webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 09:05:59
 

Etnomüzikoloji Nedir?

Frances Densmore, Amerikan Etnoloji Bürosu için Blackfoot kabilesi şefi Dağ Şefi ile kayıt yaparkenMüziği kültürel bağlamında irdeleyen müzik bilimine etnomüzikoloji denir. İngilizcesi Ethnomusicology'dir. Kültürel müzikoloji dendiği gibi "Sosyolojik yaklaşımla müzik" olarak da tanımlanmaktadır.

Etnomüzikologlara göre müzikbilimcisi (müzikolog) müziğin kendisi üzerine çalışırken, etnomüzikolog tıpkı kültürel müzikolojide olduğu gibi müziği daha geniş kültürel çerçevesinde inceler görüşü yaygındır. etnomüzikologların, sadece derlemeci olduğuna dair yaygın ancak "yanlış" söylentiler vardır.Günümüzde etnomüzikologlar her ne kadar popüler kültür alanındaki ürünlere yönelmiş olsalar da, kimileri yeni notasyon teknikleri ve açıklamalı çaışmalar içerisinde yer almaktadırlar.Etnomüzikoloji disiplinler arası önemli bir yerde bulunmakta ve antropoloji, tarih, sosyoloji, etimoloji, semiotik, matematik ve birçok başka bilim dalından yararlanmaktadır.Bunun en büyük nedeni ise çalışılmakta olunan alan üzerinde hakimiyetin büyük ölçüde kurulabilinmesini sağlamaktır.etnomüzikologlar ilk zamanlarında kayıtlarını işitsel olarak alıyor olsalar da günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle görsel ve işitsel kayıtları çok daha çağdaş bir biçimde kendi lehlerine çevirmektedirler.etnomüzikolojinin tanımına yönelik pek çok tartışma günümüzde de sürmektedir.Dünyaca ünlü etnomüzikologlarDon CampbellBruno NettlTerry E. MillerDavid MortonBéla BartókZoltán KodályRobert E. BrownTürkiye'de Akademik ÇalışmalarTürkiye'de etnomüzikoloji alanında;İstanbul Teknik Üniversitesi, Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde (MIAM) Yüksek Lisans ve DoktoraMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Yüksek Lisans ve DoktoraYıldız Teknik Üniversitesi'nde Lisans, Yüksek LisansHacettepe Üniversitesi'nde Yüksek Lisansdüzeyinde etnomüzikoloji eğitimi verilmektedir.Ayrıca birçok Türk Müziği Devlet Konservatuarında "etnomüzikoloji" derecesi "müzikoloji" başlığı altında derecesi verilmektedir. Örneğin;İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Müzikoloji ve Müzik Teorisi Doktora Programı ile Müzikoloji Lisans Programı.


Bir önceki yazı Etnik Kimlik Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Etnomüzikoloji Nedir?" konusu hakkında etiketler
anlatimi atnomuzikoloji cok demek demektir demk ednomuzikolaji eknomuzikoloji entnomuzikoloji entomizikoloji entomuzikoloji entonmuzikoloji ernomuzikoloji estonomuzikoloji etmonmizikoloji etnimuzikolojinedir etno etnomgzikoloji etnomuzi etnomuzikkoloji etnomuzikoleji etnomuzikolog etnomuzikoloji etnomuzikolojinedir etnomuzilolojinedir etnomuzkoloji etnomuzokoloji etnomuzukoleji etnomuzukolzaji etnono etromuzikoloji kisa kisacasi kisavca koloji muzikolaji muzikoloji nedeme nedi nedir nedirir ozet tanim tanimi tir

Etnik Kimlik Nedir? Önceki | Sonraki Evrensel Demokrasi Nedir?
Saat: 05:59 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik