webmaster
 
Cevapla
20-01-2012 17:47:09
 

E- Mail Nasıl Gönderilir

e-mail göndermek - e-mail gönderme
Gönderen ya da Kimden (From): İletiyi gönderenin adresi ve adı. Burada otomatik olarak kişinin adı olarak gözükse de baska kişinin ismi ile de gönderim yapmak mümkündür ya da aynı hesaba bağlı başka hesaplarınız varsa ve tanımlıysalar buradan başka bir hesap seçebilirsiniz.


Alıcı ya da Kime (To): İletiyi alanın adresi ve adı. İletinin kime yolladığını gösterir. E-posta adreslerinin arasına "," virgül koyarak birden fazla kişiye yollamak mümkündür.

Konu (Subject): İletiyi özetleyen başlık, genelde daha sonradan hatırlamakta ve e-postaları ayırmakta yardımcı olur. Etik olarak yazılması tavsiye edilir. zaten gönderirken kullandığınız istemci size konunun boş bırakıldığını anımsatacaktır. Mümkün olduğunca kısa, gönderilen postanın içeriğini açıklayıcı net bir tümce olmalıdır.

E-posta bedeni (Body): Burada iletinin kendisi ve genel olarak kullanıcı imzası yer alır. Etik olarak gövdede birşeylerin yazılı olması gerekmektedir. Aksi taktirde zaten kullandığımız istemci bize bunu hatırlatacaktır.

İnsanlar niye boş bir mail gönderirler? genelde ekli bir dosya gönderdiklerinde içerik kısmı boş olabiliyor. Fakat postanın ilerki bir tarihte tekrar okunmak istenmesi halinde içeriğin olmaması sorun yaratabiliyor.

Karbon Kopya "KK" (CC, Carbon Copy): Aslen gönderilen kişiye ek olarak iletinin başka alıcılara gönderilmesini sağlar. İleti buraya yazılan kişilere doğrudan hitap etmemektedir, ileti bu kişilere bilgilendirme amacı ile yollanmıştır.

Gizli Karbon Kopya "GKK" (BCC, Blind Carbon Copy): Kapalı Karbon Kopya olarak da bilinir. Buraya yazılan adresler iletide gözükmez. Etik olarak birçok kişiye gönderilen gayrı resmi iletiler için bu alanın kullanılması uygun düşer. Bu tür adres gizleme yığın iletiye karşı da koruma sağlar. Yani özellikle Yönlendirme (Forward) yaparken buna dikkat etmek gerekir. böylece hem kendi adresimizi hem de postayı gönderdiğimiz diğer alıcıların adreslerini korumuş oluruz.

Bir e-postayı hazırlarken yapılan işlemler şöyledir:

Cevaplama (Reply): Belli bir adresten gelen e-postayı cevaplamak icin kullanılır. Alıcı kısmına otomatik olarak e-postayı yollayanın adresive gönderilen yazı alıntı olarak alınır. En çok kullanılan fonksiyonlardan biridir. Yalnız göndermeden önce alıntıdan gereksiz yazıların silinmesi gerekir. Böylece alıcı sizin neye cevap yazdığınızı bilecektir. Aylar sonra bir postanıza istinaden "evet" diye bir cevap gelirse ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Herkesi cevapla (Reply All): Cevaplanan iletiyi, gelen e-postanın To: ve CC: kısmında yazılmış olan tüm adreslere yollamak için kullanılır. En çok suistimal edilen fonksiyonlardan biridir. Genelde tüm adresler açık olarak ve gereksiz adreslere gider. Bilgisayara giren virüslerin kullandığı mekanizmalardandır.

Yönlendirme (Forward, Fwd): Gelen bir e-postanın bir başka adrese yönlendirilmesini sağlar.

Ek (Attachment): Yazıya ek olarak yollanan dosyalardır. Bildiğim kadarıyla tüm program ve sitelerde ataç sembolüyle gösteriliyor. Ses, resim, video, yazı başta olmak üzere birçok değişik formatta dosya eklenebilir. Virüslerin başlıca yayılma yollarından biridir. Bilinmeyen dosya eklerinin açılması önerilmez.

Bu yazı neden hazırlandı?:
İki sebepten. Ülkemizde internetin yaygınlaşması ile birlikte mail kullanımı da arttı. Özelikle de msn gibi anında mesajlaşma servislerin rağbet görmesi nedeniyle resmen bir patlama olmuştur.-aslında msn ile msn messenger farklı şeylerdir. MSN Microsoft'un internet tabanlı hizmetlerini yürüttüğü kurumudur. windows live messenger ise MSN' in anında mesajlaşma programıdır.- Tabii bu patlama daha çok hotmail odaklı olmuştur. Hotmailin ve msn messenger' in aynı firmaya(Microsft) ait olmasının ve tümleşik olmalarının etkisi de büyük. Oysa ki başka bir servis sağlayıcıdan edindiğiniz e-posta adresi ile de Windows Live Messenger'i kullanabilmektesiniz. Böylece sıksık duyduğunuz "msn!i çaldırma" olayına maruz kalmazsınız. Tabii heryerde aynı şifreyi kullanmıyorsanız.

Mail patlamasındaki sebep ister msn olsun ister olmasın işin forward maillere yansıdığı bi gerçek ve forward maillerin de spam yapan kişi ve kurumlara... oluşturdukları asılsız ve/ve ya manevi duygularımıza hitap eden e-postaları yayarak rahatça, fazla çaba sarfetmeden e-posta adreslerini toplamaktalar. Bu yüzden özellikle forward yaparken alıcı isimlerini BCC kısmına yazmaya dikkat etmeliyiz. Hotmail kullanıyorsanız pencerin sağ üst tarafında, cc ve Bcc yi göster şeklinde bir link bulumnmaktadır. Bir de reply kısmında da belirtildiği gibi gönderene ait bilgileri, reklam ve benzeri gereksiz yazıları temizleyerek göndermeliyiz.

Bir önceki yazı Orjinal Minoxidil Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgi vermektedir.

21-01-2012 13:37:05
W-S W-S offline
 
Teşekkürler önemli bir paylaşım

Cevapla

"E- Mail Nasıl Gönderilir" konusu hakkında etiketler
adrese adresi adresine adsiz ait alinir atarken atilir atirilir ayni baska baskasina baskasine bir birakilirsa birden bize bos coklu contact degonderdigim demek dosya dosyami ekli email eme fazla FIRMAYA gelen gizleme gizli gkk gonderdigimiz gonderebilirim gonderen gonderilenleri gonderilir gonderirim gonderirken gonderme gondermek hitap hotmail hotmailden hotmailin hotmailmail icerik ile ileti ILETIDE iletiyi insana isimsiz kayitli kisiye kismi konu kurumlara live mail maildeki maile maili mailler mailnasil meil mesaj messenger messengerda messengerdan messengerde messengerden messengere messengermail meyil microsft microsoft msn nasil neir nerden olarak olmasinin olmayan olur posta postayi reklam siteye tekrar toplu window windows windowslivenasil work yazarken yazi yeni yollanir yollarim

Orjinal Minoxidil Nasıl Anlaşılır? Önceki | Sonraki Yapıştırıcılar Nasıl Yapıştırıyor?
Saat: 01:14 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik