webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 09:10:49
 

Toplumsallaşma Nedir?

Toplumsallaşma lügat manasına göre,toplumun mevcut değer ve normlarının bireye aşılanmasıdır. Toplumsallaşma olgusunu daha iyi anlayabilmek için toplum kavramını iyi bilmek gerektir.Toplum ise,belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan,dil-din-kültür bağlılığı bulunan birden çok ama bir olma çabası içerisindeki insan topluluğu olarak tanımlanabilir.Toplum olabilmenin en temel öğesi kültürel birlikteliğin oluşmasıdır.Toplumsallaşabilmek için de ananevi değerler,atalardan miras kalan kültür solunarak yaşanılmalıdır ki toplumsallaşmanın varlığından bahsedilebilsin.

Ülkemiz açısında toplumsallaşma sürecini ele alacak olursak öncelikle kuşaklar arasında uyuma bakmak ve neleri birbirlerine iletebildiklerini saptamalıyız.

Ne yazık ki memleketimizde cocuklar ana-babasına karşı yabancı,ebevenlerde çocukları üzerine bir o kadar duyarsız.O kadar hızlı değişimler olmakta ki bir kuşak öncesinin kılık kıyafeti,yaşam stili,problemleri,inanışları bir sonraki kuşağa yabancı kalmaktadır.

Bunun altında yatan sebeplere inecek olursak kültürel aktarımın bir devreden sonra kesildiği ve zamanın rüzgarına göre farklı kılıklara girdiği olarak genellenebilir.Bu nokta artık o kadar enterasandır ki toplumsallaşma biçimi dünden bugüne,bugünden yarına değişmekte,insan ne olduğunu neye dönüştüğünü anlayamamaktadır.

Değişime karşı durulmamalıdır tabiki de ama insan kültüründen habersiz,toplumuna yabancı kalacaksa o değişim kötüye alamettir.Eğer siz komşunuzun aç olup olmadığını bilmiyorsanız ya da yan komşunuz ölüyor sizde bunu televizyon haberlerinden öğreniyorsanız toplumsallaşamadığınız gibi o toplumda yaşadığınızda ciddi boyutta düşünülmesi gereklidir.
Bir önceki yazı Toplumsal Yaşam Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Toplumsallaşma Nedir?" konusu hakkında etiketler
arabesk bilgiler demektir ile ilgili iyi kisa kulturde muzik nedir nelerdir ozet ozeti tanitim toplumlasma toplumsallasma

Toplumsal Yaşam Nedir? Önceki | Sonraki Toplumun Emniyet Sübabı: Bağımsızlık Nedir?
Saat: 19:21 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik