webmaster
 
Cevapla
03-12-2011 08:59:51
 

Deri Hastalıkları Nedir?

Deri hastalıkları, ciltte görülen hastalıklar. Sayılmayacak kadar çok deri hastalığı vardır. Deri hastalıklarına genel olarak dermatoz, ilgili bilim dalına da Dermatoloji ismi verilir. Deri hastalıkları hakkında genel bir fikir edinebilmek için, kabaca birkaç bölüme ayırmak mümkündür.

Mikroorganizmaların sebep olduğu deri hastalıklarıBu organizmalar genellikle deri iltihaplanmalarına yol açar. Mikroorganizmalar derideki herhangi bir bozukluğun üzerine kolayca yerleşebilirler. Yaralar, yanıklar, uyuz, böceklerin ısırdıkları yerler, egzemalar ve uçuklar kolayca iltihaplanabilirler. Deri iltihaplarına dermatit de denir. Mikroorganizmaların yol açtığı hastalıklardan olan cüzzam, deri veremi ve frengide ise yukarıdaki bahsedilen iltihaplanmaların dışında bir mekanizma söz konusudur.Bunlar bu yüzden spesifik iltihaplar veya spesifik enfeksiyonlar grubu olarak adlandırılmıştır.Allerjik deri hastalıklarıEn sık rastlanan deri hastalıklarıdır. Allerjik deri hastalıkları arasında serum hastalığı, Quincke ödemi, kurdeşen, egzema, kontakt dermatit sayılabilir. Allerjik deri hastalıklarının sebebini bulmak oldukça güçtür. Bu amaçla hasta ve çevresi çok iyi araştırılır. Çeşitli deri testleri yapılır. Gerekirse hasta bulunduğu çevreden bir müddet uzaklaştırılır. Allerjiye sebeb olan amil bulunmaya çalışılır. Bu amiller; çiçek tozları, çeşitli besin maddeleri, ev tozları, bazı ilaçlar, bağırsak parazitleri olabilir. Allerjik hastalıklarda irsiyetin, vücut yapısının ve asabi durumun yani psikolojik sebeplerin de rolü büyüktür.


Bir önceki yazı Demir Eksikliği Anemisi Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Deri Hastalıkları Nedir?" konusu hakkında etiketler
arastirma bilgi bilgiler cilt cuzzam deri derideki derinin diseases dunyada enfeksiyi gor gorsel gorseller gorulen hakkinda halinde hangidir hangileridir hangisi hasdalilklari hasta hastaligi hastaliginin hastaliklari hastaliklarimiz hastaliklarin hastaliklarinedir hastaliklariyla hastliklari ile ilgili ilgli isimlri kisa madde maddede maddeler mikronizma mikronizmalar nedir nelerdfir nelerdi nelerdir notlar odev oldugu oze parazitlerin resimler resimleri resimli resmi sebep skin stes tanimlari tumunu yapisi yaralari yazi

Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Önceki | Sonraki Dexter Morgan Nedir?
Saat: 17:08 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik