webmaster
 
Cevapla
19-02-2008 14:27:58
kadınca
 

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?


Eğer elinizde anti-virüs yazılımı yoksa bilgisayarınızda virüs olduğunu ancak (çoğunlukla) virüs etkisini gösterdikten sonra anlayabilirsiniz. Nadiren, dosya adı sabit ve bilinen virüsleri dosya adıyla tarayarak bulmak ve silmek çözüm olabilir. Bir virüsün etkileri bilgisayarda anormal yavaşlama, Windows uygulamalarında beklenmeyen hata mesajları (application error, system fault, missing files vs. gibi), bilgisayarın kilitlenmesi, rastgele DOS işletim sistemine dönmesi, normalde açılan dosyaların açılmaması, anormal sesler/görsel davranışlar ya da bilgisayarınızın isteğiniz dışında işlemler yapmaya başlaması şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumda yapılacak şey, bir anti-virüs programı kullanarak bilgisayarın virüsten temizlenmesidir. Ancak, virüsün bilgisayara önemli ölçüde/geri dönülmez hasarlar vermiş olduğu durumlarda virüsten temizleme işlemi her zaman başarılı olmayabilir.

Bilgisayarınızda anti-virüs yazılımı olmadığı durumlarda, bu yazılıma sahip bir bilgisayarda daha önceden hazırlanmış olan acil durum disketi ile diskinizde ve disketlerinizde virüs taraması yapabilirsiniz.

Anti-virüs yazılımlarının tarama işlemi sonrasında virüs bulamaması bilgisayarda virüs olmadığını değil, sadece tarama işleminde kullanılan anti-virüs programlarının tanıdığı virüslerin mevcut olmadığını gösterir. Kullanılan anti-virüs yazılımlarının buldukları virüsleri silmeleri veya bulaştıkları dosyalardan temizlemeleri mümkün olmaması da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda kullanılan anti-virüs programının güncellenmesi veya daha güncel başka bir anti-virüs yazılımının kullanılması uygun olacaktır. Yani, kullanılan anti-virüs programının tanımadığı bir virüsün bilgisayarınıza bulaşmış olması ihtimali her zaman vardır.

Bir önceki yazı Bilgisayarınızın İp Adresini Güncelleyin ! hakkında bilgi vermektedir.

27-02-2008 00:16:20
 
Ben Nod32 yi tavsiye ederim bence en iyisi o +++++++++ filan hikayee

27-02-2008 12:21:29
kadınca
 
evet nod32 iyi ama ben hiçbirini kullanmıyorum direk elle hallediyorum işimi..ve dikkat ! virüs bulaştığını hissettiğim an neti devre dışı bırakıp arayıp buluyorum mereti

07-03-2008 02:12:25
 
nasıl yapıyorsun bunu
pekii virüs bulaştığında elle hallediyorum diyorsun pekiii bunu nasıl yapıyorsun nasıl buluyorsun bulaşan virüsüü..

07-03-2008 10:51:57
kadınca
 
ee bilgisayarımı iyi tanıyorum.nerde ne olduğunu bilirim.yüklü olan programların yüklenme zamanına kadar...direkt aramaya geçerim içini komple ararım illaki de kendini belli eder bulurum.geçenlere java kılığına giren bi virüs buldum silmek çok eğlenceliydi

10-03-2008 02:25:46
 
Alıntı:
ee bilgisayarımı iyi tanıyorum.nerde ne olduğunu bilirim.yüklü olan programların yüklenme zamanına kadar...direkt aramaya geçerim içini komple ararım illaki de kendini belli eder bulurum.geçenlere java kılığına giren bi virüs buldum silmek çok eğlenceliydi
yaaa banada anlat biraz ne olur bende bilgileneyim bu konuda pc konusunda ben daha yolun başındayım .. yardımlarını bekliyorum..

10-03-2008 11:32:01
kadınca
 
anlatmakla olmaz en ufak hatada pc ne format gerekebilir.o yüzden bişi diyemiyorum.

15-11-2008 16:49:17
 
olmuyor ama yardımcı olsanız ne olurkiii

23-09-2009 15:18:04
r19 r19 offline
 
Alıntı:
olmuyor ama yardımcı olsanız ne olurkiii
İstese de yardımcı olamaz bu gün sadece yeni başlayan bir web masterin bilgisayarında yüzlerce web master araçları ve günde girdikleri sayısı binleri bulan sitelerden gelecek herhangi bir virüsü elle kontrol etmek yıllar alır.
Kalmış ki tüm virüslerde etkili bile olamaz.
Yani arkadaşın hayal dünyası bayağı büyük.

25-09-2009 19:57:00
 
Alıntı:
Ben Nod32 yi tavsiye ederim bence en iyisi o +++++++++ filan hikayee
nod32 yüzünden 3 kez bilgisayarım çöktü ve birçok istemediğim dosya bana sorulmadan silindi

en iyisi +++++++++ gerisi hayal

28-09-2009 11:38:31
r19 r19 offline
 
Alıntı:
nod32 yüzünden 3 kez bilgisayarım çöktü ve birçok istemediğim dosya bana sorulmadan silindi

en iyisi +++++++++ gerisi hayal
O işe nod32 yüzünden denilmez de "Benim yüzümden çöktü." denilir.
Nod32 kurarken de ayrıntılı bir biçimde sana sorulur threatsense etkinleştirilsin mi diye sende ayar yapmadan etkinleştirmişsindir. Gerekli ayarı yapsan problem olmazdı. Ayrıca sisteme bulaşan virüsleri sildiği için çökmez zaten sistem dosyalarını silmez/silmeye çalışır ama silemez. Zira işletim sistemi o an o dosyanın silmesini engeller. Güvenli mod sayesinde sistem içeriğini silmeden virüsü sistemden ayırt eder. Muhtemelen internet protokolü ile ilgili dosyalara bulaşmıştır.
Benimde bir çok kez başıma geldi hatta kimin başına gelmedi diyebiliriz.
Açıkça söylüyorum bu güne kadar hiç bir virüsden bilgisayarım çökmedi hiç bir trojan, solucan bulaştırmadım virüsler için ve download ederken bulaşma riski olan tüm nesneler için nod32 ye güvenmekteyim.
Geri kalan yeni çıkarılan, keylogger ss logger tarzı programlar için zemanaya güveniyorum.

28-09-2009 12:15:15
Can Can offline
 
Ben size asıl ne öneriyim biliyormusunuz. Önemli herşeyinizi yedekleyin. Benim gibi virüs programı kurmayın. Çünkü hepimiz biliyoruzki virüsleri üreten yine virüs programlarının yapımcıları. Ben herşeyimi yedeklerim en ufak olayda basarım formatı 1 saatte eski halinde ne gerek var virüs programlarına.Hiç biri kesin çözüm değil.

28-09-2009 15:44:11
r19 r19 offline
 
Hades77 haklı yedeklerinize de virüs kopyalansın her seferinde virüslü güzel bir hayat yaşayın.

18-08-2011 11:19:23
 
teşekkür ederim güzel paylaşm

19-08-2011 17:22:12
 
ama şunu bilki yine yanıma gelippp....

Cevapla

"Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?" konusu hakkında etiketler
anlasilir anlasiliur anlaslir anliyorsun anti antivirus ararim bile bilgisaya bilgisayar bilgisayara bilgisayaravirus bilgisayarda bilgisayardaki bilgisayardan bilgisayari bilgisayarima bilgisayarimda bilgisayarimdaki bilgisayarin bilgisayarlara bilsayardaki bir bulabilirim bulasan bulasir bulasmasi bulasmasini bulasmis bulasti bulastigi bulastiginda bulastigini bulunup bulunur bulurum elle etkisini girdigi girdigini giren girmis gorulur gosterir guvenli hasar ile internete islemlerdeki isletim iyi java kendini keyloger keylogger kitleyen manuel moddan nasiil nasil nerden oldugu oldugunu olmadan olunur olur oluyor programi silebilirim silinir silsin sisteme sistemindeki solucan sonra tanirim taradiktan temizlenir temizleniyor temizler temizlerim temizleriz temizleyebilirim trojan trojen uygun virisu virisun viru virus virusler viruslerden virusleri virusu vuris vurus yapilmali yapmali yazilimin yok zaman

Bilgisayarınızın İp Adresini Güncelleyin ! Önceki | Sonraki TabuReklam.Com Web Güvenliği Çözümleri
Saat: 12:49 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik