webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 08:49:54
 

İnorganik Bileşikler Nedir?

İnorganik bileşikleri canlı kendi vücudunda sentezleyemeyipdışarıdan hazır olarak alır.Su, tuz, asit, baz, anyon ve katyonlar mineral maddelerdir.( Fe, Na, Ca, Mg, I,F,K,P,CI). İnorganik maddeler aminoasit veya steroidlerle birleşerek hormonları meydana getirirler.ELEKTRONLAR VE ENERJİ:Elektronların atom çekirdeğinden uzaklığı, sahip olduğu potansiyel enerji miktarını belirler.Elektron çekirdekten uzaklaştıkça enerji seviyesi artar, böyle çekirdekten uzak bulunan elektronlara yüksek enerji seviyeli elektronlar denir.
Yer seviyesinde bulunan bir cismin potansiyel seviyeye sahip olduğu düşünülemez. Fakat bu cismin yerden yüksekliği arttıkça potansiyel enerjisi de artar. Cisim eski konuma döndüğünde kazandığı enerjiyi kaybeder. Atomlar dışarıdan enerji aldıklarında, elektronları bulundukları enerji seviyelerinden daha yüksek enerji seviyelerine çıkarlar. Bu esnada elektron enerji kazanmaktadır. Elektron eski haline döndüğünde kazandığı enerjiyi geri verir. Fotosentezin çalışma mekanizması bu kurala göre olur. Bitkilerin kloroplast içeren hücrelerinde, güneş enerjisi ile elektronlar daha yüksek enerji seviyesine enerji kazanırlar. Elektronlar bir dizi reaksiyondan geçerek enerjilerini kimyasal bağ enerjisi olarak organik moleküllere aktarırlar. Daha sonra kazandığı kaybeden elektron tekrara eski seviyesine döner.

İyonik Bağ: Farklı elektrik yüklü iyonların birbirini çekmesi ile oluşan bağa denir.
Kovalent Bağ: Elektron çiftlerinin paylaşılmasıyla oluşan bağlara denir.
Hidrojen Bağları: Hidrojen atomu elektronunu oksijen veya azot gibi atomlarla paylaştığında iyonik bağlardan daha zayıf kovalent bağlara benzeyen bağlar oluşur. Isıya dayanıksız, örnek: su
Hidrojen bağları DNA, RNA yapısına katılır. Ayrıca proteinlerin kendine özgü şekillerinin oluşmasında etkilidir.
Su ve özellikleri:
Canlı vücudunun ¾ 'ü sudur. Hücrede bulunan su kemik, mine gibi birkaç yapı dışında su, genellikle hücrenin molekül bakımından en bol bulunan yapısıdır. Su canlılarda serbest veya bağlı olarak bulunur.
Serbest su: Hücredeki iyonların bazı moleküllerin eriticisi olup, enzimatik reaksiyonların meydana geldiği ortamı oluşturur.
Bağlı su: Proteinlerin +, - yüklü gruplarına bağlı olarak bulunur.

Bir önceki yazı İlaç ve Zehir Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"İnorganik Bileşikler Nedir?" konusu hakkında etiketler
acikla adlari amino anaorganik anorganik any asit ayrintili bag baglari bagli baz bazlar bilesenler bilesik bilesikler bilesiklerde bilesiklere bilesikleri bilesiklerin bilesiklerle bilesimler bilgi birlesikler bulunur calismalar canlilarda canlilardaki canlilarin cevre Cisim cizimler demektir enerji enerjisi hakkinda halinde hangileri hangileridir icerir ile ilgili inoeganikdir inorganik inorganikler iyonik kbilgi kimya kimyasal kimyasi kler kleri klerklerkler klerklerklerklerkler konusu kovalent lesi madde maddeler masa mineral MINERALLER molekul molekuller neden neden4 nedi nedir neler nelerde nelerden nelerdi nelerdir nogani norgani oldugu olusur organik ornek ornekler ortak ozet ozeti ozetle ozkler ozkleri resim resimler resimleri rrrrrrr sudur tenisi uzun uzunca verin vermez vermezler yapisi yazi yoni

İlaç ve Zehir Nedir? Önceki | Sonraki John Dalton 1766 1844 Nedir?
Saat: 08:52 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik