webmaster
 
›
Konu Kilitli
27-12-2007 16:55:48
kadınca
 

Avantajları nelerdir?

Avantajları nelerdir?


Bedavadır, W3C desteği vardır, hazırlanan kodların boyutu flash animasyonlarına yada java appletlerine oranla oldukça ufaktır, hızlıdır, yeni nesil tüm tarayıcılar ile uyumlu çalışabilir (ie4+, ns6+, opera5+, “ns4 ve opera4” kısmen), çalışmak için herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymaz, az da olsa HTML, CSS ve js bilgisi olanlar kısa sürede DHTML öğrenebilir.

Dezavantajları nelerdir?
Eski sürüm tarayıcılar (ie4,ns4 ve opera5 'ten aşağısı) DHTML 'i tam olarak desteklemez, farklı tarayıcı modelleri ve sürümleri DHTML ‘i farklı şekilde yorumlar ve bu yüzden tarayıcıya ve modeline göre ayarlamalar yapmak gereklidir, hazırladığınız scriptler ziyaretçiler tarafından okunabilir,kaydedilebilir, basit animasyonlar için bile oldukça uzun kodlar yazmanız gerekebilir.

Peki neler yapabiliriz?
Açılır (microsoft) menüler, sürükle-bırak menüler, yarı şeffaf menüler, animasyonlar, introlar, kayan yazılar, fare ve klavyeye duyarlı uygulamalar, yüklenebilir fontlar, oyunlar ve aklınıza gelebilecek her türlü hareketlilik.

İyi güzel de bunları oturup yaptığımızda bir tarayıcıda çalışıp diğerinde çalışmazsa ne anlamı kalır?
Aslında bunun çözümünü DHTML 'in yapı taşlarından olan js ile çözmek mümkündür. JS ile sitenize gelen ziyaretçinin tarayıcısını kontrol edip ona göre scriptinizin çalışma prensiplerini ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte hazırlamak istediğiniz bazı uygulamaları maalesef ki js yardımıyla dahi diğer tarayıcılarda çalıştırma imkanınız olmaya bilir. (yüklenebilir fontlar gibi)

W3C' nin DHTML ‘i desteklemesinin ardından netscape,opera ve internet explorer ortak bir DOM(Doküman Obje Modeli) yapısını desteklemeye başlamıştır. Bu tarayıcılarla Cross-Browser(kesişen yada ortak alanlı tarayıcılar) denmektedir. Yinede hazırladığınız scriptleri bu üç tarayıcı ile mutlaka kontrol edin.

Bu kadar sözden sonra DHTML hakkında fikriniz olmuştur umarım. Birazda DHTML ‘in yapı taşlarından ve DHTML için neden gerekli olduğundan bahsedelim.

HTML: Sadece DHTML için değil dinamik yada statik, ufak yada büyük tüm web siteleri için kullanılan bir standart. Çok fazla söze gerek yok. Web tasarımının temeli. Web tasarımını ne ile yaparsanız yapın az da olsa HTML bilmek gereklidir. DHTML için HTML ‘e hakim olmak sizin avantajınıza olacaktır.

CSS: DHTML ‘in diğer bir parçası olan CSS, DHTML sayfalarımızdaki öğelerin görüntüsünü, yerini ve özelliklerini ayarlamamızı sağlıyor. Yani normalde yaptığı işin aynısını DHTML kodlarken kullanacağız. CSS kullanmanın bir diğer avantajı ise dizaynı içerikten ayırabilmemizi sağlıyor olması. Yani bir sayfadaki font büyüklüğünü her sayfaya uygulayabiliriz ve günün birinde bu büyüklüğü değiştirmek istediğimizde sadece CSS dosyamızı değiştirerek tüm sayfalardaki font büyüklüğünü ayarlamış oluruz.

JAVASCRIPT: DHTML ‘ e dinamikliği veren teknoloji aslında jsdir. Şimdi niye ille de javascript diyebilirsiniz. Cevabı çok basit. İnternet explorer için js ile yaptığınız işi vbs ile de yapıyor olabilirsiniz ama yaptığınız bu güzelliklerin diğer tarayıcılar tarafından desteklenmediğini söylersem. Zaten bizde örneklerimizi js kullanarak yapacağız.

Kabaca DHTML ‘in çalışma mantığından da bahsedeyim. Oldukça basit bir mantığı var bu işin. Öncelikle HTML kullanarak sayfamızı hazırlıyoruz sonra CSS ile istediğimiz kısımlara istediğimiz özellikleri veriyoruz daha sonra JAVASCRİPT yardımıyla gerekli tetiklemeleri yapıyoruz ve yine JAVASCRİPT yardımıyla tetiklenen işlemleri yerine getirtiyoruz. Örneğin bir linkin üzerine geldiğinizde hemen farenin yanında 100x50 piksel boyutlarında bir kutucuk açıp linkle ilgili bilgi vermek.

Bir önceki yazı DHTML(Dynamic HTML) hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Avantajları nelerdir?" konusu hakkında etiketler
avanatajlari avantaj avantaji avantajlar avantajlari bir calisma calismak calismanin css dez dezavantaj dezavantaji dezavantajlar dezavantajlari dhtml disinda hakkinda html ingilizce java javanin javascript kompozisyon nedir nelerdir nin okurken opera programlamanin sagladigi script sitelerin tarayici tarayicilarilarin tarayicilarin tarayicinin web yazi yetenekler yurt yurtdisinda

DHTML(Dynamic HTML) Önceki | Sonraki DHTML neden gerekli
Saat: 14:07 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik