webmaster
 
Konu Kilitli
05-08-2011 03:24:32
RDY offline
 

Facebook Virüsü Temizleme

Arkadaşlar facebook olayını biraz araştırmaya başladım içine girdikçe birçok konu çıkıyor karşımıza, araştırdıkça birşeyler paylaşacağım.


Merhaba değerli okurlarımız. İnternette dolaşırken, google aramalarında ve çeşitli blog – forum sitelerinde son zamanlarda facebook virüsleri hakkındaki aramaların ve şikayetlerin arttığını gördüm. Bunun üzerine bu konu hakkında yaklaşık olarak 10-15 adet farklı web sitesinde bu durum hakkında araştırmalar yapıp detaylı bir analiz çıkardım. Günümüzde facebook denilen bu çılgınlığın artık yararından çok zararlarını görmeye başladık. Umarım facebook yetkilileri bunlara bir çözüm üretirler.
Güvenlik Şirketleri Facebook Virüsleri Hakkında Uyarıyor!
Güvenlik yazılımı şirketi +++++++++, internet kullanıcılarını ciddi anlamda tehdit eden iki yeni tehlikeyi duyurdu. Networm.Win32.Koobface.a ve Networm.Win32.Koobface.b olarak bilinen trojan, Facebook ve Myspace hesabınızı ele geçiriyor ve yoluna devam ediyor. Bu tehlikenin kurbanı olan kişi, hiçbir şeyin farkında olmuyor.

Nasıl Çalışıyor?
Virüs bulaştığı andan itibaren, siz çevrimdışı olduğunuz anda çalışıyor ve arkadaş listenize otomatik mesaj atıyor. Buraya dikkat! Çünkü siz çevrimiçi olduğunuzda mesaj atmadığınızdan arkadaşlarınızı uyarma imkanınız da olmuyor. Virüs facebookun meşhur application kod merkezinden oluşturduğu uygulama sayfasından yayılıyor.
Resimde görüldüğü üzere sohbet kutunuza, çevrimiçi olduğunuz zaman “Foto” şeklinde mesaj atan virüs içeren linke tıkladığınız anda sizi aşağıdaki görüntüde bir web sayfasına yönlendiriyor. Bakınız buradaki tuzak nasıl: fotoğrafın başka bir yere kaldırıldığını ve yönlendirme linkinden öğrenilebileceği mesajı bizleri karşılıyor.
Peki Bu Virüslerden Nasıl Korunulur?
+++++++++, sorunu erkenden tespit ederek gerekli güncellemeleri yapmış durumda. +++++++++ gibi diğer güvenlik yazılım şirketleri de veritabanlarına bu 2 tehlikeyi ekliyorlar. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar, antivirüs yazılımını mutlaka güncellemeli hatta güncelleme işini günlük ve otomatik olarak gerçekleştirmeliler.


için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
1 – Aşağıdaki uygulamaları görev yöneticisinden kapatınız:
fbtre6.exe
mstre6.exe
2 – Aşağıdaki registry kayıtlarını siliniz.:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “c:\windows\mstre6.exe”
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “C:\Windows\fbtre6.exe”
HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\ Navigating
3 – Aşağıdaki dosyaları siliniz.
C:\\Windows\\fbtre6.exe
C:\\Windows\\fmark2.dat
Ya da daha kolay bir yol olan, Malwarebytes ile otomatik olarak temizleyebilrsiniz.Kaynak:

Bir önceki yazı Onaylı Facebook Hesabı! 1 TL hakkında bilgi vermektedir.

05-08-2011 07:13:02
W-S W-S offline
 
Güzel paylaşım teşekkürler. Face yeni bir alan çeşitli tuzaklar olabilir dikkat etmek lazım. Bazen duvarımda çeşitli uygulama mesajları görüyorum bunları siliyor, veya raporluyorum.

05-08-2011 10:30:51
frenzied
 
botnet hesabı virüs düz ve güzel mantık fakat artık internet kullanıcısı bilincli düşmüyor bu tür şeylere

14-11-2012 05:24:38
RDY RDY offline
 
Çok teşekkürler yorumlar için deneyenlerinde yorumlarını almak isterim.

14-11-2012 18:17:07
 
Alıntı:
Ya da daha kolay bir yol olan, Malwarebytes ile otomatik olarak temizleyebilrsiniz.
Malwarebytes, görev yöneticisi çalışmayan pclerde, görev yöneticisini çalıştırmaya yarayan program değil mi ?
Facebook virüsünü nasıl sileceksin ?

Konu Kilitli

"Facebook Virüsü Temizleme" konusu hakkında etiketler
anlatim ara arkada arkadas arkadaslik ayrintili blogspot book bulma dat deki dolasi durum duvari duz exe explorerdan face facebook facebookta facebooktaki facebooktan facebooku faceboook facede facedeki facemdeki facete fbtre6 flash fmark2 gelen gorev hkey ile intervirusleri kaldirma koobface kurtulma leme malwarebytes mesaj mstre6 nasil nerede olarak otomatik player profilindeki program programi regedit regeditten resimli rus rusuusu silme sitelerinde sohbet son sorunu taki temi temizle temizleme temizlemek temizlemesi temizlenir temizlenmiyor temizlerim temizleyebilrsiniz tesi viru virus virusleri viruslerini viruss virusten virusu virusunden vrusleri vurusu web windows yapilir yeni yoneticisi zleni

Onaylı Facebook Hesabı! 1 TL Önceki | Sonraki Satılık Sayfa %100 Organik Panelle Kasılmıştır
Saat: 04:14 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik