webmaster
 
Cevapla
08-06-2008 12:16:17
 

Çocuk Haklarının Tarihçesi

Çocuk hakları ile ilgili gelişmeler 1800’lü yılların başlarında yetiştirme yurtlarındaki uygulamalarla başlamıştır. 20. yy’nin başlarından itibaren çocuk haklarının yetişkin haklarından farklı olarak algılanması gerektiği düşüncesi yaygınlaşmaya başlamıştır.
Bu düşünceyle hazırlanan Çocuk Hakları Bildirgesi 1924 yılında Birleşmiş Milletler (League of Nations) tarafından kabul edilmiştir. Daha sonra 1959 ve 1989 yıllarında olmak üzere iki kez yenilenmiştir. Birleşmiş Milletler sürekli yaptığı çalışmalarla çocuk haklarını temel ilkeler ve standart kurallara bağlamaya çalışmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin çocuk hakları sözleşmesinin kökeni Çocukları Koruma derneğinin kurucusu Eglantyne Jebb’in çocuk haklarının beş temel ilkesini ortaya attığı 1923 yılına kadar dayanır. Daha sonra bu ilkeler Birleşmiş Milletler tarafından 1924 yılında kabul edilmiş ve Cenova Sözleşmesi olarak tanınmıştır.

II. Dünya Savaşını takiben Birleşmiş Milletler insan hakları üzerine daha çok yoğunlaşmış ve 1948 yılında İnsan Hakları Bildirgesi’ni yayınlamıştır. Bu bildirgede çocuk haklarına değinilmişse de bunlar yetersiz görülmüş ve 1959 yılında BM bu sefer çocuk haklarına özel bir bildirge yayınlamıştır. On temel maddeden oluşan bu sözleşme yalnızca çocuk haklarının genel bir çerçevesini çizmekteydi.

Bundan tam 30 yıl sonra 1989 yılında, Birleşmiş Milletler önceki sözleşmeyi yenilemiş ve bunu 54 maddeye çıkararak genişletmiştir. Ayrıca üye ülkelerin sözleşmeyi imzalamasıyla bu sözleşme uluslararası bir yasa haline gelmiştir.

cocukhaklari.net

Bir önceki yazı Erkekler hakki Dernegi. hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Çocuk Haklarının Tarihçesi" konusu hakkında etiketler
1800 1800lu 19244 1948 1989 adi algilanmis beyannamesinin bildirgeisnin bildirgesi bildirgesinin bildirisi bilgi bilgiler birles birlesmis bugunu co9cuk cocuk cocukhaklarinin cocul cok devami dunya dunyada dunyamizdaki eglantyne esi farkli gecmisi geli gelisimi gelismeler gelismeleri gelismesler genova hakkinda hakkindaki hakklarinin haklari haklarin haklarindaki haklarini haklarinin haklarinini haklarinintarihcesi hayati hazirladigi hcee hceee hcesi hukuku icerigi ile ilgili insan jebb kisa kisaca konu konuki konulari koruma kurulus milletler milletlerin nasil nedir nelerdir nin ozet ozeti sozlesme sozlesmesi sozlesmesin sozlesmesinin szolesmesi tari tarih tarihc tarihce tarihcesi tarihcesinin tarihi TARIHIS tarihleri tarihsel tarihte turki turkiye turkiyede turkiyedeki yayim yayin yazi yede yetersizligi yilinda yilindaki yillardaki yillari

Erkekler hakki Dernegi. Önceki | Sonraki Çocuk Hakları Sözleşmesinin Temel İlkeleri
Saat: 12:11 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik