webmaster
 
Konu Kilitli
22-11-2007 22:58:48
kadınca
 

Windows XP'de kablosuz ağ bağlantısı sorunları nasıl giderilir

Windows XP'de kablosuz ağ bağlantısı sorunları nasıl giderilir
1. HCL'yi denetleyip, kablosuz bağdaştırıcınızda kullanabileceğiniz Windows XP uyumlu bir sürücü olup olmadığını belirleyin. • Uyumlu bir sürücü varsa, sorun giderme yordamlarına geçmeden önce, güncelleştirilmiş sürücüyü yükleyin.
• Uyumlu bir sürücü yoksa, ağ bağdaştırıcınızı kullanabilirsiniz; ancak, yapılandırma ve işlevler kısıtlı olacaktır.

2. Kullandığınız sürücünün Windows XP Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmetini algılayıp algılamadığını belirlemek için, şu adımları izleyin:1. Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın, ardından Aç kutusuna control.exe yazın.
2. Ağ ve Internet Bağlantıları'nı tıklatın.
3. Ağ Bağlantıları'nı tıklatın, Kablosuz Bağlantı'yı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.

3. Kullanılabilen seçenekleri görüntüleyin.• Ağ Bağlantıları klasöründe Kablosuz Bağlantı simgesi görüntülenmiyorsa veya bağlantı özelliklerini görüntüleyemezseniz, bu durum kablosuz ağ bağdaştırıcısının sürücüsünde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu sorunu gidermek için, "Sürücü Yükleme Sorunları" bölümüne bakın.
• Kablosuz Bağlantı simgesi özelliklerini görüntüleyebilir, ancak bir Kablosuz Ağlar sekmesi göremezseniz, "Kablosuz Sıfır Yapılandırma Hizmetini Desteklemeyen Sürücüler" bölümüne bakın.
• Özellikleri görüntüleyebilir, Kablosuz Ağlar sekmesini görüp buna erişebilirseniz, "Kablosuz Sıfır Yapılandırma Hizmetini Destekleyen Sürücüler" bölümüne bakın.
• Kablosuz Bağlantı özelliklerinde Kimlik Doğrulama sekmesi bulunmuyorsa, Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmetinin çalışmakta olduğunu doğrulayın.Sürücü yükleme sorunları
Ağ Bağlantıları klasöründe Kablosuz Bağlantı simgesi görüntülenmiyorsa veya Kablosuz Bağlantı simgesi özelliklerini göremiyorsanız, sürücü yüklemesinde bir sorun olabilir. Bu sorunu gidermek için, aygıt üreticisinden en güncel sürücüyü aldığınızı doğrulayın ve şu adımları izleyerek sorunun kaynağını belirlemeye çalışın: 1. Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın, ardından Aç kutusuna devmgmt.msc yazın.
2. Bilgisayar Yönetimi'nde, Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
3. Ayrıntılar bölmesinde, Diğer Aygıtlar'ı çift tıklatın ve kablosuz ağ bağdaştırıcısını arayın. Bağdaştırıcıyı Diğer Aygıtlar klasöründe bulabilirseniz, bir sürücü yüklenmemiş demektir. Bu sorunu gidermek için, sürücü aygıt üreticisinden edinin ve yükleyin.
4. Bağdaştırıcıyı Diğer Aygıtlar klasöründe bulamazsanız, Ağ Bağdaştırıcıları klasörüne bakın.
5. Kablosuz ağ bağdaştırıcısını bulduğunuzda, bağdaştırıcının markasını ve modelini not alın.
6. Kablosuz ağ bağdaştırıcısının özelliklerinde, Aygıt durumu altında, şu iletinin görüntülendiğini doğrulayın: "Aygıt düzgün çalışıyor."
7. Kablosuz ağ bağdaştırıcısı Ağ Bağlantıları klasöründe değilse, aygıtta bir sorun olabilir ve sürücü yüklenmemiş olabilir. Bu durumda, Aygıt durumu altında bir hata iletisi görüntülenir. Bu sorunu gidermek amacıyla, hata koduyla ilgili bilgiler için Microsoft Knowledge Base'de arama yapabilirsiniz. Knowledge Base'de arama yapmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
support.microsoft.com/ (Microsoft Help and Support)Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmetini desteklemeyen sürücüler
Kablosuz Bağlantı simgesi özelliklerini görüntüleyebilir, ancak Kablosuz Ağlar sekmesini göremezseniz, ağ bağdaştırıcı sürücüsü Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmetini desteklemiyordur.

Bu senaryoda, Windows XP, bağlantıyı kullanacak biçimde yapılandırılamayabilir; ancak, kullanılmakta olan ağ bağdaştırıcısına ve sürücüye bağlı olarak yapılandırma seçenekleri değişebilir. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, çalışan bir bağlantı oluşturmaya çalışın.

Not Çalışan bir bağlantı oluşturamazsanız, aygıt üreticisine başvurup bağdaştırıcının Windows XP için nasıl yapılandırılacağı hakkında bilgi alın.

Çalışan bir bağlantı oluşturmak için:1. Ağ Bağlantıları klasöründe, Kablosuz Bağlantı'yı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
2. Yapılandır'ı tıklatın ve sonra da Gelişmiş sekmesinde, kullanılabilen yapılandırma seçeneklerini kullanarak kablosuz ağınızı yapılandırın. Kullanılabilen seçenekler ve seçenek adları, sürücü üreticisine bağlı olarak değişebilir.

Aşağıdaki listede, temel yapılandırma seçenekleri listelenmektedir: • Hizmet Tarafından Ayarlanan Tanımlayıcı (SSID): Bu ayar, kablosuz erişim noktanızın veya yönlendiricinin yapılandırmasıyla eşleşecektir. Erişim noktanız yoksa, bu değer, kablosuz ağınızdaki tüm bilgisayarlarda aynı olacaktır.
• Kablosuz Eşdeğer Protokolü (WEP) veya Şifreleme: Sınama amacıyla, WEP'i hem erişim noktasında hem de bu özelliklerde devre dışı bırakın.
• Mod veya Ağ Türü: Erişim noktanız varsa, bu seçeneği Altyapı olarak ayarlayın. Erişim noktanız yoksa ve iki bilgisayarı birbirine bağlıyorsanız, bu seçeneği Anlık olarak ayarlayın.
• Veri Hızı: Bu seçeneği Otomatik veya 11 Mbps olarak ayarlayın.
• Güç Tasarrufu: Sorun giderme amacıyla, Güç Tasarrufu seçeneğini Kapalı veya Devre dışı olarak ayarlayın. Bağlantı düzgün çalıştıktan sonra, bu ayarı değiştirebilirsiniz.

3. Bu seçenekleri yapılandırdıktan sonra, Tamam'ı tıklatıp değişiklikleri kaydedin.
4. Bağlantınızı sınayın. Ağ Bağlantıları klasöründeki bağlantı simgesinin üzerinde kırmızı bir "X" görüntüleniyorsa veya bağlantı sağlayamazsanız, sorun giderme adımlarına devam edin.
5. Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın, ardından Aç kutusuna devmgmt.msc yazın.
6. Bilgisayar Yönetimi'nde, Hizmetler ve Uygulamalar'ı çift tıklatın ve Hizmetler'i tıklatın.
7. Ayrıntılar bölmesinde, Kablosuz Sıfır Yapılandırma'yı sağ tıklatın ve Özellikler'i tıklatın.
8. Başlatma türü kutusunda, Devre dışı'nı tıklatın ve ardından Tamam'ı tıklatın.
9. Bilgisayar Yönetimi'nden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bu yapılandırmayla, diğer ağ yapılandırması doğruysa kablosuz ağa bağlanabilirsiniz. Kablosuz Bağlantı simgesi bildirim alanında çalışan bir bağlantı gibi görüntülenirse, kablosuz bağlantı çalışmaktadır.

Kalan sorunlara geçici bir çözüm bulmak için, standart TCP/IP ağ sorun giderme tekniklerini kullanın.


Kablosuz Sıfır Yapılandırma hizmetini destekleyen sürücüler
Kablosuz Bağlantı'nın Özellikler bölümündeki Kablosuz Ağlar sekmesi kullanılabiliyorsa, sürücü, kablosuz ağlar için Windows XP Sıfır Yapılandırma desteğine sahiptir.

Windows XP'yi kablosuz ağ için yapılandırmak üzere: 1. Ağ Bağlantıları klasöründe, Kablosuz Bağlantı'yı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
2. Kablosuz Ağlar sekmesinde, Kullanılabilen Ağlar kutusundan ağınızı tıklatın ve sonra da Yapılandır'ı tıklatın.
3. Yapılandırma penceresinde, ağınızın kullandığı Hizmet Tarafından Ayarlanan Tanımlayıcı'yı (SSID), WEP ayarlarını (şifreleme) ve ağınız için gereken kimlik doğrulama ayarlarını sağlayın. Kablosuz erişim noktası veya bir yönlendirici kullanmıyorsanız, ağ modunu Anlık olarak ayarlayın.
4. Ağınız kullanılabilen ağlarda listelenmiyorsa, Ekle'yi tıklatıp ağ ayarlarını el ile yapılandırın. Bu ayarları kaydettiğinizde, ağ kullanılabilir olduğunda onları otomatik olarak kullanabilirsiniz.
5. Bu yapılandırmayı kaydettikten sonra, bu yordamı ağınızdaki diğer bilgisayarlarda da yineleyin.
6. Ayarları diğer bilgisayarlarda yapılandırdıktan sonra, ağ SSID adını Tercih Edilen Ağlar listesinde göreceksiniz. Mavi bir daire görürseniz, ağınız bulunmuştur; kırmızı bir "X" görürseniz, ağdaki istasyonlar arasında radyo sinyallerinde bir sorun olabilir veya yapılandırma hatalı olabilir. Ağınızdaki ayarların doğru olduğunu doğrulayın ve bilgisayarı erişim noktasına veya yönlendiriciye ya da kablosuz ağınızdaki diğer bilgisayara yakınlaştırın.
Yapılandırma adımları tamamlandıktan sonra, kablosuz bağlantı doğru biçimde yapılandırılır.

Ağa bağlanmaya çalıştığınızda sorunlarla karşılaşırsanız, Ağ Bağlantıları klasöründeki Kablosuz Bağlantı simgesini çift tıklatıp bağlantı durumunu görüntüleyin. Bağlantı durumu öğesinde, bilgisayarlar arasındaki sinyal gücünü doğrulamak için kullanabileceğiniz bir sinyal gücü ölçer bulunmaktadır.
Güçlü sinyal
Sinyal güçlü olmasına karşın bağlanma sorunları yaşıyorsanız, iletişim farklı bir ağ iletişim yapılandırması sorunu nedeniyle sağlanamıyordur. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, standart TCP/IP sorun giderme tekniklerini kullanın.
Zayıf sinyal
Bağlantı sorunları yaşıyorsanız ve sinyal zayıfsa veya hiç alınamıyorsa, "Kablosuz Sıfır Yapılandırma Hizmetini Desteklemeyen Sürücüler" bölümündeki adımları deneyin. Bu bölümde anlatılan yöntemler sorunu gidermezse, üreticiye başvurup kablosuz ağ bağdaştırıcılarının ve erişim noktasının düzgün çalışıp çalışmadığını belirleyin.


Konu Kilitli

"Windows XP'de kablosuz ağ bağlantısı sorunları nasıl giderilir" konusu hakkında etiketler
acma aga agdakileri agi aglar aglari algilamadi asus asusta ayarlari aygit bagdastirici bagdastiricisi bagdastiricisinin baglanirken baglanma baglanti baglantilari baglantisi baglantisin bir bulma bulucu bulunur bulurm calistirma cozulur degil devre diger disi driver driveri drivers driwer durumu duzeltilir duzgun erisim gelir geri giderilir gorme gorunmuyor goruntulenebilir hata hatasi iconu interbaglanti kablasuz kablosuz kablosz kaplosuz karti kayboldu kurulur markasi n61vg nasil noktasi ogrenme olabilir ozklerde ozkleri sahip sec secenegi sekmesi sekmesinde sifir sifre sifreli sifresi sifresini simge simgesi simgesini sorun sorunlari sorunlu sorunu suruculerini surucusu surucusunde veritabanina veriyor video wifi win window windows wireless xpde xpgozukmuyo yalnis yapilandirilmasina yapilandirma yapilanmasina yok yoneticisinde yuklenmis

Windows XP'de "Dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı" nasıl kullanılır Önceki | Sonraki Yazdırma Sorun Gidericisi, Windows XP'de yazdırma sorunları
Saat: 16:02 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik