webmaster
 
Cevapla
13-12-2010 18:09:16
 

Ben dünyanın en akıllı insanıyımYazının başlığı size tanıdık gelmiş olabilir. Evet başlık alıntı. Başlık Erdal Demirkıran'ın "Ben dünyanın en akıllı insanıyım" isimli kitabından alıntıdır.

Evet Erdal hocama katılıyorum, insan kendine "ben dünyanın en akıllı insanıyım" diyebilmelidir. Bende diyorum, "ben dünyanın en akıllı insanıyım"

Peki demekle oluyor mu?

Soru gibi cevapta basit, hayır demekle olmuyor.

Doğarız, büyürüz ve sonra ölürüz. İnsan hayatını en fazla bu noktaya indirgeyebiliriz. Herkesin hayali vardır. Kimi hayalini gerçekleştirir, kimi gerçekleştiremez. Peki gerçekleştiren bunu nasıl başarıyor? O sizden çok daha akıllı veya zeki biri mi?

Başarılı ve başarısız arasında ki fark

Bir çoğumuz başarılı insanların biyografilerini okuyup sadece imrenmekle yetiniriz. Ve bu gibi hikayeler genel de şöyle başlar; "Fakir bir ailenin çocuğu olan... Ailenin en büyüğü olan... İşe simit satmakla başlayan... vb." ne kadar da tanıdık geldi değil mi? Çünkü başarının sırrı hep aynı, hiç değişmeyecek. Hiç kimse başarıya bir asansör misali doğrudan ulaşmaz, muhakkak merdivenlerden dolaşır çıkar.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için önce kendinize inanmalısınız. "Ben bunu başarabilirim, ben bunu yapabilirim." diyebilmeli ve demekle yetinmeyip bunu uygulayabilmelisiniz.

Unutmayin ki; bedava peynir sadece fare kapanında bulunur.

Hayallerine ulaşan insanlar, her zaman yılmayıp, üşenmeyip, kendine güvenen insanlardan olmuştur. Bazen bir söz, bazen bir hikaye bir insanın hayatını değiştirebilir.

Maslow'un ihtiyaçlar piramidi hiyerarşisi vardır, işletme dersi görenler bilir.

Maslow'un ihtiyaçlar piramidi hiyerarşisi

  1. Fizyolojik gereksinimler
  2. Güvenlik gereksinimi
  3. Ait olma gereksinimi
  4. Sevgi, sevecenlik gereksinimi
  5. Saygınlık gereksinimi
  6. Kendini gerçekleştirme gereksinimi


Maslow'un yukarıda kalın olarak seçmiş olduğum "Kendini gerçekleştirme gereksinimi" teorisinden bahsetmek istiyorum. Maslow bu hiyerarşisinde en üst sıraya "Kendini gerçekleştirme gereksinimi" teorisini koymuştur. Çünkü insanın temel ihtiyaçlarından sonra hayalleri, yapmak istedikleri, hedefleri ve idealleri yer alır.Siz değil, onlar sizin başarı hikayelerinizi okusun


Herşey insanın elinde. İnsan isterse ampulu icad eder, insan isterse Neil Armstrong gibi Ay'a ilk adım atan kişi olur. Başarının formülü bellidir, çalışın, çabalayın ve hedefinize ulaşın. Siz dünyadaki 6 milyardan fazla insandan farkı olun. Bugün nasıl Cristiano Ronaldo kendinden söz ettiriyorsa, sizde ettirebilirsiniz. Herşey sizin elinizde.

Fatih DEDECAN -

Bir önceki yazı Seninki kaç santim? - Greenpeace hakkında bilgi vermektedir.

13-12-2010 18:26:34
 
Erdal hocamın bir kaç kitabını okudum ve yazdıklarında haklılık payı var gerçektende. Okumayanlar varsa okumalarını tavsiye ederim...

13-12-2010 18:29:22
 
çok güzel paylaşımlar bunlar. +rep

13-12-2010 18:56:05
 
Alıntı:
Erdal hocamın bir kaç kitabını okudum ve yazdıklarında haklılık payı var gerçektende. Okumayanlar varsa okumalarını tavsiye ederim...
Alıntı:
çok güzel paylaşımlar bunlar. +rep
Teşekkür ederim.

Cevapla

"Ben dünyanın en akıllı insanıyım" konusu hakkında etiketler
adami adamiyim akilli alintilar alintilarr arkasi ben bilmeli bir demirkiran dunn erdal genis insan insani insaniyim insaniyimhikayeler insaniyimm kisa kitabi kitabin kitabinin kitap konusu nsaniyim oku ozet ozeti OZETt ozkleri tabindan var zeki

Seninki kaç santim? - Greenpeace Önceki | Sonraki Cd ci Açmak :)
Saat: 10:18 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik