webmaster
 
Konu Kilitli
25-11-2007 15:06:11
kadınca
 

Windows XP'de Program Uyumluluk Sihirbazı nasıl kullanılır

Bu makalede Program Uyumluluk Sihirbazı'nın nasıl kullanıldığı açıklanır. Program Uyumluluk Sihirbazı programınızı farklı modlarda (ortamlarda) ve çeşitli ayarlarla sınamanızı ister.

Örneğin, program aslında Microsoft Windows 95'te çalışmak üzere tasarlandıysa, Uyumluluk Modu'nu Windows 95'e ayarlayın ve programınızı yeniden çalıştırmayı deneyin. Program çalışırsa, her zaman bu modda başlayacaktır. Başka ayarlar da deneyebilirsiniz. Örneğin, 256 renkli ekranla ve 640 x 480 piksel ekran çözünürlüğüyle sınayabilirsiniz.

Özellikle önceki bir Windows sürümü için yazılan eski oyunlar ve diğer programlar dışında, çoğu program Windows XP'de düzgün biçimde çalışır.

Önceki Windows sürümünde düzgün çalışan bir programla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Program Uyumluluk Sihirbazı, bu sorunları çözebilecek uyumluluk ayarlarını seçmenize ve sınamanıza yardımcı olur. Bir program beklendiği gibi çalışmıyorsa, programı uyumluluk ortamlarında çalıştırın.

Uyarı Yükleme programlarındaki sürüm uyarılarını geçmek için Uyumluluk Modu'nu kullanırken dikkatli olun. Bazı programlar belirli işletim sistemleri için tasarlanmıştır. Tasarım gereği, bu tür programlar sonraki sürümlerin kullanılmasını engeller. Genelde bu programlar, çok alt düzey çekirdek modunda çalışan sistem araçlarıdır (virüsten koruma, güvenlik duvarı, CD yazma, disk yönetimi veya yedekleme yazılımı gibi). Bu programları yüklerseniz, ciddi sorunlara neden olabilirler.

Daha fazla bilgi
Program Uyumluluk Sihirbazı nasıl başlatılır
Program Uyumluluk Sihirbazı'nı başlatmak için Başlat'ı ve Çalıştır'ı tıklatın, hcp://system/compatctr/compatmode.htm yazın ve Tamam'ı tıklatın.Programlar uyumluluk modunda nasıl sınanır
Programları uyumluluk modunda sınamak için: 1. Sihirbazı başlatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
2. Aşağıdaki soru sorulduğunda, seçimlerden birini tıklatın:
Uyumluluk ayarlarıyla çalıştırmak istediğiniz programı nasıl bulmak istersiniz?"

A. Program listesinden seçmek istiyorum
B. CD-ROM sürücüsündeki programı kullanmak istiyorum
C. Programı kendim bulmak istiyorum
3. Düzeltmek istediğiniz programı tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
4. Aşağıdaki soruyu aldığınızda, uyumluluk modlarından birini tıklatın ve İleri'yi tıklatın:
Bu program için önerilen işletim sistemini seçin veya programı daha önce doğru destekleyen programı seçin:

Microsoft Windows 95
Microsoft Windows NT 4.0 (Service Pack 5)
Microsoft Windows 98 / Windows Me
Microsoft Windows 2000
Uyumluluk modunu uygulama
5. Aşağıdaki soruyu aldığınızda, uygun görüntü ayarlarını tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın:
Bu program için önerilen ayarları veya programı daha önce doğru destekleyen ayarları seçin:

256 renk
640 x 480 ekran çözünürlüğü
Görsel temaları devre dışı bırak
Windows XP, varsayılan olarak diğer programların görünümünü veya davranışını değiştirebilen görsel temalar kullanır.

Not Bu seçenekler genelde oyunlara veya eğitim programlarına uygulanır. Programınız oyun veya eğitim programı değilse, bu sayfada herhangi bir şey seçmeniz gerekmez.
6. "Program doğru çalıştı mı?" iletisini aldığınızda, aşağıdaki seçeneklerden birini ve sonra İleri'yi tıklatın:
Evet, bu programı her zaman bu uyumluluk ayarlarını kullanacak şekilde ayarla

Hayır, başka uyumluluk ayarları dene

Hayır, uyumluluk ayarlarını denemeyi bitirdim
7. Bunların içindenHayır, uyumluluk ayarlarını denemeyi bitirdim'i tıklatırsanız, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
Program Uyumluluk Verileri

Microsoft seçtiğiniz ayarlar ve sorunların çözülüp çözülmediği hakkında bilgiler içeren geçici dosyalar oluşturdu. Bu bilgileri Microsoft'a göndermek program uyumluluğunu geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Bu bilgileri Microsoft'a göndermek ister misiniz?
Evet
Hayır

Söz konusu bilgi, Web'de veri toplama ilkemiz gereğince adsız ve özel olarak değerlendirilir.

Gönderilecek geçici dosyalara bakın
Not Uyumluluk sorunları bir programı Windows XP'ye yüklemenizi engelliyorsa, programın Kurulum dosyasında Program Uyumluluk Sihirbazı'nı çalıştırın. Dosya, Setup.exe veya buna benzer bir adda olabilir ve programın yükleme CD-ROM'unda veya disketinde bulunabilir.Uyumluluk özellikleri elle nasıl yapılandırılır
Sihirbazı kullanmak istemiyorsanız, programın uyumluluk özelliklerini kendiniz yapılandırabilirsiniz Ayarlar Program Uyumluluk Sihirbazı'ndaki seçeneklerle aynıdır.

Uyumluluk özelliklerini elle yapılandırmak için:1. Yapılandırmak istediğiniz programın bağlantısını sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
2. Uyumluluk sekmesinde, Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu:'nu tıklatın ve sonra aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatın: • Windows 95
• Windows 98
• Windows NT 4
• Windows 2000

3. Görüntü Ayarları'nın altından, program için uygun görüntü modunu tıklatın: • 256 renkte çalıştır.
• 640 X 480 ekran çözünürlüğünde çalıştır.
• Görsel temaları devre dışı bırak.

4. Uygula'yı ve sonra Tamam'ı tıklatın.
5. Programı başlatın.
NotUyumluluk sekmesi yalnızca sabit diskinize yüklenen programlar için kullanılabilir. Program Uyumluluk Sihirbazı'nı programlarda veya CD-ROM'daki ya da disketteki kurulum dosyalarında çalıştırabilseniz de, değişiklikleriniz program kapatıldıktan sonra geçerliliğini korumaz. Uyumluluk sekmesindeki bir seçenek hakkında daha çok bilgi için, söz konusu seçeneği sağ tıklatın ve sonra Bu Nedir?'i tıklatın.
Program, Program Uyumluluk Sihirbazı ile sınandıktan sonra düzgün çalışmıyor
Programınız, Program Uyumluluk Sihirbazı ile sınamanızdan sonra düzgün çalışmıyorsa, güncelleştirmeler için Internet'e bakın: 1. Kullanılabilen bir güncelleştirme olup olmadığını belirlemek için program üreticisinin Web sitesini ziyaret edin.
2. Program için kullanılabilen bir güncelleştirme olup olmadığına bakmak üzere Windows Update Web sitesini ziyaret edin. Bunu yapmak için, Yardım ve Destek Merkezi'nin menü çubuğunda Giriş'i tıklatın ve sonra Windows Update'i tıklatın.
3. Program DirectX kullanan bir oyunsa, en son DirectX sürümünü kullandığınızdan emin olun.
4. Daha yeni sürücülerin olup olmadığını belirlemek için video bağdaştırıcısı veya ses kartı üreticinizin Web sitesini ziyaret edin.Sorun giderme
Bir programla birlikte uyumluluk modu kullanmaya çalıştığınızda, aşağıdaki sorunlara karşılaşabilirsiniz:• Yönetici değilseniz veya program ağ paylaşımında veya eşlenen bir ağ sürücüsündeyse, Uyumluluk sekmesindeki tüm seçenekler kullanılmaz.

Bu sorunu geçici olarak çözmek için, programı Program Uyumluluk Sihirbazı'nda elle bulma seçeneğini belirleyin. Bunu yaptığınızda, programın yürütülebilir dosyasının Evrensel Adlandırma Kuralı (UNC) yolunu yazabilir veya programı eşlenen bir ağ sürücüsünde arayabilirsiniz.
• Uyumluluk Modu'nu, Windows Dosya Koruması ile korunan Windows XP bileşenleriyle kullanamazsınız.

Windows Dosya Koruması, önemli sistem dosyaları Windows'un bir parçası olduğundan değiştirilmelerini engeller. Bu dosyalar işletim sistemi ve diğer programlar tarafından kullanıldığından, programlar tarafından üzerlerine yazılmamalıdır. Bu dosyaları korumak, işletim sistemi ve diğer programlarla ilgili sorunları engellemeye yardımcı olur.Referanslar
İlgili konular hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
294895 (How to Obtain the Windows Application Compatibility Toolkit) Windows Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı Nasıl Edinilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
285909 (How to troubleshoot program compatibility issues in Windows XP) Windows XP'de program uyumluluğu sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Windows Uygulama Uyumluluğu Modu'nun nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
292533 (How to use Windows Program Compatibility mode in Windows XP) Windows XP'de Windows Uygulama Uyumluluğu Modu nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)


Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
• Microsoft Windows XP Home Edition
• Microsoft Windows XP Professional Edition
• Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
• Microsoft Windows XP Media Center Edition
• Microsoft Windows XP Tablet PC Edition


microsoft

Bir önceki yazı Linux Sırları hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Windows XP'de Program Uyumluluk Sihirbazı nasıl kullanılır" konusu hakkında etiketler
2005 256 acilir acilmiyor agdaki application ayarini ayarlarimi ayarlayan baska bir bulma calisan calisir calismayan calismiyor calistirilacagi calistiririz calistirma calistirmak cozulur cozunurlugu directx dosyalari dosyasini dunn ekran eski gerek giderici giderilir giderme guncellemesi hangi hatasi isletim iyi karti kismi koruma kullan kullanilan kullanilir kurma kurulum merkezi metin2 microsoft modu modunda nasil olmayan oyun oyunlar oyunlardaki oyunlari oyunu program programi programin programlar programlari programlarin renkte sayesinde sekmesi ses sihir sihirbaz sihirbazi sistem sistemleri sorun sorunlari sorunu sorunun unc uygun uyum uyumlu uyumlukuk uyumlulugu uyumlulugunu uyumluluk uyumlulukta veriyor vindovs win win98 windows x64 xpde yapabilirim yapan yaparim yazilimlari yedeklenen yukleme yuklemek yuklenir yukleyici

Linux Sırları Önceki | Sonraki 1000 tane Xp Temalası
Saat: 18:44 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik