webmaster
 
Cevapla
22-11-2007 20:58:22
kadınca
 

Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın Tarihçesi
1937 yılında, Harvard üniversitesinden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesi (MARK-I), 1943 yılında Pennsylvania Üniversitesinden J. P.Erkert'ın ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki ve saniyede 5.000 işlem yapan ENIAC [Electronic Numerical Integrator And Calculator] (Elektronik Sayısal Doğrulayıcı ve Bilgisayar)'ı yaptı.
ENIAC, 30 ton ağırlığında; 9x15 metrelik bir odayı doldurmakta; hesaplama vurumları 1500 elektromekaniik röleden (yolvericiden) geçip 18.000 den çok radyo lambasından akmaktaydı. ENIAC'ı çalıştırmak için 150.000 vat enerji gerekliydi. ENIAC, yalnızca 80 karaktere eş veri saklayabiliyordu.
Lambalaların hepsi çalıştığında, mühendis ekibi bir problemi çözmek için 6000 kabloyu elle fişe takarak ENIAC'ı kuruyorlardı.
1951-1959 arasındaki üretilen bilgisayarlarda vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğünde, çok fazla enerji harcamakta ve çok fazla ısı yaymakta idiler. Veri ve programlar magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.
1959-1964 arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanıldı. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi. 1964-1970 arasında, üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon chip'e yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, ufak boyutlar, düşük enerji harcaması ve hızlı olması bu chip'lerin mikro-bilgisayar yapımında kullanılmasına neden oldu.
1970'li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini arttırmış ve hacimleri çok küçültmüştür.
Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarlar üretilmiştir.
İlk popüler grafiksel işletim sistemi 1984 yılında, Apple Macintosh'u sürdüğünde piyasaya girdi. Microsoft firması Macintosh için sözlük işlemci ve elektronik tablo programı yazdı.
İlk IBM Kişisel Bilgisayarı, 1981 yılının Ağustos ayında pazara çıkardı.
IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kişisel bilgisayarı olan PC/XT'sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıp, 10 megabayt'lıktı.
1984'te, IBM, Intel'in 80286 micro işlemcisine dayalı, PC AT adlı yüksek performanslı ikinci kuşak bilgisayarını tanıttı. IBM PC'den üç kat hızlıydı.
1990 mayısında, Windows 3.0 piyasaya sürüldü.
Günümüzde ise yapay zekanın kullanılacağı bilgisayarlar üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Bir önceki yazı Nasıl Verimli Bir Şekilde CD Yazdırılır. hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Bilgisayarın Tarihçesi" konusu hakkında etiketler
aiken anlatimi ayrintili bigisayarin bilggisayarin bilgi bilgisaayrin bilgisar bilgisarin bilgisatarin bilgisayar bilgisayararin bilgisayari bilgisayariin bilgisayarin bilgisayarlarin bilgisayarn bilgisayatin bilgisayrin bilgiseyarin bilgisiyarin bilgsayarin biligisayar bulundu bulunusu bulusu cesi donanimi donanimlari erkert esi eski gecmisi gelisimi gelisiminin genel hakkinda hce hcesi howard icadi ilgili ilk intertarihi islevsel itibaren kisa kisaca kisacasaca kisacasacasaca kisacasi kisca kitap kitaplar kronolojik kuruldugundan lgi lgisayarin nasil nedir nin oku olarak olusumu oykusu ozet ozetbresimlerle ozetetet ozeti ozetle ozetlemesi OZETt ozettt resimelri resimli sayar sayari sayarin sayarlarin seklinde tari tarih tarihce tarihcei tarihces tarihcesi tarihcesii tarihcesini tarihcesinin tarihcesisi tarihcesiyle tarihesi tarihi tarihinin tarihleri tarihsel tariihcesi teknolojik televizyon televizyonun universite yapilisi yazi zetio

Nasıl Verimli Bir Şekilde CD Yazdırılır. Önceki | Sonraki Ana Kart Ve Bİos Ayarlari
Saat: 09:32 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik