webmaster
 
Cevapla
25-12-2010 10:32:36
 

Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık: Vücudun herhangi bir hastalık etkenine (Virüs ve Bakteri) karşı direnç kazanmasına denir.

1-Doğal bağışıklık: Canlının doğuştan getirdiği ve onu hastalık etkenlerine karşı koruyan kalıtsal anatomik hormonlar doku ve salgılardaki özel koruyucu maddelerle sağlanan bağışıklıktır. Örn:Göz yaşı Mide asidi Burun kılları Derideki keratinize katman Soluk borusundaki silli epitel vb.

Doğal bağışıklık etkisi ile diğer canlılarda hastalık oluşturan pek çok etken bizlerde hastalık oluşturamaz. Örn:Uçuk tavşanlarda ölüme neden olurken bizlerde hafif bir hastalık olarak vücut direnci azaldığında ortaya çıkar.

2-Kazanılmış bağışıklık: Canlının hastalık etkeni ile karşılaşması ile oluşan bağışıklıktır.

A-Aktif bağışıklık: Hastalık etkeni ilke karşılaşan kişilerde kendini savunmak için oluşturduğu bağışıklıktır.
*Uzun sürer.
*Hastalığı geçirmek veya aşılanmakla oluşur.

B-Pasif bağışıklık: Hastalık etkeni ile karşılaşmış canlının vücudunda gelişen antikorları korunmak istenen canlıya geçmesi ile oluşan bağışıklıktır.
*Etkisi kısa sürer.
*Serumlar kullanılır.

a)Doğuştan pasif bağışıklık: Çocuğa anne karnında plasenta ile veya doğumdan sonra süt ile geçen antikorlarla sağlanan bağışıklıktır.
b)Sonradan pasif bağışıklık: Hasta kişiye hastalık etkeni ile ilgili antikorları taşıyan serumların verilmesi ile sağlanan bağışıklıktır.1-Antijen: Kan ve lenf sıvısına girdiğinde lenfositlerin antikor üreterek cevap verdiği her yabancı maddeye denir.
Örn: Bakteri çeperi Başka grup kan bakteri metabolik artıkları.

2-Antikor: Vücuda giren antijenlere karşı lenfositlerin ürettiği protein yapıdaki moleküllerdir.

3-Toksin: Vücutta hastalık etkeni canlılar tarafından meydana getirilen ve metabolik olayları olumsuz etkileyen maddelere denir.

4-Antitoksin: Hastalık etkeni canlıların oluşturduğu toksinlere karşı lenfositlerin meydana getirdiği protein yapıdaki maddelerdir

5-Aşı: Zayıflatılmış veya öldürülmüş hastalık etkenleri veya onların toksinlerinden oluşur ve sağlıklı kişiye uygulanarak aktif bağışıklık kazandırılır.

6-Serum: Belirli bir hastalık etkenine karşı aktif bağışıklık kazandırılmış kişinin veya hayvanın kanından elde edilen fibrinojeni alınmış plazmadır.

Antikor üretim hızı:
1-Metabolizma hızı
2-Antijen miktarı
3-Yaş
4-Cinsiyet
5-Beslenmeye bağlı olarak değişir.

Aşının temel özellikleri:
1-Zayıflatılmış mikroorganizma veya toksin içerir.
2-Hastalıktan önce yapılır.
3-Hastalıktan koruyucudur.
4-Aktif bağışıklık sağlar

Serumun temel özellikleri:
1-Antikor-Antitoksin içerir.
2-Hastalık oluştuktan sonra verilir.
3-Hastalığı tedavi edicidir.
4-Pasif bağışıklık kazandırır.

Bir önceki yazı Tek İşi Google'den İsim Silmek.. hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Bağışıklık Nedir?" konusu hakkında etiketler
aciklamasi aktif anatomi anlami anne asi asisini bagasiklik bagilik bagisik bagisikli bagisikliga bagisikligi Bagisikliik bagisiklik bagisikliklar bagisiklikne bagisikliknedir bagisiklilik bagisilik bagisillik bagisklik bagislik bagislilik bagsiklik bagsikliklik bahisiklik bakteri basiklik basikliknedie bgisiklik bilgi buldu canlilari ceper cocugun cok com demek demektir denir deniz destek direnc dogal ebilge etkenler hakkinda halsiz hastaligi hastaliklari ile ilgili ilk immun karninda kazanir kazaniyor kazanma kazanmak kazanmasina kisa kisaca kisacasi kuduz louis nasil ndir nedemektir neden neder nedi nedie nedir nedirnedir nedirr NEDIRrr nedr neler nelerdir nerde nerdir ozet ozeti ozetle pasif pasteur rrr saglanir saglar serumla tam tedavisi trizimi urettigi virus virusler vucudumuza vucudun yapan yazilar

Tek İşi Google'den İsim Silmek.. Önceki | Sonraki TTNET Arama Motoru mu Geliyor ?
Saat: 04:58 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik