webmaster
 
›
Cevapla
03-12-2011 08:39:58
 

Revalüasyon Nedir?

Revalüasyon ya da revalüasyon, paranın dış değerinin yükseltilmesidir.Dış denge1960'lı yıllardan sonra "dış fazlalık" artık ideal bir hedef olarak gözükmemektedir. Çünkü dış fazlalık rezerv birikimine yol açarak ticari partönerlerin koruma tepkilerine yol açmakta, ticari ilişkileri bozmaktadır.Ayrıca bu durum, alacaklı ülke parasının olduğundan dahaaz değerlendirilmesine yol açarak, anahtar paralara karşı ve ulusalpara lehine spekülasyonlara neden olmakta, uluslararası para sistemindekararsızlık doğurmaktadır.

Dış fazlalık, borçlu ülkelerinithalatını kısıtlamalarına neden olarak, büyümelerini durdurmaktadır.Bu açıdan bakıldığında revalüasyon, dış fazlalıkların olumsuzsonuçlarını şu yollarla yok etmektedir:

Ulusal malların pahalılaşmasına neden olarak ihracatı azaltmaktadır.
Yabancı malları ucuzlatarak ithalatı artırmaktadır.
Spekülatif fonların yeniden ülke dışına yönelmesine neden olmaktadır.
İç Denge

Kronikbir dış fazlalık durumu, para politikasının klasik araçlarınınetkilerini yok edecek şekilde bir "ithal edilmiş enflasyon" faktörüoluşturabilir. Teorik olarak ithal edilmiş enflasyon, dış mübadelelerindurumundan iç fiyatların artmasıdır. Enflasyonu ithal etmenin üç yoluvardır:

Likidite etkisi: Likidite Teorisi'ne göre ithal edilmişennfasyon ile döviz girişleri arasında çok yakın ilişki vardır. Dövizakımları sonucunda kullanılabilir para miktarının artması, iç fiyatlarıarttırmaktadır.

Gelir etkisi: Dış fazlalık, sermaye ihracıylaveya aynı tutarda bir net iç tasarrufla telafi edilmediği takdirdeenflasyonist etki yaratır.

Dış fiyatların direkt etkisi: Dışaaçık ekonomilerde ulusal firmaların dış piyasalarda daha yüksekfiyatlar elde etmesi, bunların kârlılıklarını artırarak daha yüksekücretler ödemelerine neden olmaktadır. Böylece ihracat fiyatlarıkanalıyla fiyat artışları içeriye aktarılmaktadır. Aynı şekilde ithalatfiyatlarının artması kanalıyla da enflasyon, maliyet enflasyonu olarakaktarılmaktadır.

Bütün bu durumlarda revalüasyon, ihracatınhacmini ve sermaye girişlerini, dolayısıyla likidite düzeyini ve içtalebi kısmak için kullanılabilecektir. Revalüasyon oranınınbelirlenmesinde para otoritelerini en çok tedirgin eden konu, buoperasyonun içerde yaratacağı deflasyonist etkinin derecesi olmaktadır.

Tarihtekiönemli revalüasyonlar olarak 1946'da İsveç Kronu'nun ve KanadaDoları'nın, 1961 ve 1969'da Alman Markı'nın revalüasyonları sayılabilir.
Bir önceki yazı Rasyonel Beklentiler Teorisinin Tartışmaları Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Revalüasyon Nedir?" konusu hakkında etiketler
acisindan artmasi deflasyon demek demektir ekonomi enflasyon etkileri iliskisi ithalat ithalatci miktarinin nedemek nedenleri nedi nedir para paranin realuasyon rebaluasyon rekaliasyon revaliasyon revaliasyonda revalivasiya revaluasyon revaluasyonnedir revaluasyonun revalue revalusasyon revaulasiyon revelasyon reveulasyon sonuclari

Rasyonel Beklentiler Teorisinin Tartışmaları Nedir? Önceki | Sonraki Sabit Kur Nedir?
Saat: 14:07 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik