webmaster
 
Cevapla
24-12-2007 19:39:27
pc_copatım
 

Milli Füzemiz Atinayı Vurabilecek Güçte

Milli Füzemiz Atinayı Vurabilecek Güçte

--------------------------------------------------------------------------------

Atina'yı vuracak

Türkiye'nin ilk milli füzesinin adı Toros. +++++ sanayisinde son yıllarda öenmli gelişmeler kaydeden Türkiye'nin ilk milli füzesi Toros'un menzili Atina'yı vurmaya yetecek kadar

MUHAMMET KUTLU'nun haberi

Türkiye'nin ilk milli füzesinin adı Toros. İran'ın Türkiye'nin her tarafını rahatlıkla vurabilecek duruma gelmesi ülkemizin +++++lanma konseptini yeniden belirlemesine yol açtı. Peki yeni füzelerin menzili nereye kadar? İşte yeni füze konsepti

Dört bir yanı binlerce kilometre menzilli füzelere sahip ülkelerle çevrili olan Türkiye, uzun yıllar milli füze üretimine ilgi göstermemişti.

Türkiye barışçı bir ülke...

Özellikle komşularıyla iyi geçinme noktasında son yıllarda mesafe aldı...

Türkiye çevresinde ve komşularında kriz istemiyor..Düşman komşu hiç istemiyor..

Ancak özellikle Doğu komşumuz İran’ın Türkiye’nin her tarafını rahatlıkla vurabilecek duruma gelmesi ülkemizin +++++lanma konseptini yeniden belirlemesine yol açtı.

Türk +++++lı Kuvvetleri’nin yeni +++++ tanımlamalarında kısa ve orta menzilli füzelere yer vermesi de bu konuda ciddi çalışmaları beraberinde getirdi.

Türkiye, Çin ile 1990'ların ortasında bir füze anlaşması imzalayarak karadan karaya 80 kilometre menzilli Kasırga adlı füzelerden toplam 19 üniteden oluşan 1 batarya aldı.

Teknoloji transferini öngören anlaşma kapsamında 5 bataryayı da kendisi üretti.

Jaguar (WS1B) adı verilen füzelerin menzili de 150 kilometreye çıkarıldı.

Türkiye'nin ilk milli füzesinin adı ise Toros.

1999'da geliştirilen Torosların 65 ve 110 kilometre menzilli iki versiyonu bulunuyor.

Kara Kuvvetleri'nde ayrıca taktik sahada kullanmak üzere 165 kilometre menzilli güdümlü ATACMS füze sistemleri de yer alıyor.

TSK'nın elindeki en uzun menzilli savaş başlıklı füze sistemi ise, 250 kilometre uzaktaki hedefleri dahi imha edebilen Yıldırım (B611) füzeleri.

Türkiye, son olarak 500 kilometre menzilli yeni bir yerli füze üzerinde çalışıyor.

Savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre, yeni füzenin deneme aşamasına kısa süre kaldı.

Denemelerin tamamlanmasının ardından, füzenin seri üretimine geçileceği kaydediliyor.

YENİ FÜZELER NERELERİ VURABİLECEK?

500 kilometre menzilli füze üretildiğinde, komşu ülkelerden Bulgaristan, Gürcistan ve Ermenistan’ın tamamını, Suriye’nin üçte ikisini, Yunanistan’ın başkenti Atina, Irak’ın başkenti Bağdat, İran’ın başkenti Tahran’a yaklaşık 340 kilometre mesafeye kadar olan topraklarla, Ukrayna’nın Sivastopol şehrine rahatlıkla ulaşabilecek güçte olacak.

Savunma uzmanları, Türkiye’nin sahip olduğu teknoloji ve birikimin, 1000 kilometre menzilli füzeler geliştirmeye yeterli olduğu değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Bir önceki yazı Balkonda kafese tıkıldılar! hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Milli Füzemiz Atinayı Vurabilecek Güçte" konusu hakkında etiketler
1000 250 500 800 adi atinayi bir cevrili deki denemeleri denemesi ermeni ermenistan fizemiz fuze fuzede fuzeler fuzelerde fuzelere fuzelerer fuzeleri fuzelerimiz fuzelerinin fuzemiz fuzenin fuzesi fuzesileri fuzesinde fuzesinin fuzleri fuzumiz gecti gelismeler gelismeleri gelistirdigi gelistirme gucte gucu haberler hangi hanki hedeflerde ile ilk iran isimleri jaguar kadar kilometre lli max maximum menzi menziil menziili menzili menzilleri MENZILLI menzillisi milli nedir nelereler nereleri nereyi NILLI nin oldugu orta sahip sahiptir sistemi sisteminde som somun son suriye teknoloji toros tsk tskvurabileceyimenzil turk Turkieynin turkiye turkiyenin ulkemizin ulkeye ulkeyi uretilen uretti uzun versiyonu vidio vurabilecek vurabilir vuracak vurur yeni yerli yildirim yildirinm yillarda

Balkonda kafese tıkıldılar! Önceki | Sonraki küresel ısınmaya karşı kişisel çabalar
Saat: 00:03 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik