webmaster
 
Konu Kilitli
02-12-2007 00:14:40
 

Cumhurbaşkanı Gül 5 kanunu onayladı

Cumhurbaşkanı Gül 5 kanunu onayladı

Cumhurbaşkanı Gül, cezaevi izleme kurulları, askerlik kaçırma ve çocuk kaçırma cezasına ilişkin kanunları içeren 5 kanuna onay verdi. Kanunların ayrıntısı şöyle:


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 kanunu onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 5712 sayılı ''Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'', 5714 sayılı ''Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', 5715 sayılı ''Türk +++++lı Kuvvetleri Hasta Besleme Kanunu'', 5716 sayılı ''Askerlik Kanunu ile Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ve 5717 sayılı ''Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yön ve Kapsamına Dair Kanun''u onayladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı kanunlar, yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi.

-CEZAEVİ İZLEME KURULLARI-

5712 sayılı ''Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'', başkanla birlikte 5 asıl ve 3 yedek üyeden oluşacak izleme kurullarında asıl üyelerden en az 1'inin kadın olmasını düzenliyor. Adalet Bakanlığı, cezaevi güvenliğine ilişkin hususlar müstesna olmak üzere, her yıl bir önceki yıla ait izleme kurullarınca düzenlenen raporların sayısını, konularını, yerine getirilen ve getirilmeyen önerileri ve gerekçelerini bir raporla kamuoyuna açıklayacak.

-GATA KANUNU-

5714 sayılı ''Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''da ''bilimsel eser ++++++lığı yapılması'' durumunda, GATA'daki öğretim elemanlarının meslekten çıkarılma esaslarını, üniversitelerdeki öğretim elemanlarıyla uyumlu hale getirdi. GATA'da, bir başkasının bilimsel eserinin veya çalışmasının tümünü veya bir kısmını kaynak belirtmeden kendi eseri gibi göstermek fiilini işlediği akademik kurulca tespit edilen öğretim elemanlarının görevlerine son verilecek. Öğretim elemanlığı görevine son verilenler, GATA'da başka bir göreve ya da GATA dışındaki karargah veya kurumlara atanacak.

-TSK HASTA BESLEME KANUNU-

5715 sayılı ''Türk +++++lı Kuvvetleri Hasta Besleme Kanunu'' da gıda maddelerinin seçim yetkisinin, doktor ve diyetisyenlerde olmasını öngörüyor. Buna göre, normal hasta yemek listesi, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayacak her türlü besin maddeleri, depo veya bütçe imkanları göz önüne alınarak, diyetisyen tarafından belirlenecek. Diyet yemeği alacak hastalara yiyecek maddesi, sınırlamaya tabi olmadan gruplandırılacak ve normal yemek listelerinden de azami ölçüde yararlanılarak verilecek.

Askeri öğrenci, erbaş ve erlerin, yatarak tedavileri tamamlandıktan sonra nekahet dönemleri veya muayene edildikten sonraki ilaçlı tedavilerinin nasıl olacağı ve süresi, doktor tarafından taburcu belgesinde veya raporda belirtilecek. Bu hastaların beslenmeleri, diyetisyen tarafından belirlenecek kriterlere göre yapılacak. Hava değişimine gönderilen veya birliğine katılması için taburcu edilen askeri öğrenci, erbaş ve erlere, yol süresine bağlı olarak kumanya verilecek.

Normal yemekle tedavi olan hastalara, ayrıca öğün aralarında yiyecek, içecek ve taze meyve verilecek. İçme suyunun uygun olmadığı bölgelerdeki hastanelerde, yeteri kadar su arıtma cihazı sağlanacak. Bu kanunla, ''++++++ içen hastalara doktorun yazdığı sayıda ++++++ verilebileceği'' hükmünü de içeren ''Askeri Hastaneler ile Hastane Gibi Kullanılacak Revirlerde Hastaların Beslenme ve Bakımları Hakkında Kanun'' yürürlükten kaldırıldı.

-ASKERLİK YOKLAMASI-

5716 sayılı ''Askerlik Kanunu ile Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ise askerlik çağına girdiği halde, her ne sebeple olursa olsun ilan edilen listelerde ismi olmayan veya kimlik bilgilerinde yanlışlık bulunanlardan düzeltme yaptırmayan veya ilk yoklamasını yaptırmayanlara verilen cezayı günün koşullarına uygun hale getirdi.

Buna göre, ilk yoklamasını yaptırmayan, yoklama defterine ismini yazdırmayanlardan, son yoklamasının devam ettiği günler bitinceye kadar başvuran veya ele geçenlere verilen bin kuruşluk cezalar, 20 YTL'ye yükseltilecek. İlk yoklamasını yaptırdığı halde, son yoklamanın devam ettiği günler içinde bulunduğu yerin askerlik meclisine veya elçiliklere gelmemiş ve mazeret göndermemiş olanlardan, arkadaşlarının ilk tertibinin sevklerinden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenlere 20 YTL ceza uygulanacak.

İlk yoklama defterlerine ismini yazdırmamış olmakla beraber son yoklamada da bulundukları yerin askerlik meclislerine veya şubelerine gelmemiş ve mazeret göndermemiş bulunanlardan, ele geçen veya kendiliklerinden gelenlerden 30 YTL alınacak. Son yoklama sırasında ertesi yıla kalacak okullarda okuyanlardan askerlik şubelerine tahsil derecesi hakkında belge göndermemiş olanlar, 20 YTL cezaya tabi tutulacak. Askerliklerini bitirip terhis edilen erbaş ve erden 3 ay içinde terhis belgelerini şubelerine kaydettirmeyenlerden 20 YTL ceza alınacak.

İlk veya son yoklama zamanlarında yapılan ilan üzerine yoklama memurlarına veya askerlik şubelerine, elçilik ve konsolosluklara bizzat başvurarak veya bir başkasıyla nüfus cüzdanını göndererek kanuni yoklamasını yaptırmayan yedek erbaş ve er 20 YTL ile cezalandırılacak. Yoklama sırasında istenilen bilgileri sözlü olarak veya mektupla bildirmemiş, kaydını yaptırmamış ya da şubeleri, mıntıkası dışına giderek yerlerini değiştirdiklerine dair 1 ay içinde şubelerine haber vermemiş olan yedek subay ve memurlara, şube başkanlarının teklifi üzerine askerlik dairesi başkanlarınca 20 YTL ceza uygulanacak. Herhangi bir askerlik şubesi kütüğüne kaydını hiç yaptırmamış olanlar için bu ceza 30 YTL olarak uygulanacak.

Seferde görev alacak yedek subay ve yedek askeri memurlara bu görevleri, barışta tebliğ edilecek. Tebliğ şekli, yükümlülerin görevleri ve tebliğle görevli makamlar, yönetmelikte belirtilecek. Tebliğden sonra adreslerinde meydana gelen değişiklikleri 1 ay içinde bağlı bulundukları askerlik şubesine bildirmemiş yükümlülere, 20 YTL ceza verilecek.

-ÇOCUK KAÇIRMA-

5717 sayılı ''Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yön ve Kapsamına Dair Kanun'' ise çocukların velayet hakkına sahip olmayan kişilerce bir ülkeden diğerine haksız olarak ***ürülmesi olaylarının yol açtığı sorunların çözümünü öngörüyor. Buna göre, Adalet Bakanlığı başvuruda bulunan kişi adına, kaçırılan çocuğun (16 yaşını tamamlamamış) iadesi veya şahsi ilişki kurulmasını sağlamak amacıyla idari ve adli işlemler yapmaya yetkili olacak.

Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla, çocuğun bulunduğu yerin tespiti ile menfaatlerinin korunması için gerekli önlemleri alacak. Çocuğun ve kaçıran kişinin rızası ile iadesi veya taraflar arasında sulh yoluyla bir çözüme ulaşılması için gerekli önlemlerin alınması sağlanacak. Bunun mümkün olmaması halinde, Adalet Bakanlığı adına, Cumhuriyet Savcılıkları, yetkili mahkemeye dava açacak. Dava ve işlerle ilgili aile mahkemeleri görevli olacak.

Bir önceki yazı Kuran´a Hakaret Filmi!! hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Cumhurbaşkanı Gül 5 kanunu onayladı" konusu hakkında etiketler
abdullah adalet apdullah askeri bakanligi basbakanin basbakanne baskani baskanin baskanini baskaninin baskanliginin buyuk cez ceza cezaevi cezaevine cezaevleri cocuk comhurbaskaninin crrumhurbaskaninin cuhmurbaskani cumhur cumhurbaskani cumhurbaskanimizin cumhurbaskanin cumhurbaskanindan cumhurbaskanini cumhurbaskaninin cumhurbaskanligi cumhurbaskanliginda cumhurbaskanligindan cumhurbaskanliginin cumhurbaskanlnonayladigikanunlar cumurbaskanin degisikligi degisiklikler durum emeklilik enson evi gecen gelen gonderilecek gul gulun gun gunlerde haber haberler hafta hangi hukuku ile ilgili infaz infazla kacirma kamu kanun kanunla kanunlar kanunlari kanunlarindaki kanunu kanunun kanununu konunu kosku maddalari madde maddeler maddeleri maddesi neyi nfaz omayladigi onadi onagladigi onay onayda onayi onayladi onayladigi onayladiklari onayladimi onayladimii onaylanan onaylandi oyuna raporlar son tarafindan uluslararasi verdigi yas yasa yasalar yasalari yasalasr yasasi yasasindaki yasasini yeni zaman

Kuran´a Hakaret Filmi!! Önceki | Sonraki TSK´dan SINIRÖTESİ AÇIKLAMA
Saat: 16:01 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik