webmaster
 
Cevapla
10-06-2009 13:18:17
 

Panama Kanalı Nasıl Çalışır Mutlaka Bakın

panama kanalını duyduğumuz zaman aklıma tek gelen suveyş(mısırdaki) kanalı gibi açılarak yapılmış kanal zannederdim ama öyle değilmiş üç aşamadan oluşan havuzlara gemiler girince 30m yükseltiliyor sonra çıkışa doğru tam tersi deniz seviyesine indiriliyor.

Panama kanalının çalışma prensibi:

Okyanus ötesi sefer yapan büyük gemiler, içi su ile doldurulan üç havuzda (lok’da) aşamalı olarak deniz seviyesinden otuz metre yükseltilerek dağların arasındaki bir göle çıkartılmaktadır. Bu küçük gölde bir müddet kendi Makina güçleriyle ilerleyen gemiler, çıkışta yapılan işlemin tersi uygulanarak, su seviyesi kademeli olarak düşürülen üç ayrı ‘lok’tan daha geçerek diğer okyanusa varabilmektedir. Herbiri diğerinden on metre daha yüksek su tutma özelliğine sahip olan bu lokların genişlikleri 32 metre, uzunlukları ise 294 metredir.
Basit olarak izah edilmek istenirse: Geminin ilk loka alınmasının ardından kapaklar kapatılarak, deniz seviyesinden otuz metre yukarıda bulunan Gatun gölünden buraya su basılmaktadır. Kısa bir zaman sonra suyla birlikte on metre yükselen gemi, birinci ve ikinci loktaki su seviyesi eşit olduğu anda, kapakların açılmasıyla lokomotifler tarafından ikinci loka çekilmektedir. Aynı su yükseltme işleminin burada da tatbik edilmesiyle üçüncü loka geçilmekte ve sistematik olarak yapılan son operasyon sonucunda, gemi dağların üzerindeki göle çıkabilmektedir. Karşıdan gelen konvoyun geçişini müteakip gölde harekete geçen gemiler, çıkıştaki işlemin tersi bir uygulama sonucunda üç loktan daha geçerek diğer okyanusa ulaşmaktadır.

bunlarda animasyonlu çalışma sistemi

1==>

2==>

Uzunluğu yaklaşık 80 kilometre olan Panama kanalının Atlantik ayağındaki Kristobal’de altı, Pasifik ayağındaki Balboa’da da yine altı olmak üzere toplam oniki ‘lok’u bulunmaktadır. Fakat insanoğlunun 86 yıl evvel bütün imkanlarını kullanarak yapmış olduğu bu akılalmaz projenin birtek güvencesi vardır ki, o da Allah’ın Rahmeti yani yağmurdur. Bize bir seferinde kılavuzluk eden Amerikalı kaptanın deyimiyle “Yağmur olmazsa, Panama kanalı da olmaz.” sözü, gerçeği öylesine açık olarak izah etmektedir ki, ...Günde onbinlerce tonluk kapasitelere sahip pekçok geminin geçtiği oniki lok’a su veren küçük göle bugünkü teknolojiyle dahi denizden su yetiştirmek neredeyse imkansızdır. Oysaki yağmur ormanlarının kuşattığı Panama’nın Gatun Gölü ve çevresine, Rahmet timsali olarak hergün yağan tropik yağmurlar, bu ihtiyacı karşılamaktadır. Çoğu zaman farkında dahi olmadığımız bu ilahi rahmet ve koruma, biz deniz insanlarının zor günlerinde hep yanında olmuştur.


alıntıdır.

Bir önceki yazı renk körü olan lar mutlaka bakın hakkında bilgi vermektedir.

10-06-2009 13:31:46
 
Canım kardeşim kagan bu bilgi için çok teşekkürler .Paylaşımın için sağol
seninde bilmeni isterim ki verdiğin bu animasyonlar çalışmıyor bir bakarsan memnun olurum.Bende açılmadılarda

bunlarda animasyonlu çalışma sistemi
Saygılarımla

10-06-2009 14:02:38
 
Alıntı:
Canım kardeşim kagan bu bilgi için çok teşekkürler .Paylaşımın için sağol
seninde bilmeni isterim ki verdiğin bu animasyonlar çalışmıyor bir bakarsan memnun olurum.Bende açılmadılarda

bunlarda animasyonlu çalışma sistemi
Saygılarımla
evet abla anımasyonlu bu lınkler. bende calısıo ama.belkı sende eksık eklentı fılan vardır. dıger arkadaslarda da gorunmuosa kaldırırım.

10-06-2009 19:32:59
 
İlginç (: Linkler sorunsuz bende...

10-06-2009 19:34:43
 
linkler çalışıyoruz bende de teşekkürler ilginçmiş +++

Cevapla

"Panama Kanalı Nasıl Çalışır Mutlaka Bakın" konusu hakkında etiketler
2epanoma animasyon anlatim anlatimi anlatimli basit bilgi calisan calisir calisiyo calisiyor calisma calismalar calismasi calismasinda calismis calismistir calistigi calsan deki deniz gemi gemiler gemileri gol hakkinda hangi hareketi havuz indir isler kadar kanai kanali kanalin kanalinda kanalindaki kanalindan kanalinin kanallar kanallari kda kisaca knasil ksuyu kullanila lok mekanizmasi nasil nasildir nasuil neden nedeni nedir neyle nicin nin olur olusmustur olustu olusu oyle ozgi ozkleri panam panama panoma prensibi res resimli ress ressam sekli seviyeleri seviyesi seviyesinden seviyesinin simulasyon sistem sistemi suveys tor turkce veys video yapilan yapildi yapilir yapilma yapilmis yapilmistir yapilmistirir yazi yazili yukarida yuksek yuksekligi yuksektedir yukseltiliyor yukseltiyorlar yuksetiyorlar

renk körü olan lar mutlaka bakın Önceki | Sonraki Osmanlı Tuğrasının Anlamı
Saat: 23:08 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik