webmaster
 
Cevapla
17-12-2007 23:06:57
kadınca
 

Önceki Telefonunuzdan Veri Transferi

Önceki Telefonunuzdan Veri Transferi

Yeni bir telefona geçerken, telefon rehberi ve diğer bilgileri aktarmanın çeşitli yolları vardır. En rahat yöntem aşağıdakilere bağlı olarak değişir:

ilgili telefon modelleri
transfer ettiğiniz bilginin türü
kullandığınız yedekleme sistemleri
operatörünüzü veya servis sağlayıcınızı değiştirip değiştirmediğiniz.
Veri transferine ilişkin ortak yöntemler şunlardır:

SIM kart vasıtasıyla Telefon Numaralarının Transferi
MultiMediaCard (MMC) vasıtasıyla Veri Transferi
Bluetooth vasıtasıyla Veri Transferi
PC vasıtasıyla Veri Transferi
PC vasıtasıyla transfer en etkin yöntemdir, fakat başlangıçta kurulum için daha fazla çaba gerektirir. Uyumlu telefonunuza PC Suite yazılımını yüklemeniz ve kurmanız ve PC Suite versiyonu, Windows işletim sistemi ve bağlantı yönteminin uyumluluğu gibi bir dizi değişkenin uyumunu sağlamanız gerekir.

MMC yoluyla transfer, her iki modelde de aynı boyutta MMC olması kaydıyla en kolay yöntemdir. SIM kart transferi, sadece telefon numaralarını transfer etmek için en kolay yöntemdir.

SIM kart vasıtasıyla Telefon Numaralarının Transferi

SIM kart transferi sadece telefon numaralarını aktardığınız takdirde anlamlıdır. Telefon numaralarını SIM karta kopyalayın, SIM kartı önceki telefonunuzdan çıkarın, yeni telefonunuza takın ve yeni cep telefonunuzun hafızasındaki numaraları yükleyin. Ek hafızası bulunmayan temel cep telefonlarında, telefon numaraları SIM kartta yüklü olabilir.


SIM kart nedir? SIM kartınız, telefonunuza takılan ve telefonun şebeke bağlantısı kurmasına imkan veren, bir köşesi kesik küçük bir karttır. Operatörünüz veya servis sağlayıcınız tarafından verilen SIM kart, hesap ve şebeke bilgisi ve sınırlı kapasitede hafıza içerir.

Telefon numaralarını SIM karta kopyalamaya ve geri almaya ilişkin talimatlar, telefona özgüdür ve telefonun kullanım kılavuzunda verilmiştir (Veri kopyalamak hakkında bilgi için eski telefonunuzun kullanım kılavuzuna, verileri geri yüklemek hakkında bilgi için yeni telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın).

Çoğu Nokia cep telefonu için proses muhtemelen aşağıdaki gibidir:

1. Önceki telefon modelinizde Telefon Rehberini seçin

2. Seçenekler -> Tümünü İşaretle'yi seçin

3. Seçenekler-> Doğrudan SIM'e kopyala'yı seçin

4. Kopyalamak istediğiniz telefon rehberi bilgilerini (örneğin Tümü) seçin

Telefon rehberi kopyalandıktan sonra, SIM kartı önceki telefonunuzdan çıkarın, yeni telefonunuza takın ve telefon rehberini yeni telefonunuzun hafızasına kopyalayın: Sırasıyla:

5. Telefon Rehberi

6. Seçenekler -> SIM rehberi

7. Seçenekler -> Tümünü İşaretle

8. Seçenekler -> Telefon Rehberine Kopyala

Not:

Bazen SIM kart transferi telefon rehberi bilgilerinin görünümünü değiştirebilir. Örneğin, isimler kısaltılabilir veya aynı kişiye ait birden fazla numara, transferden sonra ayrı kişiler olarak görülebilir.
Bazı durumlarda, SIM kartınıza sadece yazılı mesajları aktarma imkanınız olabilir.
SIM kart transferi, telefon modeli üreticisini değiştiriyorsanız genellikle işe yarayabilir. Çoğu zaman, bir üreticinin telefonundaki bilgileri SIM kartınıza yükleyebilir ve yeni Nokia cep telefonunuzun Telefon Rehberi dosyasına doğru şekilde transfer edebilirsiniz.
SIM kartınız operatörünüz veya servis sağlayıcınız tarafından verildiği için, SIM kartın veri transferi için kullanımı, telefon modeliyle birlikte aynı zamanda operatör de değiştiriyorsanız zorluk çıkarabilir. Yapılacak en doğru şey, eski operatörünüzle veya servis sağlayıcınızla servis sözleşmenizi sona erdirmeden önce bilgileri kopyalamaktır.
Yüklediğiniz kişilerin sayısına göre, SIM kart transferini birden fazla defada yapmak zorunda kalabilirsiniz. Genellikle SIM kartların bir defada birkaç yüz kişi yükleyecek kapasitesi vardır.

MultiMediaCard (MMC) vasıtasıyla Veri Transferi

MMC nedir? MMC belgeler, fotoğraflar, müzik, videolar ve mesajlar gibi çeşitli veri tiplerini kaydetmek için kullanabileceğiniz, çıkarılabilir bir hafıza kartıdır.

Çoğu yeni Nokia cep telefonu modelinde iki boyut MMC kartından biri için slot bulunmaktadır: standart veya indirgenmiş boyutlu. Emin değilseniz, telefonunuzda MMC slotu olup olmadığını ve desteklenen boyutu, telefonunuzun kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Bazı telefon verileri, MMC üzerinde halihazırda yüklü olabilir, fakat genelde, telefon verilerinin en azından bir kısmı, telefonunuzun yerleşik hafızasına yüklenecektir.

Telefonunuzun hafızasından MMC kartınıza veri aktarımına ilişkin talimatlar telefon modeline özgüdür ve kullanım kılavuzunuzda verilmiştir. Aşağıdakiler hakkındaki bilgilere bakın:

Mesaj kopyalama/taşıma
Galerinizden içerik kopyalama/taşıma (resim, video)
Müzik, zil sesi ve diğer ses dosyalarını kopyalama/taşıma
Belge kopyalama/taşıma
Telefon rehberi, takvim maddeleri, ilave uygulamalar* veya oyunların kopyalanması veya taşınması, MMC ile düzgün bir şekilde yapılmayabilir. Bunlar için, Bluetooth veya PC vasıtasıyla bilgi taşımayı deneyin.

İstediğiniz verileri MMC kartınıza kopyaladıktan sonra, kartı çıkarın ve yeni telefona takın. Veriler MMC kartında bırakabilir veya yeni telefonun hafızasına taşıyabilirsiniz.

Not:

Eski telefonunuz standart bir MMC kartını destekliyorsa ve yeni telefonunuz indirgenmiş boyutlu MMC kartını destekliyorsa, veri aktarmak için indirgenmiş boyutlu MMC kartını kullanın. İndirgenmiş boyutlu MMC kartınızı eski telefonunuza takmak için adaptör kullanmanız gerekecektir. Bu adaptör, telefonunuzun satış paketinde bulunabilir.
Nokia MMC modeline dayanarak, MMC kartınızda 32, 64 veya 128 MB veri depolama alanı bulunmaktadır. MMC kartınız halihazırda dolu ise, bazı verileri silmeniz, bazılarını saklamak üzere yeni telefonunuza aktarmanız veya önceki telefonunuzun hafızasından veri kopyalamak üzere başka bir MMC kullanmanız gerekebilir.
*Bütün uygulama veya oyunlar her telefon modeliyle uyumlu değildir. Nokia'nın ücretsiz uygulamaları hakkında bilgi için telefon modelinizin Destek sayfalarına bakın: telefon modelinizi Ürün Destek 'ten seçin.


Bluetooth ile Veri Aktarımı

Bluetooth nedir? Bluetooth, telefonlar ve PC'ler gibi iki uyumlu cihazın, birbirinin görüş mesafesinde bulunmak zorunda olmadan kablosuz iletişim kurmalarına olanak veren bir teknolojidir. Nokia'nın mevcut modellerinin birçoğu, kablosuz Bluetooth bağlantılarını desteklemektedir. Bluetooth ve Nokia'nın Bluetooth destekli telefon modelleri hakkında bilgi için Teknolojisi sitemize bakabilirsiniz.

Bluetooth vasıtasıyla veri transferi hakkındaki talimatlar telefon modeline özgüdür ve kullanım kılavuzunuzda belirtilmiştir. Bluetooth destekli tüm Nokia cep telefonu modelleri, bir defasında bir veri kalemini aktarırlar.

Nokia'nın bazı yeni telefon modelleri Data Transfer veya Data Mover denilen, tüm Telefon Rehberi, Takvim veya Galeri klasörünü (Galeri resim, ses klipleri ve videoklipler içerir) Bluetooth vasıtasıyla uyumlu bir telefondan bir diğerine aktarmanıza izin veren entegre bir uygulamaya sahiptir. Uygulamayı açın ve desteklene veri formatlarını uyumlu bir telefondan taşımak için ekran üzerindeki talimatları izleyin. Uyumlu telefonlar Series 60 platformuna dayanan tüm Nokia telefonlarını içerir.

E-posta, multimedya mesajları veya metin mesajlarını Data Transfer veya Data Mover uygulamalarını kullanarak aktaramayacağınızı not edin.


PC vasıtasıyla veri transferi

Nokia, PC Suite adı verilen, telefonunuzdan uyumlu PC'ye veri kablosu veya kablosuz bağlantı aracılığıyla veri aktarmanıza olanak veren ücretsiz bir yazılım sunmaktadır. PC'nizden daha sonra bu verileri yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

PC Suite benim işime yarar mı? PC Suite kullanarak transfer çok etkindir, ancak kurulum az biraz zahmet gerektirir ve düzgün çalışmasını etkileyebilecek bazı değişkenler vardır.

Aşağıdaki durumlarda PC Suite kullanın:

Aynı model başka bir telefondan veri aktarıyorsanız ya da
or

Eski ve yeni telefon modelleriniz PC Suite 6 veya üst sürümünü destekliyorsa
PC'niz Windows XP veya 2000 işletim sistemine sahipse
PC'niz ve telefonunuz USB kablosu, Bluetooth ve/veya kızılötesi gibi aynı bağlantı türünü destekliyorsa
Aşağıdaki durumlarda PC Suite işe yaramayacaktır:

Telefon modeliniz PC Suite'in farklı versiyonlarını destekliyorsa (örneğin önceki telefonunuz PC Suite 4.8 veya Nokia 6600'e ait PC Suite'i destekliyorsa ve yeni telefon modeliniz PC Suite 6 sürümünü veya üstünü destekliyorsa)
PC'nizin işletim sistemi telefonunuzun doğur PC Suite versiyonunun desteklediği Windows işletim sistemlerinden farklı ise
PC'niz telefonlarınızın biri veya her ikisince desteklenen bağlantı tiplerinden birini desteklemiyorsa.
Uygulamada, bunun anlamı, 2004'ten önce çıkarılan Nokia modellerindeki bilginin PC Suite kullanarak yeni Nokia modellerine taşınamayacağıdır. Ancak bugün çıkarılan tüm Nokia telefon modelleri, PC Suite'in aynı versiyonunu kullanırlar, yani gelecekte telefon değiştirirken veri transferi daha sorunsuz olacaktır.

Eski telefonunuz, yeni telefonunuz ve PC'nizin işletim sistemine ilişkin doğru PC Suite versiyonunu bulmak için, PC Suite versiyonları tablosuna bakın. Versiyonlar uyuşmuyorsa, genellikle bir telefondan diğerine veri aktarmak için PC Suite kullanamazsınız.

Versiyonlar tablosunun üstünde, Nokia cep telefonları tarafından desteklenen bağlantı yöntemleri hakkında bilgi bulacaksınız

PC Suite yükleme ve kullanımına ilişkin talimatlar (versiyon 6 veya üzeri), PC Suite sayfalarında ve PC Suite Kullanım Kılavuzu'nda verilmiştir.

Bir önceki yazı Af51 hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Önceki Telefonunuzdan Veri Transferi" konusu hakkında etiketler
6300 6600 aktarimi aktarma aktarmak android androide androisd atma baska bilgi bilgileri bilgilerini bilgisayar bilgisayara bir bluetooth bulma Bulutut cep cihaza cikartilinca cok defterini diger dinleme eski face fotograf hafiza hafizadaki hafizasindaki hafizasindan hafizasini iki ile isimleeri isimleri kart karta kartina kartindaki kartla karttaki karttan kayit kayitli kisileri kopyalama kopyalamak mesaj mesajlari mesajlarina modelleri nokia nokiaia numara numaralari numaralarini numarasi numarasindan onceki rehber rehberdeki rehbere rehberi rehberin rehberine rehberini samsung sim sime sms studio suite suitenumaralari tasima tasimaima tel tele telef telefda telefon telefona telefonda telefondaki telefonu telefonumdan telefonun telefonuna telefonunda telefonundaki telefonunuzdan transferi tum ulasma uzerinden veri yedekleme yeni yukleme

Af51 Önceki | Sonraki Telefon ve PC Bağlantısı
Saat: 23:19 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik