webmaster
 
Cevapla
08-02-2008 17:51:19
kadınca
 

ülkemizde ve dünyada Kadın Hakları Mücadelesinin Anlamı

ülkemizde ve dünyada bir yandan insan hakları yüceltilmekte, diğer yandan da yoğun bir biçimde ihlal edilmektedir. dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, bu ihlallerden daha fazla pay almaktadırlar. yüzyılımızın bu son 8 mart’ı; bu ihlallere ve çözüm önerilerine yoğunlaşmak; başka bir ifadeyle kadını düşünmek için bir fırsat olabilir. her şeyden önce şunun belirtilmesi gerekmektedir: kadın hakları, bir insan hakkıdır ve kadın sorunu, insan haklarına ilişkin genel sorunlardan yalıtılmış bir biçimde ele alınamaz. ancak bu yaklaşım, aynı zamanda, kadınların spesifik sorunlarını, maruz bırakıldıkları farklı baskı ve ihlal biçimlerini ve dolayısıyla genel insan hakları mücadelesi içinde ayrı bir mücadele alanının zorunluluğunu görmemizi engellememelidir. bugün içinde yaşadığımız dünyanın her köşesinde kadınlar, sivil ve siyasal haklar bakımından olduğu kadar, ekonomik ve sosyal haklar bakımından da ciddi sıkıntılar içinde bulunmaktadırlar. ne var ki kadın hakları kavramı, sanayi toplumuna geçişle birlikte ekonomik haklar eksenli ortaya çıkmış ve bugüne kadar, en temel sorun olan kadının onuruna yönelik ihlaller, tüm dünyada hep geriye itilmiştir. hukuki haklar bakımından ciddi engellerin olmadığı ülkelerde de kadınlar; ayrımcılık, ++++++ +++++ ve çeşitli şiddet biçimlerine maruz kalmaktadırlar. gelişmiş sanayi toplumlarında, kadına yönelik hak ihlallerini üreten ve kadın ++++++liğini sömürerek kadınlara karşı işlenen suçlara kaynaklık eden bir kültür endüstrisinin +++++rdımanından söz etmek mümkündür.

kadının tarihi, onun insan yüzünün... ülkemizde ve dünyada bir yandan insan hakları yüceltilmekte, diğer yandan da yoğun bir biçimde ihlal edilmektedir. dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, bu ihlallerden daha fazla pay almaktadırlar. yüzyılımızın bu son 8 mart’ı; bu ihlallere ve çözüm önerilerine yoğunlaşmak; başka bir ifadeyle kadını düşünmek için bir fırsat olabilir. her şeyden önce şunun belirtilmesi gerekmektedir: kadın hakları, bir insan hakkıdır ve kadın sorunu, insan haklarına ilişkin genel sorunlardan yalıtılmış bir biçimde ele alınamaz. ancak bu yaklaşım, aynı zamanda, kadınların spesifik sorunlarını, maruz bırakıldıkları farklı baskı ve ihlal biçimlerini ve dolayısıyla genel insan hakları mücadelesi içinde ayrı bir mücadele alanının zorunluluğunu görmemizi engellememelidir. bugün içinde yaşadığımız dünyanın her köşesinde kadınlar, sivil ve siyasal haklar bakımından olduğu kadar, ekonomik ve sosyal haklar bakımından da ciddi sıkıntılar içinde bulunmaktadırlar. ne var ki kadın hakları kavramı, sanayi toplumuna geçişle birlikte ekonomik haklar eksenli ortaya çıkmış ve bugüne kadar, en temel sorun olan kadının onuruna yönelik ihlaller, tüm dünyada hep geriye itilmiştir. hukuki haklar bakımından ciddi engellerin olmadığı ülkelerde de kadınlar; ayrımcılık, ++++++ +++++ ve çeşitli şiddet biçimlerine maruz kalmaktadırlar.

gelişmiş sanayi toplumlarında, kadına yönelik hak ihlallerini üreten ve kadın ++++++liğini sömürerek kadınlara karşı işlenen suçlara kaynaklık eden bir kültür endüstrisinin +++++rdımanından söz etmek mümkündür. kadının tarihi, onun insan yüzünün... konusunda geniş içerikli bir ödev dosyasıdır. Bu ödev dosyası oldukça kapsamlı bir şekilde hazırlanmıştır.

Bir önceki yazı Ana-Baba Hakkı hakkında bilgi vermektedir.

10-04-2013 11:45:18
 
Şimdi bize hayal gibi gelse de, ilkel çağlarda (yazılı bir dil kullanmayan toplumlarda) Batı Anadolu, Mezopotamya gibi coğrafyalarda anaerkil sistemde yaşayan topluluklar bulunuyordu. Mitoslara bakıldığında, tanrıçaların da en az tanrılar kadar etkin ve işlevsel olduğu görülür. Kadın bedeni, doğal döngünün aynasıdır; doğal işleyişin hakimiyeti altında yaşayan toplumlar, üremeyi bereketle özdeşleştirmiş ve dişi varlığı kutsallaştırmışlardır. Mülkiyet ve din kavramının gelişiyle, güç dengeleri değişmiş,kadın geri dönülmez bir biçimde mahremiyet ve özsaygı alanını yitirmiştir.

Cevapla

"ülkemizde ve dünyada Kadın Hakları Mücadelesinin Anlamı" konusu hakkında etiketler
anlami dain dunya dunyada dunyadakadin dunyadaki dunyamizda edilen ekonomik haklai haklar haklari haklarimiz haklarinin ihlal ile insan kadin kadinin kadinlar kadinlara kadinlari kadinlarin kadinlarinin KRONOLOJI mucadeleci mucadelesi mucadelesinin nedir oku siyasal sorunlari sosyal tanimi tarihinde ukemizin ulkelerinde ulkemiz ulkemizde ulkemizdeki ulkemizin verilen

Ana-Baba Hakkı Önceki | Sonraki Çocuk Hakları Gönüllü Site Projesi
Saat: 02:23 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik