webmaster
 
Konu Kilitli
03-11-2007 22:28:39
kadınca
 

USB sorunlarına Çözüm

1.BIOS, elektrik ayarları,sürücüleri
Öncelikle USB’ nin BIOS ’ta etkinleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde USB-PCI kartınız olsa bile, bu bağlantı türünün çalışmasını bekleyemezsiniz. USB ile ilgili ayarlar genellikle “Peripherials” veya “Intergrated Peripherals” başlıkları altında bulunur.

Kendi enerjisine sahip olmayan USB aygıtları, doğrudan takılı oldukları zaman elektriği bilgisayar üzerinden çekerler ve bu bir sorun oluşturmaz. Ancak USB Hubları daha pasiftir. Bilgisayar ve USB aygıtları arasında köprü oluşturan bu aygıtlar, bazı durumlarda çalışmayabilirler. Bu durumda aygıtların yerlerini değiştirerek çalışıp çalışmayacaklarını kontrol etmelisiniz.

Windows ve Linux’un standart sürücüleri
Windows ME/2000/XP ve Linux standart olarak USB’leri destekler. Ancak Windows 98’De USB kartları ve aygıtları için sürücü yüklemesi gereklidir.
Bilgisayar veya Windows açılmadan takılan USB sabit diskler başlangıçtan önce algılanır ve bilgisayarın açılmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Bilgisayarınız açıldıktan sonra bu aygıtları taktığınızda, okuma hızı artacaktır. Ayrıca sistem başka işlemleri yapmak için de hazır durumda olacaktır.

2.DONANIMI GÜVENLE KALDIR
Sistem tablasındaki simgeye tıklayarak yürüttüğünüz “ Donanımı Güvenle Kaldır” komutu bazen görevi yapmayı reddeder. Özellikle USB diskler takılı iken, hangi programın bu görevi engellediği belirsizdir. Bu sorunun en hızlı çözümü oturumu kapatmaktır. Böylece sisteme tekrar giriş yaptığınızda, aygıtı güvenle kaldırmak başarılı olacaktır.

Yazma Önbelleğin İptali
Bunun dışında Windows 2000/XP’ de, USB aygıtları için yazma ön belleğini kaldırmak da alternatif bir çözüm olacaktır. Daha sonra Windows’ un izni olmaksızın, aygıtın LED’i yanmıyorsa, çıkarmanızda sakınca olmayacaktır. Yazma ön belleğini kaldırmak için “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayıp “Özellikler” ile ulaştığınız mönüde “Donanım” sekmesini açın. Burada “Aygıt yöneticisi” ile “Disk Sürücüleri” altında gözüken USB aygıtına tıklayın. “İlkeler” sekmesinde üstteki “Çabuk uzlaştırma için en iyi duruma getir”i etkinleştirdiğinizde, yazma ön belleği iptal edilir.

3.USB 2.0 ve USB 1.1
Fare veya yazıcı için USB 1.1 bağlantısı yeterliyken, USB diskler için bu transfer oranı yetersiz kalır. Pratikte, veri transfer oranı 0.8 MB/saniye ile 1 MB/saniye arasında kalacaktır. USB 2.0 bağlantı noktalarının özelliklerinde verilen 60 MB/saniyelik orana ise, hemen hemen kimse ulaşamamıştır. Ancak 7-10 MB/saniyelik oranlara rastlayabilirsiniz. USB 1.1 bağlantısına sahip bir anakartınız varsa ve harici USB bir disk aldığınız zaman 20 Avro daha fazla vererek USB 2.0 PCI kartı almanız da gerekecektir. Daha çok USB 2.0 bağlantısına sahip bir anakart almanıza da pratikte gerek kalmaz. USB 1.1 yazıcı, fare veya kalvye için yeterli olacaktır.

Erişim ve Transfer Hızı: Dünden Bugüne Önemli TeknolojilerAçıklama: MBps, saniyedeki megabyte transferini, Mbps ise saniyedeki megabit transfer hızını göstermektedir. Bir byte 8 bit olduğundan, örneğin 800 Mb, 100 MB'a eşittir

4.USB AYGITLARININ DÜZENLENMESİ
Windows 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım>yönet” veya Windows 98/ME’ de aygıt yöneticisinde USB aygıtı için özel olarak harf atamadığınız sürece , USB aygıtlar ilk boş harf ile sürücü ismi alacaktır. USB diskler için geçerli olan, sabit disklerden sonra gelen ilk harfi alarak CD veya DVD sürücüsünün harfini kaydırmaktır. Ağ üzerinden bağlı olan sürücüler burada dikkate alınmayacaktır. Örneğin: E harfi yerel son disk için atanmışsa ve F harfi ağdaki bir klasör için atanmışsa bilgisayarınız USB diskinizi görmeyecektir.

Ayırın…
Bu sebeple, yapmanız gereken “Bilgisayarım” üzerinden sorun çıkartan ağ aygıtını, sağ tuşla tıklayarak açtığımız menü üzerinden devre dışı bırakmaktır. Başka bir yöntem de, USB diske 2000 ve XP’ de “Bilgisayarım”a sağ tuşla tıklayarak “Disk Yönetimi” ile bir harf atamaktır. Windows 98/ME’ de aynı işlemi aygıt yöneticisi ile gerçekleştirebiliriz.

5.USB KAMERALAR KENDİNİ DİSK OLARAK TANITIYOR
Dijital kameralar dahil olmak üzere, kendi hafızasına sahip olan amaca göre özelleştirilmiş her USB aygıtı bir disk olarak kullanılabilir. Dijital kameralarda, özel yazılımlar yüzünden bazı sorunlar çıkabilir. Burada yapabileceğiniz, yazılımın filtreleme kurallarını incelemektir. Uygulayabileceğiniz, yazılımın filtreleme kurallarını incelemektir. Uygulayabileceğiniz en iyi çözüm yöntemi, taşımak istediğiniz dosyanın formatını filtreden geçecek şekilde elle değiştirmek olacaktır. Bilgisayara bağladığınız kamera eğer bir disk sürücüsü olarak gözüküyorsa, prensipte hiçbir sorun çıkmayacaktır. Böyle durumlarda deneyip görmemiz gerekiyor. (PC WORLD-Temmuz 2005)
--------------------------------------------------------------------------------


SABİT-HARİCİ DİSK
Kayıp Bölüm

SORUN: 80 GB’lık sabit diskinizi ikiye ayırmıştınız. Ancak sistem çöktükten sonra, bölümlerden biri kayboldu ve artık sadece 50 GB’lık alana hakimsiziz. Sabit diski tamamen temizleyerek yeniden kullanmanın kısa yolu nedir ?
ÇÖZÜM: Sabit diskin baştan yapılandırılması, Windows kurulum CD si ile sorun olmaktan çıkar. Ancak bu kayıp bölümdeki bütün verilerin yok olmasına neden olur. Bu yüzden öncelikle Test-Disk - CGSecurity adresinden temin edebileceğiniz ücretsiz TestDisk aracını kullanmayı deneyin. Eğer her iki yöntemle de başarı elde edememişseniz, hard disk repair utility diagnostic at disk-utility.com adresindeki bağlantıları takip ederek sabit disk üreticilerinin kendi sabit diskleri için sunduğu araçları kullanarak bir low-Level-Format uygulayabilir ve sabit diski fabrika çıkış haline döndürebilirsiniz. En son uygulayacağınız yöntem bu olmalıdır. ( PC TECH-Haziran 2006)
--------------------------------------------------------------------------------


USB DİSK
SABİT SÜRÜCÜ HARFİ ATAMA

SORUN: Bir ağ bağlantısı kurulduğunda bilgisayara bağlı olan USB diske ulaşılmıyor. Ancak disk yakıp çıkarıldığında veya açıp kapatıldığında PC tekrar USB diski görüyor.
ÇÖZÜM: Win2000 ve Windows XP bazen serbest olmayan sürücü harflerini atayarak sorun çıkartabiliyorlar. Bu sorunu USB diske sabit bir harf atayarak çözeceğiz. USB diski bilgisayara takın ve kullanıma hazır olduğundan emin olun. Daha sonra bilgisayarım kısa yoluna sağ tıklayarak yönet’ i seçin. Ardından Disk Yönetimine tıklayın. Şu anda sağ tarafta bilgisayarınıza bağlı tüm hard drive’ ların gözükmesi lazım. USB diski seçin ve sağ tıklayın. Sürücü harfi ve yolu değiştir deyin, daha sonra diyalog penceresinde bir daha değiştir dedikten sonra USB diskinize artık boşta duran istediğiniz harfi atayabilirsiniz. Biz “B” harfini tavsiye ediyoruz. Çünkü artık 2 disket sürücüsü kalmadı.(PC WORLD-Temmuz 2004)

Sürücü harfi atama, değiştirme veya kaldırma
Microsoft Corporation
--------------------------------------------------------------------------------


SABİT DİSKLER
Harici IDE disk

SORUN: Eski bilgisayarınıza ait eski ama iyi durumda olan bir sabit diskiniz var. Ancak bu diski kasanıza takmanızın imkanı yok. Bu diski harici olarak kullanmanın bir yolu var.
ÇÖZÜM: Bu diski harici olarak kullanmak için öncelikle ihtiyaç duyduğunuz şey, fiyatı yurt dışında 25 avro civarında olan bir sabit disk kasası. Başlıca satın alma kriterlerinden biri, sabit diske özel kasasının boyutu. Sabit diski bir diz üstü bilgisayardan çıkaranların 2,5 inçlik bir kasayı; masaüstü bilgisayarlardan çıkaranların ise 3,5 inçlik bir kasay tercih etmeleri gerekiyor. Bu sabit disk kasalarının bir soketi vardır. Bu sokete sabit diskin veri yolu olan IDE veya S-ATA kablosu bağlanır. Bilgisayarla olan bağlantıyı sağlamak içinse, USB veya firewire bağlantısı bulunur. En kullanışlısı USB bağlantısı olacaktır.
http://external-enclosure.tradenet.com.tw adresinde bazı modeller bulabilirsiniz. Google’ı kullanarak yapacağınız aramalarda “Enclosure for hdd” yazmanız yeterli olacaktır.
(PC TECH-aralık 2005)
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN: Bilgisayara USB aletimi taktım, bilgisayarım aygıtı tanıdı ancak alet yüklenirken sorun oluştu ?
ÇÖZÜM:Bu sorunu sürücüleri güncelleştirerek halledebilirsin. denetim masasından Donanım ekleye gir,bağladım de eveti işaretle daha sonra ekrana yüklü donanımların listesi gelecek sen en alttaki yeni donanım ekleyi işaretleyeceksin, işaretledikten sonra "yeni donanımı ben seçeceğim kutucuğunu işaretle" sonra karşına bir liste çıkacak o listeden PMCIA flash bellek aygıtları seçeneğini işaretle ve ileri tıkla. (dejaay)
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN: DVD, CD, HDD veya flash diskimden başka bir yere dosya kopyalama yaptığım zaman “Veri hatası döngüsel artıklık denetimi” gibi bir hata veriyor. Bu dosyaları nasıl kopyalayabilirim.?

ÇÖZÜM: Bu çok sık rastlanan okuma/yazma problemidir. İngilizce olarak (Cylic Redundancy Check) olarak bilinen bu hata verinin bir medya ortamından başka bir medya ortamına taşınması sırasında çıkar.Taşınan verinin doğru olarak taşıanbilmesi için veri parçalara bölünür ve her bir parçanın sonuna hata düzeltme kodları dediğimiz ekler yapıştırılır. Bu kodlar hem gönderen hem de alıcı tarafta çalıştırıldığında aynı sonucu vermelidir. Farklı bir sonuç çıkıyorsa veri hatalı olarak(veya eksik olarak) iletilmiş demektir.
İşletim sistemi kurarken, oyun kurarken veya büyük boyutlu dosyaları kopyalarken sıklıkla bu sorunla karşılaşılır.
Bunun iki anlamı olabilir: Bu bir CRC kodu hatası olduğuna göre ya gönderen tarafında ya da alıcı taraftaki veride bir sorun var demektir. Ya Dvd içindeki veri bozuktur ya da sabit diskinizin belli bir kısmına veri yazılamamaktadır (bad sector)
Sabit diskinizde bad sector bulunma ihtimali düşük görünüyor ama eğer varsa format atmak çözüm olmayacaktır. Bad sector bulunan kısmın tespit edilip, fdisk işlemi ile o bölgenin kullanım dışı bırakılması gerekir. Bu işi yapan Salvation HDD Sector Repairer gibi yazılımlar faydalı olabilir(SalvationDATA.com | Professional Total Solutions for Your HDD Repair and Data Recovery Needs)
Eğer DVD bozuk ise CD/DVD içindeki dosyalardan kurtarılabilenleri okuyan Bad CD repair gibi yazılımları kullanabilirsiniz(Download - Solidlabs Technology) (PC MAGAZİNE-Eylül 2006)
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN: USB Aygıtım çalışmıyor.?
CEVAP:Eğer düzgün çalıştığını bildiğiniz başka bir bilgisayar varsa, aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı görmek için aygıtı o bilgisayara takın. Aynı sorunla karşılaşıyorsanız aygıtta bir sorun olabilir. Windows da aygıtınızın durumunu da denetleyebilirsiniz. (Windows Vista-YARDIM VE Destek)

Aygıt durumunu denetlemek için:
1-Aygıt yöneticisini açın.
2-Uygun aygıt kategorisini çift tıklatın ve ardından sorun yaşadığınız aygıt için bir giriş arayın
3-USB aygıtınızın girişini sağ tıklatın ve ardından özellikleri tıklatın.
4-Genel sekmesini tıklatın ve ardından aygıtla ilgili sorunlardan söz edilip edilmediğini görmek için Aygıt Durumu kutusuna bakın.

.Aygıt sürücüsü hatalı. Bir USB aygıtı taktığınızda bilgisayarın aygıt sürücüsü gerektirmeden aygıtı yükleyip yapılandırması gerekir. Bilgisayar sizden aygıt sürücüsü isterse, aygıtla beraberinde gelen bilgilere bakın veya sürücüsü için üreticinin web sitesine bakın.

USB bağlantı noktası hatalı olabilir. USB aygıtı hatalı bir USB noktasına takılı ise aygıt çalışmaz. Eğer bilgisayarınızda çalışan bir aygıt var ise onu çıkarın ve aygıttan boşalan yere sorunlu aygıtı takın.

Diğer USB aygıtları hub’dan çok fazla elektrik çekiyor olabilir. Kullanmaya çalıştığınız aygıtın, bilgisayarınızın sağlayabildiği bütün elektriği ve bat genişliğini kullanması gerekebilir. Hub’dan elektrik alan başka aygıtlar varsa onları çıkarıp aygıtınızın çalışıp çalışmadığına bakın. Bu işlem sorununuzu çözerse, bütün aygıtlara yetecek kadar elektrik sağlamak için kendi elektrik kaynağı olan bir USB hub edinebilirsiniz. (Windows Vista-YARDIM VE Destek)
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN: Bant genişliği aşıldı uyarısı alıyorum ?
ÇÖZÜM: Bilgisayarınıza bağlı bir USB kamera varsa ve “Bant genişliği aşıldı” iletisi alırsanız video akışını görüntülemek için kullandığınız programda kamera çözünürlüğünü düşürün. Daha küçük çözünürlük ayarı daha düşük bant genişliğini gerektirir. Bu ayarı belirleme konusunda bilgi için video akışını görüntülemede kullandığınız programın bilgilerine bakın.(Windows Vista-YARDIM VE Destek)
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız.Neden?
ÇÖZÜM : CHIP Online : Evdeki hesap çarşıya uymayınca
--------------------------------------------------------------------------------


MİNİ İP UCU
USB bağlantısı
Bir USB bileşeni satın aldığınızda, bağlantı noktasını görmelisiniz. Çünkü USB bağlantısı farklı hızlarda bulunabilir. Yalnızca, kullanım kılavuzunda veya ambalajında “USB 2.0 Hi-Speed” etiketini görüyorsanız, aygıt 60MB/saniyeye varan transfer oranlarında çalışabilir. Eğer USB 2.0(Full Speed) etiketini görüyorsanız, maalesef 1.5 MB/ saniye oranında kalacaksınız. (PC TECH-aralık 2005)
--------------------------------------------------------------------------------


MİNİ İP UCU
USB 1.1 mi USB 2.0 mı?
Bilgisayarınızın bir USB 2.0 erişim noktasına sahip olup olmadığını öğrenmek için, “Bilgisayarım” a sağ tuşla tıklayarak “özellikler” mönüsünü açın. Burada “Donanım” sekmasini seçerek “Aygıt Yöneticisini”ni açın. “Evresel Seri Yol Denetleyicisi” başlığı altındaki girişlerde “Geliştirilmiş” yazısını görüyorsanız, bu bağlantı noktası USB 2.0’ dır. Şayet bu kelimeye rastlamıyorsanız, USB 1.1’dir. (PC WORLD –Aralık 2005)
--------------------------------------------------------------------------------


MİNİ İP UCU
Bir USB 2.0 kablosunu uzatmak zorunda kalırsanız 60cm' yi geçirmeyin
--------------------------------------------------------------------------------

SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız.Neden?
ÇÖZÜM :CHIP Online : Evdeki hesap çarşıya uymayınca
--------------------------------------------------------------------------------


SORUN: Belleklerdeki "U3" nedir ve ne işe yarar ?
ÇÖZÜM:

U3 platformu, aslında uzun sayılabilecek bir süreden beri istediğimiz, USB disk üzerinden program çalıştırılmasına olanak tanıyan bir teknoloji.

Yanınızda kendi bilgisayarınız olmadığında seyahate çıktığınızda halka açık güvensiz bir bilgisayarda Internet'e girdiğimizde veya USB diskimizdeki dosyalarla çalışmamız gerektiğinde bizi en çok rahatsız eden şey, arkamızda iz bırakarak bu işi yapmamız olur. Öyle bir sistem düşünün ki, USB diskinize tıpkı bilgisayara yükler gibi yazılım yüklüyorsunuz (örneğin E-posta istemcisi yüklediniz) ve bu USB diski taktığınız herhangi bilgisayarda USB disk içerisine yüklediğiniz bu yazılımı çalıştırıyorsunuz ve yaptığınız hiçbir işlemi o sisteme iz bıraktırmadan yapıyorsunuz. Bunun, hepimizin aklına geldiğini hayal ediyorum.

Bunu yapmak artık güç değil. Microsoft işletim sistemleri için tasarlanan U3 adındaki bir platform, programların ve verilen doğrudan USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3 platformunun özelliklerinden birisi de, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry'sine veya dosya sistemi kayıt yapabilir ancak diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha ediliyor.

U3 platform desteğini taşıyan USB disk'lere "Akıllı USB Sürücü" deniyor ve üzerinde U3 logosu bulunuyor. U3 USB disklerin geleneksel USB disklerden farklı, ufacık bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü simüle ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olması.

Tabii ki burdaki esas nokta, istediğiniz her yazılımı U3 uyumlu USB disklere yükleyemiyorsunuz. Yazılımların, U3 platformu için modifiye edilmesi gerekiyor. Bunu kullanıcılar yapamıyor tabii ki; U3.com sitesinden çekeceğiniz veya satın alacağınız yazılımlarla bunu yapıyorsunuz ..

alıntı

Bir önceki yazı acer ms2265 format atmak yardım hakkında bilgi vermektedir.

27-07-2010 17:23:30
 
harici disk sorunu
Arkadaşlar selamlar. Ben WD elements se 640gb diye bir ürün aldım. Taşınabilir harici disk. elektiriği usb'den alıyor. yeni aldığım bu ürünü ilk bilgisayara taktığımda gayet iyi çalışıyordu. Acronis ile partitionlara bölmek istedim. ancak tam bölme işlemi biterken program hataverdi ve bilgisayar kilitlendi. uzun bir süre cevap bekledim ama vermedi. daha sonra reset attım. ancak bilgisayar açılırken "windows yükleniyor" yazısından sonra hiçbir işlem yapmadı. taa ki hard disk'i usb girişinden çekene kadar. bilgisayar gayet iyi açıldı sonra ancak harici disk'i taktığımda sürücüyü yüklemekle kaldı sadece. aygıt yöneticisinde sorunsuz olarak harici disk ile ilgili herşeyi gösteriyor ancak disk yönetimine girince hiç birşey yok. tabi "bilgisayarım" altında da hiç birşey görünmüyor. yardımcı olandan laah razı olsun

Konu Kilitli

"USB sorunlarına Çözüm" konusu hakkında etiketler
acilir acilirken araniyor artiklik asildi ayarlamak aygit aygiti aygitinda aygitinizin aygitlar aygitlarda aygitlardan aygitlarini baglantilari band bant bilgisayar bilgisayara bilgisayarimda bios bolme bozulmus bulunabilir butun calisiyor calismasin calismayan calismiyor cozum cozumu degisimi deki denetimi denetleme disd disk diskte diyor donanim dongusel durumda duzgun emin fakat fare format genisligi giderme giris girisi girisleri gorunmuyor gorunuyor hard harddisk hardisk haric harici hatasi hatasini hdd hicbir islem kablo kamerayi kart kolay kurarken ler level low mouse nasil olabilir oldugundan olun olustu pci sey silme sonrasi sorun sorunlari sorunlarina surucu suruculeri tak takin taktim tanimadi tasinabilir usb usp veri veriyor windows yapmiyor yok yoneticisinde yukleniyor

acer ms2265 format atmak yardım Önceki | Sonraki youtube ve tüm yasaklı sitelere giriş :)
Saat: 21:44 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik