webmaster
 
Cevapla
16-03-2012 20:07:40
 

Levotiron Kullanımı - Yan Etkileri

levotiron yan etkileri - levotiron nasıl kullanılmalı - levotiron dozu önerileri


Levotiroksin sodyum

Ambalaj: 0.1 mgx100 tablet.

Endikasyon: Basit(eutiroid) guatr ve her türlü etiyolojiye sahip hipotiroidizm(miksö-dem, kretinizm ve her yaştakihastalarda gö-rülen basit hipotiroidizm)tedavisinde (subakut trioiditin iyileşme evresinde gö-rülen geçicihipotiroidizm hariç), hipofizer TSH supresyonu amacıyla, primeratrofi ve tiroid bezinin kısmen ya da bütünüyle eksik olduğu durumlarda,tiroid supresyon testinde diyagnostik amaçla, postoperatuvar tekrarlamayıönlemek amacıyla, fonksiyonel yetmezliğe bağlı primer hipotiroidizmde,tiroiditte, sekonder veya tersiyer hipotiroidizmde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Genelolarak tanısı konmuş ancak tedavi edilmemiş adrenal korteks yetersizliğinde(ki, bu durumda önce bu yetersizliğin tedavisi yapılır, kısa birsüre sonra T4tedavisi eklenir), tedavi edilmemiş tirotoksikozdave levotiroksine karşı oluşmuş aşırı duyarlık durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Fetüse zarar verme riski taşımaksızın,gebelikte kullanılabilir. Laktasyon üzerine kesin etkisi bilinmemektedir.Anne sütüyle az miktarda atılmak-la birlikte, terapö-tik dozlardabebek üzerinde etkili olmayacağı gö-rüşü hakimdir.

Yan Etkileri: İştahta ve menstrüel periyoddadeğişiklikler, gö-ğüs ağrısı, diyare, tremor, baş ağrısı, irritabilite,huzursuzluk, taşikardi ve kardiyak aritmiler, sıcağa karşı hassasiyet,uykusuzluk, aşırı terleme, kusma, kilo kaybı gibi hipertiroidizmbelirtilerine yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Kolestiraminile levotiroksinin en az 4 saat arayla alınmalıdır. Diabetes mellitusolgularında, levotiroksin, insülin ya da **** hipoglisemik ilaçlarıngereksinmesini artırabilir. Tiroid müstahzarları antikoagülanlarınaktivitesini artırabilir. Levotiroksin, dijitalis müstahzarlarınınetkisini azaltabilir. Estrojenler, tiroksin bağlayıcı globülinlerinserum düzeylerini yükseltebilir. Fenobarbital, teorik olarak levotiroksininhepatik degradasyonunu artırabilir. Levotiroksin tedavisi sırasındafenitoin IV yoldan uygulanmamalıdır. Tiroid müstahzarları sempatomimetikaminler ya da trisiklik antidepresanların etkilerini artırabilir.T4ün periferde T3e dö-nüşümünü kısmen ya da tamameninhibe edici ilaçlar,bblokerler, yüksek dozda propiltiourasil, bazıX-ışınları kontrast maddeleri ve deksametazon, levotiroksinin terapö-tiketkisini azaltabilir.

Doz Önerisi: Basit guatr, tiroidit ve postoperatif tekrarıönleme tedavisinde günde 1 Tabletle başlanır ve doz günde 2 tabletekadar artırılabilir. Ender olarak daha yüksek dozlar uygulanabilir.Hipotiroidizmde günlük ilaç gereksinimihastadan hastaya değişebilir.Genelde ½ Tabletle başlanmalı ve her 2-3 haftada bir ¼ Tablet artırılmalıdır.Uzun süreli miksö-dem (özellikle de kardiyovasküler bozukluklarsözkonusuysa) durumlarında doz dikkatle ayarlanmalıdır. Böyle durumlarda¼ Tabletle başlanmalı ve günlük maksimum doz 100-200mg tiroksin (T4) olacakşekilde düzenlenmelidir. tedavinin ilk dört haftası sonunda; klinikve laboratuvar bulgularına gö-re müstahzarın dozu yeniden ayarlanmalıdır.

Bir önceki yazı Boşaltım ve Sindirim Sistemi ( Resimler ) hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Levotiron Kullanımı - Yan Etkileri" konusu hakkında etiketler
100 200 acar amaci anlami askerlik doz dozu durumlarda endikasyi endikasyon endikasyonu eti etki etkiler etkileri etkisi evatiron fazla fenobarbital gebelikte goo guatira guatr gunde gunluk hamilelerde hangi hap hapi hipotiroidizm hipotiroidizmde ilac ilaci kadar kaybina kilo kontra kopek kopekde kopeklerde kullanilir kullanilmali kullanim kullanimi kullaniminda kullaniminin kullanimlarin kuvatir lavetiron leotron levatiron levatironun levatron leventrol levetinon levetiro levetiron levetrion levetrol levetron levitiron levitron levo levoti levotirin levotirion levotiroksin levotiron levotironun levotrin levotrion levotron levoyron livotiron lovotiron nasil nedir nelerdir onononon prospektus ron ronn ronnnnn saglik sodyum spor supresyonu sure sureli tablet tasikardi tesirleri tiroit trion tsh uzun yan yanetkileri yanetkisi yol

Boşaltım ve Sindirim Sistemi ( Resimler ) Önceki | Sonraki Narkolepsi Nedir
Saat: 22:51 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik