webmaster
 
Cevapla
08-06-2008 12:18:37
 

Çocuk Hakları Nelerdir..

Çocukların erişkinden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi 20 Kasım 1959'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda "Çocuk Hakları Bildirgesi" ile kabul edilmiştir. On ilkeden oluşan bu bildirge aşağıdaki gibidir:
1. İlke : Tüm dünya çocukları bu bildirgedeki haklardan din, dil, ırk, renk, cinsiyet, milliyet, mülkiyet, siyasi, sosyal sınıf ayırımı yapılmaksızın yararlanmalıdır.
2. İlke : Çocuklar özel olarak korunmalı, yasa ve gerekli kurumların yardımı ile fiziksel, zihinsel, ahlaki, ruhsal ve toplumsal olarak sağlıklı normal koşullar altında özgür ve onurunun zedelenmeyecek şekilde yetişmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla çıkarılacak yasalarda çocuğun en yüksek çıkarları gözetilmelidir
3. İlke : Her çocuğun doğduğu anda bir adı ve bir devletin vatandaşı olma hakkı vardır.
4. İlke : Çocuklar sosyal güvenlikten yararlanmalı, sağlıklı bir biçimde büyümesi için kendisine ve annesine doğum öncesi ve sonrası özel bakım ve korunma sağlanmalıdır. Çocuklara yeterli beslenme, barınma, dinlenme, oyun olanakları ile gerekli tıbbi bakım sağlanmalıdır.
5. İlke : Fiziksel, zihinsel ya da sosyal bakımdan özürlü çocuğa gerekli tedavi, eğitim ve bakım sağlanmalıdır.
6. İlke : Çocuğun kişiliğini geliştirmesi için anlayış ve sevgiye gereksinimi vardır. Anne ve babasının bakımı ve sorumluluğu altında her durumda bir sevgi ve güvenlik ortamında yetişmelidir. Küçük yaşlarda çocuğu annesinden ayırmamak için bütün olanaklar kullanılmalıdır. Ailesi ve yeterli maddi desteği olmayan çocuklara özel bakım sağlamak toplumun ve kurumların görevidir. Çocuk sayısı fazla olan ailelere devlet yardımı yapılmalıdır.
7. İlke : Genel kültür ve yeteneklerini, bireysel karar verme gücü, ahlaki ve toplumsal sorumluluğu geliştirecek ve topluma yararlı bir üye olmasını sağlayacak eğitim hakkı verilmelidir. Bu eğitimde sorumluluk önce ailenin olmalıdır. Eğitimin ilk aşamaları parasız ve zorunlu olmalıdır.
8. İlke : Çocuk her koşulda koruma ve kurtarma olanaklarından ilk yararlananlar arasında olmalıdır.
9. İlke : Çocuklar her türlü istismar, ihmal, ve sömürüye karşı korunmalı ve hiçbir şekilde ticaret konusu olmamalıdır. Çocuk uygun bir asgari yaştan önce çalıştırılmayacak, sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmayacak ve izin verilmeyecektir.
10. İlke : Çocuk ırk, din ya da başka bir ayrımcılığı teşvik eden uygulamalardan korunacaktır. Anlayış, hoşgörü, insanlar arası dostluk, barış ve evrensel kardeşlik ortamında enerji ve yeteneklerini diğer insanların hizmetine sunulması gerektiği bilinciyle yetiştirilmelidir.

cocukhaklari.net

Bir önceki yazı Evlat edinmede yeni bir dönem hakkında bilgi vermektedir.

08-06-2008 13:07:20
W-S W-S offline
 
Çok güzel paylaşım +rep verdim. Ayrıyetten bu sitede çocuk hakları için güzel videolar koymuşlar.

01-12-2008 21:11:48
 
teşekkürler adminim


02-12-2008 19:06:23
 
Evet toplumumuz haklarını bilmeli,bu konuda bilinçlenmeli,böyle duyarlı bir konuya değindiğin için teşekkür ederim

25-02-2013 01:39:55
 
keşke kabul edildiği gibi uygulanada bilseydi yazık...

02-03-2013 11:13:23
 
Emege saygı paylasım için teşekkürler + Repledim

Cevapla

"Çocuk Hakları Nelerdir.." konusu hakkında etiketler
adlari akrostis anlatimi arastir arastirma baslica bildirgesinden bilgisi bir birlesmis birlsmis cocok cocugun cocuk cocukhaklari cocukhaklarinelerdir cocuklari cocuklarin cocuuk coocuklarin cucuk deki dir dunya genelolarakcocukhaklarinelerdir hak hakki hakklari haklar haklari haklarimiz haklarin haklarindan haklarinelerdir haklarini haklarinin haklariniz haklarisozlesmesi HAKLRI halk HALKLARI hangileridir hayat hurriyet icin ile ilk ilkeleri insan isimleri kisa kisaca kislmisi konusu koruma milletler milletlerin misafirlere nedir neer neler nelerd nelerdi nelerdir nelerdirr nerer nisan odev oku olabilir olarak olmali olmalidir onem onemli ozet ozetce ozeti ozetle ozgurlukleri rrrr siirler sinif siniflar sizce sorumluluk sorumluluklari sorunu sozlesmesi sozlesmesini tane tanesi tanesini temel toplum toplumdaki toplumumuzda verilen yararlanarak yardim yaz yildiz

Evlat edinmede yeni bir dönem Önceki | Sonraki Ana-Baba Hakkı
Saat: 04:24 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik