webmaster
 
Cevapla
21-11-2007 15:27:56
 

İnsan hakları belgeleri

İnsan hakları belgeleri

Ottawa Antlaşması

Ottawa Antlaşması, 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe giren anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme.

Ottawa Antlaşması 131 ülke tarafından onaylanmış ve 146 ülke tarafından imzalanmıştır. Türkiye'nin de imzaladığı bu sözleşmeye ABD ve Irak taraf değildir. Pentagon, "kara mayını kullanma hakkını elinde bulundurmakta" olduğunu açıklamıştır.

Aralık 2002´de, BM Konvansiyonel +++++lar Sözleşmesi´ne dair bir Çalışma Grubu kurulmuş ve patlamayan teçhizatın neden olduğu ölüm ve yaralanmaları durdurmayı amaçlayan tedbirlerı tespit etmekle görevlendirilmiştir.

Türkiye'nin "Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme"ye (Ottowa Sözleşmesi) katılmasına ilişkin yasa, 12 Mart 2003 tarihinde TBMM'de kabul edildi.

Bakanlar Kurulu'nun (59. Hükümet) 28 Mart 2003 ve 2003/5427 Sayılı Kararı ile Sözleşme onaylandı. Sözleşme Türkiye açısından 1 Mart 2004'de yürürlüğe girdi.

Bir önceki yazı Ayrımcılık hakkında bilgi vermektedir.

21-11-2007 15:28:38
 
Lahey Sözleşmeleri
Lahey Sözleşmeleri

I. Lahey Sözleşmesi

La Haye Sözleşmesi, 18 Ekim 1907 yılında Hollanda'nın Lahey şehrinde kara savaşı talimatnamesi, kara ve deniz savaşı hukuku, tarafsız ülkelerin hak ye ödevleri, savaşın başlatılması, düşmanlıkların açılması hakkında imzalanan antlaşma.

Uluslararası görüş ayrılıkları, zorunlu hakemlik ilkesinin bir konvansiyonla tespitine imkân vermedi. 1885'te olduğu gibi, 1907'de de devletler, silâhlanmanın sınırlanması meselesinde uluslararası bir anlaşmaya varamayıp yalnızca bazı eylemlerde bulunulması yasaklanmıştır. Bu belgelerle, savaşanların hak ve yükümlülükleri kodifiye edilmiş, bazı +++++ ve maddelerin kullanımı yasaklanmış ve savaşan ile savaşmayan devletler arasındaki ayrımı belirtmiştir.

21-11-2007 15:29:41
 
Cenevre Sözleşmeleri
Cenevre Sözleşmeleri

Cenevre Sözleşmeleri


Cenevre sözleşmeleri ya da Cenevre Konvansiyonları İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılmış dört muahededir. Uluslararası hukukta insan hakları üzerine yapılmış önemli sözleşmelerdendir ve birçok yerde standartları belirler. 1859 yılında Solferino Savaşı'nda yaşanan vahşete şahit olarak etkilenen Jean Henry Dunant'ın çabaları sonucunda oluşmuştur.

Sözleşmeler ve konuları şu şekildedir:

* Birinci Cenevre Sözleşmesi harp halindeki +++++lı kuvvetlerin hasta ve yaralılarının vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşme.
* İkinci Cenevre Sözleşmesi +++++lı kuvvetlerin denizdeki hasta, yaralı ve kazazedelerinin vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşme.
* Üçüncü Cenevre Sözleşmesi harp esirlerine yapılacak muameleye ilişkin sözleşme.
* Dördüncü Cenevre Sözleşmesi harp zamanında sivillerin korunmasına ilişkin sözleşme.III. Cenevre Sözleşmesi

1949 Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesi, (ing. : Geneva Convention Relative to the Treatment of Prisoners of War), 1949 yılında Cenevre’de, savaş sırasında insani değerler temelinde uyulması gereken devletlerarası hukuk kurallarını saptamak amacı ile bazı devletlerin 21 Nisan-12 Ağustos 1949 tarihleri arasında bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası hukuk.

Bu konvansiyon’un 2 maddesi, bu konvansiyonda sağlanan hakların hangi durumlarda uygulanacağına açıklık getirmektedir ve daha sonraki maddelerinde, kimlere savaş esiri (prisoner of war) deneceğini, bu kişilerin ele geçirilmesinden serbest bırakılmalarına kadar sahip oldukları hakları düzenlenmektedir.

Cevapla

"İnsan hakları belgeleri" konusu hakkında etiketler
1949 adina ait antlasmalar belge belgeler belgeleri belgelerinin belgelerle belgesi cenevre com dair deki demokrasi dunyada esirleri esirlerine gore haklari haklarina haklarindaki haklarini haklarinin haklariyla ihlalleri ile ilgili iliskin Imzalanan imzalanmis insan insanhaklaribelgeleri insn konu nci nedir nelerdir nsan onaylanan onemli savas sirasina sozlesmesi tarafindan tarih tarihi tarihsel tarihte tarihteki turkiye uluslararasi zaman

Ayrımcılık Önceki | Sonraki Engelliler
Saat: 15:16 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik