webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 08:49:27
 

Atom Spektrumları Nedir?

Hayret verici bir keşif de atomların çizgi tayfı yaymalarının bulunmasıydı. Bir gaz ısıtılırsa ya da bir gazdan elektrik akımı geçirilirse, madde ışık yayar. Işığın tayfı, çeşitli renklere ayıran bir prizmadan geçirilerek analiz edilirse, tayfta yalnız belli renkli çizgiler görünmektedir. 19. yy?da bu olayın açıklaması yapılamıyordu. Oysa atomdan yayılan ışım, atomun içine bakış sağlayan bir ipucuydu.Robert Bunzen (1811-1899) ve Gustav Kirchoff'un (1824-1887) araştırmaları şu iki sonucu ortaya çıkarmıştı:

1. Her element, buhar veya gaz halinde, tıpkı insanlardaki parmak izi gibi kendine özgü bir çizgi spekturumu verir.

2. Her elementin atomunun yaydığı ışık, aynı koşullarda, o elementin önceden soğurmuş olduğu ışıkıtır.

Atom spektrumları arasında en geniş şekilde incelenmiş olanahidrojeninkidir. Bir hidrojen lambasından yayılan ışık kırmızı morrenkte görünür. Hidrojen molekülü, görünür ışık yaymaz. Hidrojenlambalarında düşük basınçta, elektrik boşalımı yapılarak oluşturulanhidrojen atomları (uyarılmış hidrojen atomları) ışık yayar.

Bu ışığın bir bileşeni kırmızı ışıktır. Bundan başka hidrojen atomunungörünür spektrumunda yeşilimsi mavi ve menekşe çizgiler görülür.Balmer, işte bu çizgiler için deneme yanılma yöntemiyle bir bağıntıtüretmişti.

Bohr Kuramı, doğal olarak bilim dünyasında büyük bir heyecan doğurdu.Rutherford'a yazılan bir mektupta Einstein'in tepkisi anlatılırkenşunlar yazılır: "Einstein'in kocaman gözleri daha da büyüdü ve bana"Demek ki büyük bir buluşla karşı karşıyayız" dedi."
Bir önceki yazı Atom Fisyon Zincirleme Tepkime Reaksiyon Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Atom Spektrumları Nedir?" konusu hakkında etiketler
arasindaki atom atomik atomlarin atomu atomun atomunun bant bilgi bohr cizgi cizgileri cizgilerinin cizgisi cspektrum demek enerji fark farkli gaz gazlar hakkida hidrojen hidrojenin ile ilgili isik isimleri isitildiginda konusu kullanimi molekul neden nedir nedri nelerdir ozet ozeti seviyeleri spektromlari spektromu spektrum spektrumlar spektrumlari spektrumlarin spektrumlarinin spektrumu spekturumlari spekturumu surekli TAYF tayfi verici yapar yayar yerde

Atom Fisyon Zincirleme Tepkime Reaksiyon Nedir? Önceki | Sonraki Atom''un Tarihçesi Nedir?
Saat: 15:15 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik