlar saatler sektorlu sicak sicaklik soguk sonucudur surekli turki turkiyde turkiye turkiyede turkiyedeki turkiyenin turkiyeyi turkuyedeki turleri ulkemiz ulkemizde ulkemizdeki uzerinde yaz yaziniz yerel yeryuzu yeryuzunde yonlere yonleri yuksek

Bilmediğimiz İlginç Bilgiler Önceki | Sonraki Bilmediklerimiz-31
Saat: 13:40 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik