webmaster
 
Cevapla
17-04-2010 03:07:57
 

Askere Gidecekler İçin Mükemmel Bir Kaynak

Askere gidecek arkadaşlar için internetten toparladığım bilgileri sizlerle paylaşıyorum.Askere gidecek arkadaşlar üşenmesinler ve bu yazıyı okusunlar.İnanın çok işinize yarayacakYasak Olanlar

Fotoğraf makinası ve her türlü elektronik cihaz (özellikle radyo)
İçinde uyuşturucu madde olan ilaçlar.
Askeriye tarafından sakıncalı olarak listelenmiş kitaplar
Kısacası tüm elektronik aletler askeriyede yasaktır.Askere Gelirken Yanınıza Alacaklarınız

Öncelikle size tavsiyem mümkün oldukça az eşya ile askere gidin. Sivil kıyafetiniz sadece üzerinizdeki elbiseniz olsun, başka bir giysi getirmeyin, bu giysiler sadece size yük olur. Tabi birde hatırlatmakta yarar var, iç çamaşırlarınızın rengi haki renk, yani asker yeşili, çoraplarınızda siyah olsun. aksi halde yenisini almak zorunda kalırsınız.

ASKER ÇANTAMIZI HAZIRLAYALIM
Size bir çok askerin deneyiminden yararlanarak bir çanta hazırlayalım ki hem gerekli tüm ihtiyaçlarınız olsun hem de rahat taşına bilsin. Tahmin edileceği üzere, yolu uzun arkadaşlar için çanta taşımak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu kadar lafın ardından gelelim çantamızı hazırlamaya. Askere gelirken aslında pek öyle masraf etmeyin. Acemi birlikleriniz de ki kantinlerde aklınıza gelebilecek her şey var ve dışarıya göre oldukça ucuz.

1- Öncelikli olarak eşyalarımızı koyacağımız çanta ne küçük nede büyük olmalı. Orta boy bir çanta seçilmeli. Çanta kilitlene biliyorsa iyi olur. Daha çok işinize yarar.
2- Çantamızı seçtik. Şimdi sıra geldi içine neler koymalıyız. Tabi ki öncelikle tam 460 gün her sabah kullanacağınız tıraş takımınız. Benim tavsiyem acemi birliğine giderken eğer çaldırmayacağınızı düşünüyorsanız rahat tıraş olabileceğiniz oynar başlıklı 2 veya 3 jiletli bir tıraş bıçağı ve pratik olarak kolayca kulana bileceğiniz tıraş köpüğü. Tabi traş sonunda kullanmak için kolonya ve kremi de unutmayın. Sakın yanınızda elektrikli tıraş makinesi getirmeyin. Getiren arkadaşlarım vardı ve o makineleri Çantalarından dışarıya bile çıkaramadılar.
3- Diş fırçası ve macunu genelde acemi birliklerinde veriliyor ama siz yinede yanınızda yedek bir tane getirin. Tabi vücut temizliğiniz için gerekli şampuan, sabun, banyo lifini ve banyo havlusu. Acemi birliklerinde her hafta vücut temizliği ile ilgili kontrol var ( benden söylemesi )
4- 2 şer çift iç çamaşırı ve çorap genelde standart yetiyor. Acemi birliklerinde iç çamaşırı ve kışlık fanila veriliyor. Benim tavsiyem yanınıza içinize giye bileceğiniz haki renk, bir uzun kollu fanila daha almanızdır. Biri kirlenince öbürünü giyersiniz. Bunların yanında yatarken giymek için eşofman götürün.
5- Kış aylarında eliniz, yüzünüz eğitim yaparken çatlayacağı için koruyucu krem almanız iyi olur. Botlarınızın el değiştirmesini önlemek için ( kim ne derse desin düpedüz ++++++lık) mutlaka en ufaklarından bir asma kilit alın. Botların tabanları genelde iyi olmadığından birde ayakkabı keçesi alın( özellikle kışın çok işe yarıyor )
6- Ayakkabı boyası, dikiş kutusu, tırnak makası, elbise torbası, elbise askısı, banyo torbası gibi bir çok malzemeyi Acemi birlilerindeki kantinlerden temin ede bilirsiniz.

Ek Bİlgiler
* Yanınıza almanız gereken en önemlisi bir telefon kartı. Çünkü genellikle ilk günlerde telefon kartı bulmak ve ailenize haber vermek zor oluyor.

* Cep telefonu, radyo, kolye ve yüzük, ne sebeple olursa olsun hap ve ilaçlar yasak.

* Saçlarınızı 1 numaraya vuracaklar askere gittiğinizde yani makineye başlık takamdan kesiceklerdir saçınızı.Saçınızı kestirseniz dahi makineden geçirecekledir.O yüzden askere gelmeden önce mutlaka asker traşı olmanızı tavsiye ederiz.Çünkü yüzlerce kişiyi aynı makinede seri halde traş ediyorlar.
Askerde Size Verilecek Malzemeler

Orada size verilecekler: Birliğinize teslim olduğunuzda size askeriye tarafından makul bir ücret karşılığında verilen çantada aşağıdaki malzemler bulunur:

Yaklaşık olarak (25cm)X(25cm)X(50cm) boyutlarında fermuarlı lacivert bir çanta.
Bir kutu kendinden cilali siyah ayakkabı boyası.
Bir sabun kutusu ve bir sabun.
Bir banyo havlusu.
İki tane elbise askısı.
Palaska.
Ufak bir dikiş kutusu.
Traş malzemelerinizi, diş fırçanızı vs. koyabileceğiniz kapaklı plastik bir kutu.
Bir çift plastik terlik.
Bir çift siyah çorap (kışlik değil).
İki adet fanila, askeri yeşil renkte.
İki adet külot
Kepinize dikmeniz gereken renkli düğme (nüfte )
Postal için tabanlık keçe
Bir çift eldiven (kış dönemi için).
Çengelli iğneler.
Mehmetcigin El Defteri, içinde marşlar, yemin metni, rütbeler, takvim, adres yazacak yer vs. olan küçük bir defter.
Boyuna asılan cinsten para kesesi.
Askerlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Askerlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2 yıllık yüksekokul mezunlarının askerlik hizmet sürelerinin kısaltılması ile ilgili bir çalışma yapılıyor/var mıdır ?

Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek okul mezunlarının askerlik hizmet süreleri 1076 Sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu’yla düzenlenmiştir. Bunlardan yedek subay olanların hizmet süreleri on iki ay, kısa dönem erbaşların ise altı aydır. Dört yıldan daha az süreli yüksek okul mezunları ise 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na tabidirler ve askerlik hizmet süreleri on beş aydır. ASAL tarafında askerlik hizmet süresinin değiştirilmesi konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.

Biran önce askere gitmek istiyorum. Ne yapmam gerekir?

Mazeretleri nedeniyle tâbi olduğu celp döneminden önce silâh altına alınmak isteyen yükümlülerin bu talepleri celp plânlamasını bozmamak, emsalleri önceki yıl içerisinde sevk edilmiş olmak, ciddi mazeretleri olanlar ile yaşlı doğumlulara öncelik verilmek kaydıyla dahilinde MSB Askeralma Dairesi Başkanlığı’nca kabul edilmektedir. Erken sevk talebinde bulunacak yükümlüler; Kendilerinin bizzat imzaladıkları mazeretlerini belirtir dilekçe, Askerlik Durum Belgesi, (Askerlik Şubesinden alınacak) varsa mazeretlerine ait belgelerini, aşağıdaki tarihlerde “Askeralma Dairesi Başkanlığı 06100 Bakanlıklar/Ankara” adresine posta ile veya bizzat veya bir yakınları vasıtasıyla başvuracaklardır. Başvuru tarihleri; Şubat Celbi : 01-31 Aralık Mayıs Celbi : 01-31 Mart Ağustos Celbi : 01-30 Haziran Kasım Celbi : 01-30 Eylül Erken sevk talebi kabul edilenlerin sınıf ve eğitim merkezleri talep ettikleri celp döneminde, birlikte sevke tâbi oldukları yükümlülerle birlikte açıklanmaktadır.

Mayıs celbinde erken sevk için müracaat etmiştim ancak kabul edilmedi. Ağustos ayı için yeni bir dilekçe vermem gerekli mi? Yoksa eski dilekçem halâ geçerli mi?

Erken sevk müracaatları her celp dönemi için ayrı ayrı değerlendirildiğinden başvurulan dönemde isteği uygun görülmeyenlerin müteakip celp döneminde yeniden müracaat etmeleri gerekmektedir.

Mayıs celbinde erken sevk için müracaat ettim. Kabul edilip edilmediğini nereden öğrenebilirim?

Erken sevk için müracaat eden yükümlülerin sonuçları genel celp döneminde sevke tâbi yükümlülerin sonuçları ile birlikte askerlik şubelerinden öğrenilebilir.

Askerlik şubem Şubat celbinde sevk yapıyor. Ancak askerlik şubemden, benimle birlikte birkaç arkadaşımın Nisan ayında ikinci grup olarak gideceğimiz söylendi. Diğer arkadaşlarımla birlikte birinci grup olarak gitmem için ne yapmam gerekiyor?

Yükümlülerin kaçıncı grup olarak gidecekleri Türk +++++lı Kuvvetleri’nin ihtiyacı göz önünde bulundurularak tespit edilmektedir. Yükümlülerin sınıf ve eğitim merkezlerinin belirlenmesini müteakip sevk edilecekleri grubun değiştirilmesine imkân bulunmamaktadır.

İnternet üzerinden veya e-mail ile erken sevk için müracaat edebilir miyim ?

İnternet üzerinden veya e-mail ile erken sevk müracaatında bulunmanıza imkan bulunmamaktadır.

İnternet üzerinden veya e-mail ile yedeklik yoklamasını yaptırabilir miyim ?
İnternet üzerinden veya e-mail ile yedeklik yoklaması yaptırmanıza imkan bulunmamaktadır. Askerlik şubesine bizzat başvurarak veya posta ile müracaat edebilirsiniz.

Ağustos celbinde askere gideceğim. Denizi çok seviyorum. Askerliğimi Denizci olarak yapabilir miyim?

Sınıflandırma işlemi yükümlülerin son yoklama esnasında tespit edilen nitelik ve özellikleri (tahsil, meslek, sağlık durumu, ehliyet vb.) ile Türk +++++lı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak şifreli kayıtlar üzerinden rasgele erişim (Random) sistemiyle bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Özellik ve niteliklerinizin uygun olması ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tahsis edilen kontenjanlar ile Türk +++++lı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları nispetinde askerlik hizmetinizi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapma olasılığınız mevcuttur.

Şubat celbinde askere gideceğim. İstanbul’da oturmaktayım. Ailevi nedenlerden dolayı askerliğimi İstanbul’da yapmam mümkün mü?

15 aylık hizmete tâbi er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmetlerini nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri il hudutları içerisinde yapmaları mümkün değildir.

Şanlıurfa merkez nüfusuna kayıtlı olmama rağmen İstanbul Bakırköy’de oturuyorum. Kasım celbinde askere gideceğim. Sevk evraklarını almam için Şanlıurfa Askerlik Şubesi’ne mi gitmem gerekiyor?

Sevk evraklarınızı almak için Şanlıurfa Askerlik Şubesi’ne başvurmanıza gerek bulunmamaktadır. Her türlü askerlik işleminizi Türkiye’nin her hangi bir yerindeki askerlik şubesinden yaptırabilirsiniz.

Ağustos celbinde askere gideceğim. Sınıfımı ve birliğimi internetten öğrenebilir miyim?

Sınıf ve birliğinizi internet üzerinden öğrenme imkanı bulunmamaktadır. Sonuçları ancak askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz.
Asker Sözlüğü

Aztek: astegmen
Kullanim: Etrafta subay yokken çavuslarla falan konusurken kullanabilirsiniz, mesela “aztek Mustafa’ya kil oluyorum” gibi.

Batarya: Dört takimdan olusan birim (piyadeler buna bölük diyorlar). Komutani bir yüzbasi.
Kullanim: Taburdaki bataryalar numaralari ile anilirlar. Mesela Hafif 3 gibi.

Dogan günes: terhis olacaginiz günün sabahi.
Kullanim: Diyelimki ayin 11′inde terhis olacaksiniz, ayin onunda “Safak kac?” diye soruldugunda “Dogan günes!” diye cevap vereceksiniz.

içtima: Birligin sayilip komutana mevcudun bildirilmesi icin günün belirli saatlerinde toplanmasi.
Kullanim: Sabahlari batarya olarak içtima yapiliyor, aksamlari ve özellikle Cuma aksamlari tüm tugay birlikte toplaniyor. Içtimanin maksadi herkesin nerede olundugunun bilinmesi (nöbette, revirde, görevde, istirahatte, …) ve firar varsa bir an önce ortaya çikarilmasi. Lakin, günün belki de en sinir bozucu anlari burada yasaniyor, defalarca sayiliyorsunuz, her zaman degisik sayi çikiyor, bir alem yani… Sunun gibi ifadelere kulaklariniz alisacak: “Batarya, sabah içtimasinda bir subay, iki astsubay ve besyüzon er ve erbas mevcudu ile emir ve görüslerinize hazirdir komutanim!”

Kadro: Dagitimi yapilmis ve egitimini tamamlamis er, ayni zamanda usta er.
Kullanim: Resmi sayilan bir terim oldugu için herkesin yaninda (kadrolar dahil) kullanabilirsiniz.

Komutan: Rütbesi sizden yüksek olanlara (yani herkese) hitap sekliniz.
Kullanim: Çavus ve onbasilara komutanim diye hitap etmeniz lazim. Özellikle etrafta daha üst rütbeli birisi varsa buna itina edin. Komutanlarin hiyerarsisine de dikkat edin. Önce manga komutaniniz gelir (bu bir çavus veya onbasi olabilir), isteklerinizi onu atlayip daha üstteki bir komutana söylemeniz hos karsilanmaz mesela (size sorulmus ise baska tabii)

Namus: kisa dönem dövizli acemi erlere (mehmetciklere) verilen isim, kibarcasi Mehmet Bey.
Kullanim: Kadrolar bunu sizin için kullanacaklar.

Manga: 20-25 erden olusan sizin ait oldugunuz en küçük birim.
Kullanim: Her takimin içindeki mangalar numaralari ile anilir. Mesela eger ikinci takimin birinci magasindaysaniz, “ikinin birindenim” veya “ikiye birdenim” dersiniz.

Manga Basi: mangadan sorumlu er, bu acemilerden birisi ve genellikle en uzun boylu olani.
Kullanim: Manga basina komutan diye hitap etmeyin.

Mıntıka: bölge anlamina gelen bu kelime sizin için takim olarak temizliginden sorumlu oldugunuz yer anlaminda.
Kullanim: “Arkadaslar minitkamizi yaptiktan sonra yemege gidecegiz.” cümlesinde oldugu gibi yapmak fiiliyle birlikte kullanilir.

Poset: yüksek okul mezunu olup da askerligini yedeksubay yerine 8 aylik er olarak yapmayi tercih edenlere takilan isim; çavuslarinizin bir kismi böyle olabilir, yasca diger kadrolardan büyüktürler.
Kullanim: Kadrolarkendi aralarinda kullanirlar ama siz samimiyeti ilerletmeden kullanmasaniz daha iyi olur.

Şafak : bulundugunuz günü saymadan üniformali uyanacaginiz gün sayisi. Bu kelime oradayken hayatinizin ekseni olacak.
Kullanim: Diyelimki ayin 11′inde terhis olacaksiniz. Ayin 8′inde (uyanir uyanmaz bile) “Safak kac?” diye soruldugunda “Iki!” diye cevap vereceksiniz.

Tabur: Bir kaç bataryadan olusan birim. Komutani genellikle bir yarbay.
Kullanim: Ait oldugunuz birimler hiyerarsisinde numara yerine ismi olan ilk birim. Burdur’da Hafif Topçu Taburu, Orta Topçu Taburu ve Özel Tabur olmak üzere üç tabur var.

Takim: Bes mangadan olusan birim.
Kullanim: Bataryanin takimlari da numaralari ile anilirlar. Mangadaki kullanim örnegine bakiniz.

Argoda Askeri Sözlük

adam mı öldürdün: daha çıkmana çok var.

alt tertip / Alt Devre: bir sonraki tertip

arazi olmak: ortalıkta gözükmemeyi herkesin bildiği hale getirmek. bunu yapmak için komutanın haberi olması gerekir. haberi olmazsa başa bela olur.

askerligin bitmemesi: ceza vs alarak askerligin uzamasi

askerliğin mi bitti: ne bu rahatlık, daha uzun süre buradasın.

askerligin yanmasi: ceza vs alarak askerligin uzamasi.

astek: asteğmen

atarsa x: bugünden sonra kalan gün

baldız: kasatura

bel kırmak: barfiks çekerken beli sallayarak barfiks çekmek.

ben mi yapayım: sen gelene kadar bu işleri biz yapıyorduk. artık sıra sizde.

beni rahatta dinleyin: (komutanlar söyler) çok konuşarak sizi yoracağım.en azından rahatta durun.

benimle mi bot bağladın: sen daha yenisin buralarda. aynı zamanda mı geldik ki konuşuyorsun

bilet: terhisten önce son görülen tertipler.

boru: bir diğer askerden erken çıkılan gün sayısı

boşalt: dışarı çık.

bot: asker ayakkabısı, postal

bölükçü: bölük komutanı

bu hafta mesai var mı: çarşıya çıkabilecek miyiz

çapraz: garajda, telde, nizamiyede, kulede, açık havada +++++lı tutulan nöbet

çarşının güzel olması: bir sürü güzel kızın görülmesi

çarpılmak: komutan tarafından azarlanmak, dayak yemek

çömez: iki sonraki tertip

değiştirici: nöbetçileri alıp götüren onbaşı ya da çavuş.

dikkat: komutan geliyor

disko: kışla içinde bulunan cezaevi.

dolabı patlatmak: terhise gidecek askerin dolabında kalanların işine yarayacak eşyaları (temiz çamaşır, kolonya, traş takımı vs.) almak.

emir komuta bende: sizden ben sorumluyum, ben ne dersem o olacak.
Askerde Hastalık Ve Tedavi

Hastalanan askerler, hastalıklarını derhal amirlerine haber vermeye mecburdur. Hastalanan bunu yapmazsa en yakın amiri tarafından muayeneye sevk edilir. Türk +++++lı kuvvetleri iç hizmet kanununa göre her asker şahıs kendi sağlığını korumaktan sorumludur. Hastalanan askerlerin muayene ve tedavileri kendi kıt’a ve kurumlarının kadrolarında gösterilen tabiplerce yapılır. Kadroda gösterilen tabip mevcut değilse oradaki diğer kıt’a veya askeri kurum, bunlar yoksa mahalli askeri hastane tabiplerinden biri, askeri hastane bulunmuyorsa sırasıyla hükümet, belediye veya resmi vazifeli sivil tabiplerden biri, bunlar da mevcut değilse serbest çalışan sivil tabiplerden biri kıt’a veya kurum tabibi olarak görevlendirilir.

Hastalanan erbaş ve erlerin kıt’a karargah veya kurumlardaki muayene ve tedavileri aşağıda belirtilen sıra dahilinde yapılır. Hasta olan ve revire çıkmak isteyen er, akşam içtimasında manga komutanından izin alarak, bölük vizite çavuşuna ismini ve numarasını yazdırır. Ertesi gün sabah içtimasında, bölük komutanının bilgisi dahilinde, önceki akşam vizite çavuşuna isim ve numarasını yazdıran ayrılır. Ayrılan erler revir çavuşunun nezaretinde revire götürülür.

Muayene sonucu reçete verilen er, reçetesinin kaydını yaptırarak revir eczanesine verir. İlaçlarını da akşam vizite çavuşundan alır. Muayene sonucu, istirahat almayıp görev alan er, muayeneden sonra bölüğün faaliyetlerine katılır. İstirahat almışsa, kimlik kartını vizite çavuşuna verir ve istirahat kartı alır. Gösterilen yerde istirahat eder.

Eğer hastaneye sevk edilmişse, sevk kağıdı, doktor tarafından doldurulup imzalanır. Bölük komutanı tarafından da imzalanan sevk kağıdı, kendisine verilir. Er harici kıyafetini giyer ve sabah içtimasında kılık kıyafeti, sakal tıraşı vb. Kontrol edildikten sonra, revirden kalkan servis ile hastaneye gider. Hastanede, ilk iş olarak kaydını yaptırır sonra sevk edildiği polikliniğe muayene olmaya gider. Muayene sonucunda, doktor reçete vermiş ise hastanedeki eczaneye reçetesini onaylatır ve birliğe döndüğünde revir eczanesine reçetesini teslim eder. Vizite çavuşu tarafından topluca revir eczanesinden alınan ilaçlar, akşam bölükte sahiplerine günlük doz şeklinde verilir. Krem ve sıvı ilaçlarının tümünü alan er, hap ve drajenelerini günlük doz şeklinde, ilacı bitinceye kadar vizite çavuşundan alır. Acil durumlarda ise; yukarıda belirtilen sıra takip edilmeksizin hasta, nöbetçi subayı tarafından sağlık sicil kartı ile birlikte derhal revire gönderilerek muayene ettirilir. Hasta, hastaneye sevk edilmiş ise hemen nöbetçi amire bilgi verilir ve nöbetçi amirin emirleri doğrultusunda, ambulansla hastaneye götürülerek, muayene ettirilir.

Erbaş ve erlerin kıt’a ve ve askeri kurumlara katılış ve ayrılışlarında genel sağlık muayeneleri yapılır. Bu muayenelerde hiçbir şeyden çekinmeden çocukluktan itibaren geçirdiği rahatsızlık varsa doktora söylenir. Bu muayeneler ilk altı aylık devrede üç ayda bir, bundan sonraki dönemlerde altı ayda bir olmak üzere tekrarlanır.Askerlikte İlk Gün

Teslim olduğunuz zaman başınıza aşağı yukarı şunlar gelecek;

1 ay dışarı adım atamayacağınız nizamiyeden içeri girerken çantalarınız aranacak. MP3 player, radyo, cep telefonu, fotoğraf makinası, bazı ilaçlar bulunduğu takdirde alınacak ve askerliğiniz bittiğinde size geri verilecek. Bu nedenle hiç risk almayın ve bu alet edevatı götürmeyin. Ortama biraz alıştıktan sonra sizi ziyarete gelen bir yakınınız getirir veya bulunduğunuz yerdeki kargo şubesine, şube teslim olarak gönderir.

İçeride çeşitli masaları dolaşıp işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Menenjit ve tetanoz aşınızı oluyorsunuz. Eğer bu aşılara alerjisi olan birisi varsa raporunu yanında götürsün. Alerjik bünyeye sahip olanlar gitmeden önce bir test yaptırıp durumlarını öğrensinler. İlk günden yataklara düşüp mimlenmeyin.
Bu işlemler tamamlandıktan sonra 28 gün boyunca birlikte kalacağınız sizin gibi acemi veya sizden önce gitmiş olan dedelerinizle kaynaşmaya başlayacaksınz. Plaka numarası ile hemşehri aramak serbest

Komutanınız yatakhaneye götürüp yatağınızı ve yatağınızı nasıl yapmanız gerektiğini gösterecek. Eşyalar dolaba düzenli bir şekilde yerleştikten sonra yemek yeniyor.. ve yatılıyor…

Askerde Ne Nedir

ASKERLİK ÇAĞI:
Her erkek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göre, 20 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak, erbaş ve erler için 41 yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde biten süredir. Subay ve astsubayların askerlik çağı bitim süreleri 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda belirtilen süreler kadardır.
YÜKÜMLÜ :
Askerlik hizmetini, Askerlik Kanunu ve/veya Yedek Subay ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu ve değişiklikleri gereğince yerine getirecek olan her erkek Türk vatandaşıdır.
İLK YOKLAMA:
Her yıl askerlik çağına giren yükümlülerin miktarını, adreslerini ve kimliklerini tespit etmek maksadıyla yapılan işlemlerdir.
SON YOKLAMA :
Yükümlülerin, asker edilmeleri veya askerlik hizmetinden muaf tutulmaları için yapılan işlemlerdir.
ASKERLİĞE ELVERİŞLİDİR :
Türk Silâhlı Kuvvetleri Ssağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre; sağlık yönünden, askerlik hizmetini ifa etmesine mâni bir hastalık veya arızası bulunmamak.
ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR :
Türk Silâhlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre; sağlık yönünden askerlik hizmetini ifa edemeyecek derecede hastalık veya arızası bulunmak.
KAYNAK :
O yıl askerlik çağına girenlerle, bunlarla işleme tâbi yükümlülerden askerliklerine karar alınanların miktarıdır.
YÜKÜMLÜ SAYISI :
Bir askerlik şubesinin kayıtlarında bulunan, yasada yazılı yaş sınırı içindeki yerli ve yabancı yükümlülerin tamamıdır.
EMSAL :
Yükümlülerden birlikte son yoklama işlemine tâbi tutulan veya tutulması gereken doğumlular, sevkte ise, birlikte sevk edilmesi gereken celp grubudur.

YOKLAMA KAÇAĞI :
Yoklamaları için bulundukları yerdeki askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine, yasal süresi içinde kanunî bir özürü olmaksızın gelmeyenler ile özürlerini bildirmeyenlerdir.

SAKLI :
Askerlik çağına girdiği halde isimlerini nüfus kütüğüne yazdırmamış olan yükümlülerdir.
ERTESİ YILA BIRAKMA :
Son yoklama sırasında yasada belirtilen sebeplerden dolayı (öğrenci, hapis) bir sonraki doğumla işleme tâbi yükümlülerdir.
SEVK TEHİRİ :
Askerliğine karar alınmış olduğu halde, yasada yazılı sebeplerden dolayı sevkleri geri bırakılan yükümlülerdir.
CELP GRUBU :
Ayrıldıkları hizmet şekillerine göre yükümlülüklerini yerine getireceklerin, millî savunma bakanlığınca tespit edilecek silâh altına alınma tarihleridir.
CELP DÖNEMİ :
Birbirini takip eden iki celbin, başlangıç tarihleri arasındaki süredir.
MUVAZZAFLIK DÖNEMİ:
Yükümlünün, askerlik şubesinden birliğine, sevk tarihinden başlayıp terhis tarihine kadar geçen süredir.
BAKAYA :
Sevk için çağrıldıkları halde, sevkin son gününe kadar gelmeyenler ile sevk edildikleri halde, kendilerine tanınan yol süresi sonuna kadar birliklerine özürsüz katılmayan yükümlülerdir.
GEÇ İLTİHAK BAKAYASI :
Askerlik şubesinden sevkini müteakip, yol süresi içinde tertip edildiği eğitim merkezine özürsüz olarak geç katılanlardır.
FİRAR :
Kıt’asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı günden fazla uzaklaşanlar ile izin, istirahat ve hava değişimi alarak ayrılanlardan dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içinde özürsüz olarak gelmeyenlerdir.
KISA SÜRELİ KAÇMA :
Kıt’asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak yedi tam günden az süre ayrılanlardır.
İZİN TECAVÜZÜ :
İzin bitimini müteakip yirmi dört saat içinde birliğine katılmayanlardır.
HAVA DEĞİŞİMİ TECAVÜZÜ :
Hava değişimi bitimini müteakip kıt’asına sevkini yaptırmayanlar ile sevkini yaptırdığı halde altı tam gün içinde birliğine katılmayanlardır.
BEDELLİ ASKERLİK YÜKÜMLÜSÜ :
Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılabilmeleri için ödemeleri gereken bedeli ödeyerek askerlik hizmetini Askerlik Kanunu ile Yedek Subay ve Yedek Askerî Memurlar Kanununa göre yapmakla yükümlü bulunan Türk vatandaşıdır.
DÖVİZLE ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ :
Yükümlülerin temel askerlik eğitimini yapmaları ve başvuru sırasında belirlenen ödeme takvimine uygun olarak yasada belirtilen dövizi ödemeleridir.

BEDEL :
Yasada belirtilen döviz veya karşılığı konvertıbl yabancı ülke parasıdır.
YABANCI ÜLKEDE ÇALIŞAN İŞÇİ :
Yabancı ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olarak bir işveren ile yapılan hizmet akdine göre fiilen yabancı ülkede bulunan ve ücretini yabancı ülke parası olarak alan ve sıfatı devam eden yükümlülerdir.
DONATAN :
Kendisine ait olan veya başkasına ait olup da kiraladığı yabancı bandıralı gemiyle, yabancı ülkelerde deniz ticareti yapan kimsedir.
İŞVEREN :
Yabancı ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olarak bir iş yerini işveren olarak fiilen o ülkede bulunmak suretiyle çalıştırdığını belgeleyen ve bu sıfatı devam eden yükümlülerdir.
GEMİ ADAMI :
Bir hizmet akdine dayanarak yabancı bayraklı gemilerde fiilen çalışan ve ücretlerini yabancı ülke parası olarak alan ve bu sıfatı devam eden yükümlülerdir.
HERHANGİ BİR MESLEK VEYA SANATI İCRA EDEN KİŞİ :
Yabancı ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olarak, işçi veya işveren tanımı dışında kalan, herhangi bir sanat veya mesleği, fiilen yabancı ülkede icra ettiğini o ülke resmî makamlarınca verilmiş resmî belgelerle kanıtlayan ve bu sıfatı devam eden yükümlülerdir.
OTURMA VEYA ÇALIŞMA İZNİ :
Yükümlülere, bulundukları yabancı ülkelerin kanunlarına göre verilen ve bu ülke sınırları içinde geçerli bulunan oturma veya çalışmaya ilişkin izindir.
MUHABİR BANKA:
Dövizle askerlikle ilgili olarak, yükümlülerce ödenecek dövizlerin, T.C. Merkez Bankasına gönderilmesi için bu banka tarafından belirlenmiş bankalar ve kuruluşlardır.
GÖÇMEN:
Fert olarak veya toplu halde yerleşmek maksadıyla ve geri dönmemek üzere bulunduğu ülkeden ayrılarak Türkiye’ye gelen, Türk Kültürüne bağlı ve Türk Soyundan kişilerdir.
MÜLTECİ:
Yerleşmek maksadıyla olmayıp, bir zaruret nedeniyle geçici olarak oturmak üzere Türkiye’ye sığınan kişilerdir.
ECNEBİ:
Bir devlete nazaran, kendi tâbiiyetinde olmayan kişilerdir.
HAYMATLOS :
Hiçbir devlet tâbiiyetinde olmayan kişilerdir.
YEDEKLİK YOKLAMASI :
Yükümlülerin yedeklik dönemindeki sağlık, tahsil durumları ile diğer yetenekleri ve adreslerindeki değişiklikleri belirtmek maksadıyla yapılan işlemlerdir.
ER:
İhtiyaçları devlet tarafından deruhte ve temin olunan rütbesiz askerdir.
ERBAŞ:
İhtiyaçları devlet tarafından deruhte ve temin olunan onbaşı ve çavuş rütbelerini haiz askerdir.
ASKERLİK NUMARASI :
Yükümlülerin askerlik daire kodu, askerlik şubesi kodu, doğum yılı ve askeralma kütük numarasının birleşmesinden meydana gelen 12 haneli sayı dizisidir. Askerlik numarası her yükümlü için bir tane olup birden yükümlüye aynı numaranın verilmesi ihtimali bulunmamaktadır.

Örnek: 077419640430
07 : Şanlıurfa Askerlik Şubesinin bağlı bulunduğu Diyarbakır Askerlik Dairesinin kodu
74 : Yükümlünün kayıtlı bulunduğu Şanlıurfa Askerlik Şubesinin kodu
1964 : Yükümlünün doğum yılı
0430
: Yükümlünün askeralma kütük numarasıAcemi Birliğinde Yapıcaklarınız

1. Hafta
yanaşık düzen eğitimi alınıyor. Sağa dön sola dön geriye dön selam verme yontemleri komutanla konuşma yöntemleri falan.
2. Ilk hafta
yapılan çalışmalara ek olarak tufek alıyorsunuz. Birliğinize göre değişir herhalde. Bilemiyorum Bize AK-47 Kalesnikof verdiler. Tufegin tanımını +++++ tiplerini tufegin parcalarını falan ezberliyorsunuz. Sokme takma hadisesi ve +++++ temizliği nasıl yapılır vs…

3. Hafta
Nişan alma ve atış eğitimi. Önceki haftalar aldığınız eğitimdeki bilgileri yanaşık düzen vs… tekrar ederekten buna hazırlanıyorsunuz. Nefes alma nişan alma yok namluya 50 kurus koyup dusurmeden tetiğe basma falan.
Bu hafta sonunda 25 metre atışı yapıp 3 cm capındaki alana 3 +++++yi sıkıştırmaya çalışacaksınız.
4. Hafta
paso yuruyeceksiniz. Bu Prova haftası. Surekli yemin toreni hazırlıkları vs…
Bunlarla geçecek
Bu arada sizden bazı terimlerin ezberlenmesi istenecek.
Jandarma nedir Ataturk ilkeleri nelerdir AK-47 tanımı , MP-5 tanımı (Sanırım sadece Jandarma da var bu MP-5) yiv nedir set nedir +++++ parçaları nelerdir emir nedir ast nedir ust nedir disiplin nedir amir nedir Turk +++++lı Kuvvetleri nedir vs…Usta Asker

Acemilik döneminiz bitti dağıtım oldunuz ve yeni birliklerinize gittiniz. Artık usta asker siniz bu ne demek, çok büyük bir şey mi odu? Hayır tabi ki artık görev alacaksınız ve görevinizi hatasız yerine getirmeye çalışacaksınız. Usta birliğinizde ihtiyaca göre istihdam edileceksiniz. Artık bir aksilik çıkmazsa askerliğinizi burada bitirerek teskere almak için gün sayacaksınız.

Usta birliğinize gidince ilk günlerde yine acemilik çekeceksiniz ama kısa sürede insan alışıyor. Acemilik dönemi değil. Çünkü artı kafanız boş değil birçok şeyi biliyorsunuz ve bir çok şeyin eğitimini gördünüz. Artık hayırlısı acı tatlı bir çok anı sizi bekliyor


Asker Rütbeleri
Bu arada askerlik 3 ay kısalacakmış v.s dedikodularına inanmayın (:

Ayrıca: Askere Gidecekler için Şafak Sayma Scripti <

Bir önceki yazı Karpuz Nasıl Kesilir ? – Resimli - Videolu Anlatım hakkında bilgi vermektedir.

17-04-2010 03:17:58
 
Evet 3 ay kısalmaz hiçbir zaman buna inanmayın. Ama mutlaka gidince 3 ay kısalacakmış diye bikaç kişiye söyleyin. (zaten eninde sonunda birisi diyor). Bu kısa sürede acaip bir kitleye yayılıyor, Herkeste inanıyor Yada inanmak istiyor.
Ben en çok bu fısıltı gazetesini severdim, ortaya bir laf atıp kenara çekilirdim. Bu laf döner dolaşırdı ortada. Sonunda birileri gelip bana öyle ballandıra ballandıra anlatırdıki kesin olacakmış gibi bazen ben bile inanırdım

17-04-2010 03:28:47
 
Çok güzel paylaşım olmuş derinliklere inmiş + rep Daha var askerliğe

17-04-2010 04:20:05
 
güzelmiş anlatım için saol

17-04-2010 04:52:54
 
Ben askerdeyken askerlik düşecek dediler askerliğim bitti askerlik daha düşmedii Bu arada kimse şafak saymasın ozaman hiç geçmiyor burdan 2.orduya selamlar olsun

17-04-2010 16:15:42
 
Olsun insana o umut bile yetiyor (:

18-04-2010 03:13:22
 
Bende askerde iken askerlık dusecek dusecek dedıler gercekdende dustu ama bır ay vurdu 82/1 tertıplerımıde anmış olayım buradan

18-04-2010 03:17:38
 
Var daha askerliğime o yüzden düşünmüyorm çok

2 lise 4 üni desek 6 sene var daha

17-11-2013 14:30:14
 
Alıntı:
Evet 3 ay kısalmaz hiçbir zaman buna inanmayın. Ama mutlaka gidince 3 ay kısalacakmış diye bikaç kişiye söyleyin. (zaten eninde sonunda birisi diyor). Bu kısa sürede acaip bir kitleye yayılıyor, Herkeste inanıyor Yada inanmak istiyor.
Ben en çok bu fısıltı gazetesini severdim, ortaya bir laf atıp kenara çekilirdim. Bu laf döner dolaşırdı ortada. Sonunda birileri gelip bana öyle ballandıra ballandıra anlatırdıki kesin olacakmış gibi bazen ben bile inanırdım
ahaaaaaaaa 3 ay hiç bir zaman kısalmaz yazmış bundan 3 yıl önca ama gördüğünüz gibi askerlik 12 aya düştü tam 3 ay kısaldı ahaaa

mayışta askerim 94/2

03-06-2014 20:28:16
 
Daha Çok var

03-11-2015 22:08:42
 
94/3 olarak askerliğimi yaptım giderken sadece tıraş malzemenizi alın başka birşey almayın yoksa rezillik çekersiniz yanınızda getirdiğiniz valiz ile, dışarıdan evden giderken kesinlikle atlet,don vs. almayın askeriyenin kantininde daha ucuza satılmakta. Zaten ilk acemi birliğine girince eşyalarınızı alırken hak vereceksiniz bana (:

03-11-2015 22:20:53
 
Alıntı:
Bu arada askerlik 3 ay kısalacakmış v.s dedikodularına inanmayın (:
Dikkatimi bu çekti

Cevapla

"Askere Gidecekler İçin Mükemmel Bir Kaynak" konusu hakkında etiketler
acemi alinir almak almam askare asker askerde askere askeri askerler askerlige askerlik askerlikte basvuru basvurulur bilgilerr bir birliginde camasiri cantada cantasi cantayi cavus celbinde cin degisimi dikkat donem doner edilmesi esya evraklar ezberlenmesi gelir genel gerekenler gidecek gidecekler giden gidenler giderken gidicem gidiyorum giyer goturcek gotursun goturulecek goturur gunumu hangi hava havacilar ilk iyi kadar kisa kiyafet kontroller lazim makinesi mayista muayenesi muracaati nda neler nisan nisanda olan olanlar olayim olduktan olunur olur onbasi opku para pratik radyo renk safaki saglik son sonra sube subesine tasimak temizligi temizlik tesbiti teslim tras trasi veriyor vucut yanlarinda yaptimak yasak yasakmidir yere yoklama zaman zamani zorunda

Karpuz Nasıl Kesilir ? – Resimli - Videolu Anlatım Önceki | Sonraki Hiç Unutulmayacaklar AnKARA 13.03.2016
Saat: 17:10 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik