webmaster
 
Cevapla
08-06-2008 12:17:34
 

Çocuk Hakları Sözleşmesinin Temel İlkeleri

Çocuk Hakları Sözleşmesine göre:

Çocukları ilgilendiren konularda alınan kararlar, yapılan kanunlar ve devlet tarafından yapılan uygulamalar mutlak olarak çocukların yararları ve çıkarları dikkate alınarak yapılmalıdır.
Çocuklar ve ailelerinin din, dil, ırk politik düşünce gibi ayrıcı özelliklerine bakılmaksızın sözü edilen bu haklara eşit olarak sahiptirler.
Çocuklar kendileri ile ilgili görüş ve düşüncelerini her şekilde özgürce açıklama hakkına sahiptirler.
Bu ilkelere dayanarak hazırlanan sözleşmenin ana maddeleri aşağıdadır:

Çocuğun Tanımı (Madde 1): 18 Yaşı altındaki herkes çocuk olarak tanımlanır.
Eşitlik İlkesi (Madde 2): Bu bildirge çocukların ırk, dil, din gibi diğer ayırıcı özelliklerine bakılmaksızın, hepsine eşit olarak uygulanır.
Çocukların Yararlarını Gözetme (Madde 3): Aileler çocukların yararlarını ön planda dikkate alarak karar vermelidir.
Yaşam Hakkı (Madde 6): Çocukların sağlıklı yaşam hakkı vardır ve bu hak devlet tarafından güvence altındadır.
Çocukların Düşünce Ve Görüşlerine Değer Verilmesi (Madde 12): Aileler çocukları ile ilgili sürekli karar almaktadırlar. Ancak bu kararları alırken çocuklarının düşüncelerini de dikkate almalıdırlar. Bu, çocukların ebeveynlerine istedikleri her şeyi yaptırmaların anlamına gelmemelidir. Ancak çocuklarında kendi görüşlerini özgürce açıklama hakları da olmalıdır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi Türkiye tarafından imzalanmış ve onaylanmıştır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Somali dışındaki bütün dünya ülkeleri tarafından onaylanmıştır. Daha sonra Birleşmiş Milletler bu sözleşmeye ek olarak çocuk ticareti ve asker çocuk konularıyla ilgili isteğe bağlı iki protokol yayınlamıştır. Bu iki protokol şu anda isteyen üye ülkeler tarafından onaylanmaktadır. Henüz bütün ülkeler tarafından onaylanmamıştır.

Çocuk Hakları Sözleşmesinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından bu üye ülkelerdeki çocuk hakları ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur.

cocukhaklari.net

Bir önceki yazı Çocuk Haklarının Tarihçesi hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Çocuk Hakları Sözleşmesinin Temel İlkeleri" konusu hakkında etiketler
aciklamalari ana anlama beyannamesi bilesik bilgi birles birlesim birlesmilcocukhaklariozeti birlesmis birllesmis cocu cocuk cocukhaklari cocuklari cocuklarin cocuklarindan dair dilinden dunya esitlik geliyor gore hak hakalari hakki hakklari haklar haklari haklarina haklarini haklarinin haklarisozlesmesi halari icerigi ile ilgilendiren ilgili ilkeler ilkeleri ilkelerinin ilkenin ilkesi kabulu kararlari kisa kisaca kisacasi kislmisi konusu leri lkeleri lletler madddeler maddeler maddeleri maddelerinin maddesi maddesinin miletler millet milletler milletlercocukhaklarisozlesmesinelerdir milletleri milletlerin mis misafirlere nedemektir nedir nelerdeir nelerdi nelerdir nelere nin onem onemli onemlimadde ozet ozeti ozetler ozetleri ozetozet OZETt ozu rlesmi rrr sozleimesi sozlemesi sozlesmenin sozlesmesi sozlesmesinde sozlesmesindeki sozlesmesine sozlesmesinin sozlesmezi tanimi temel toplumumuzda verilen yapilmistir yaz yazi

Çocuk Haklarının Tarihçesi Önceki | Sonraki Çocuk Hakları Sözleşmesi
Saat: 09:02 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik