webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 09:09:32
 

Postmodernist Düşünce Akımı Nedir?

Geçenlerde okuduğum bir söz dikkatimi çekti '' her yüzyıl kendi insanını yaratırmış''.Kim söylemiş, niye söylemiş bilmiyorum ama çok doğru bir söz olduğu kanısındayım.Evet her yüzyıl kendi insanını yaratıyor ,buna bağlı olarak da kendi düşünce sistemini geliştiriyorGeçen yüzyılların yazarları ,filozof vasfından bozma sofistlerimodernizmin etkisindeydiler .Bu yüzyılın aydınları , yazarları isepostmodernist yaklaşımlar içinde .Çünkü bu yüzyıl kendi düşünce akımınıyarattı .Halbuki geçen yüzyıllarda Nietzche bu akımın en babasavunucusuydu .Ya bu akım o yüzyılın değildi ya da Nietzche yanlış biryüzyılda yaşamıştı .Bence Nietzche yanlış bir yüzyılda yaşamıştı.Eğerbu akım o yüzyıla egemen olsaydı kimse Nietzche' nin yaşam biçiminiyargılamazdı ve düşüncelerini küpeşteden atmazdı. Zavallı Nietzcheyanlış bir zamanda yaşamıştı.

Nietzsche'nin keskin zekâsı,içinde yaşadığı dünyanın çelişkilerini görmezlikten gelmesine engeldi.Muhtemelen, başkalarıyla fikirlerini paylaşmıyordu; bu durum, dahasonraları da kesinlik kazanacağı gibi, kendisi için tipik birdavranıştı. Nietzsche kendi yolundan gitti ve yaşayan (veya ölü) hemenhemen hiçbir tinin kendisini etkilemesine izin vermedi.Bu da onunpostmodernist dünya görüşünün yansımasıydı.Ve Nietzche ta o zamandan buakımın müjdecisiydi.

Bu kadar bahsettim bu postmodernizmden.Peki nedir bu postmodernizm denen şey kendi cümlelerimdeanlatacağım.Postmodernizim evrensellik karşısında yerellik vetikelliği,hakikat karşısında yorumu ve göreliliği,politika ve etikkarşısında eleştiriyi, gerçeklik karşısında imgeleri,sınıf karşısındakimlikleri, gereklilik karşısında olumsalllığı ve kaosu öne çıkaran veyüzyılımıza egemen olan bir düşünce akımıdır .

Postmodernizm,bir yandan radikal, bir yandan da muhafazakar uçlara savrulan, aynızamanda ikonoklast/putkırıcı ya da tersi yönde konformist olabilençelişik bir yapı arz eder.Tabi bu yapı yüzyılımıza ne kadar uyartartışılır....

Yurdagül Barik
Bir önceki yazı Pluralizm/ Çoğulculuk Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Postmodernist Düşünce Akımı Nedir?" konusu hakkında etiketler
akim akimlar akimlari barik dusunce modernism modernist nedir nelerdir nietzsche post postmodern postmodernism postmodernist postmodernizm yurdagul

Pluralizm/ Çoğulculuk Nedir? Önceki | Sonraki Postmodernizm- Modernizm Nedir?
Saat: 19:46 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik