webmaster
 
Konu Kilitli
22-11-2007 23:03:16
kadınca
 

Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayara yeni bir donanım aygıtı veya yeni yazılım

Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayara yeni bir donanım aygıtı veya yeni yazılım yükledikten sonra aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:• Bilgisayar sürekli olarak yeniden başlatılır.
• Mavi ekranda bir hata iletisi alırsınız.

Sorunu giderme adımları
Adım 1: Yeni donanımları sökün

Yeni bir donanım aygıtı taktıysanız, aygıtı sökün ve Windows XP'yi yeniden başlatmaya çalışın. Aygıtı söktükten sonra Windows XP'yi başlatabilirseniz, güncelleştirilmiş sürücüler edinmek veya diğer bilinen sorunlar hakkında bilgi edinmek üzere aygıt üreticisine başvurun.

Adım 2: Windows XP'yi güvenli modda başlatına. Bilgisayarı yeniden başlatın. Boş bir ekran görüntülendiğinde art arda F8 tuşuna basın.
b. Güvenli Mod'u tıklatın ve sonra ENTER tuşuna basın.
c. Bir Windows sürümü seçmeniz istenirse, doğru sürümü seçin ve sonra ENTER tuşuna basın.
Adım 3: Sürücüye Geri Dön özelliğini kullanına. Aygıt Yöneticisi'ni başlatın. Bunu yapmak için, Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b. Sürücüsünü geri yüklemek istediğiniz aygıtı çift tıklatın.
c. Sürücü sekmesini ve sonra da Sürücüye Geri Dön düğmesini tıklatın.
Adım 4: Soruna bir üçüncü taraf programın neden olup olmadığını belirleyin

Not Tüm Microsoft hizmetlerini devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatırsanız, Sistem Geri Yükleme yardımcı programı devre dışı bırakılır ve tüm sistem geri yükleme noktaları kaybolur. Bu nedenle, bağlantı sorunlarını giderirken Msconfig kullanarak tüm Microsoft hizmetlerini devre dışı bırakmanız önerilmez.a. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b. Genel sekmesini tıklatın, Seçmeli Başlangıç'ı tıklatın, sonra da Sistem Hizmetlerini Yükle dışındaki tüm onay kutularını tıklatıp temizleyin.
c. Hizmetler sekmesini ve sonra da Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle'yi tıklatın.
d. Tümünü devre dışı bırak'ı tıklatın.
e. Tamam'ı tıklatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Windows XP başlatılırsa, 5. adıma geçin. Windows XP başlatılmazsa 6. adıma gidin.

Adım 5: Çakışmaya neden olan programı veya yardımcı programı belirleyina. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b. Başlangıç sekmesini tıklatın.

Listelenebilecek girdilerin sayısı nedeniyle, çakışmaya neden olan programı aşağıdaki eleme yöntemiyle belirlemeniz önerilir:1. Listelenen öğelerin yaklaşık olarak yarısını seçin ve Tamam'ı tıklatın.
2. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Not Windows XP başlatılmazsa, bilgisayarı güvenli modda başlatın.
3. Çakışmaya neden olan programı belirleyinceye kadar bu eleme işlemine devam edin.

c. Programını kullanmıyorsanız kaldırmanız önerilir. İsterseniz, programı bilgisayar başlatıldığında başlamayacak şekilde de yapılandırabilirsiniz.

Not Bu yapılandırmayı gerçekleştirme ile ilgili bilgi için yazılım satıcısına başvurmanız gerekebilir.
Adım 6: Soruna bir üçüncü taraf hizmetin neden olup olmadığını belirleyina. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b. Hizmetler sekmesini tıklatın, tüm hizmetleri devre dışı bırakın ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
c. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows XP başlatılırsa 7. adıma geçin. Windows XP başlatılmazsa 8. adıma gidin.
Adım 7: Çakışmaya neden olan hizmeti belirleyina. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b. Hizmetler sekmesini tıklatın.
c. Listedeki hizmetlerin yarısını etkinleştirin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
d. Bilgisayarı normal modda yeniden başlatın.

Not Windows XP başlatılmazsa, bilgisayarı güvenli modda başlatın.
e. Soruna neden olan hizmeti belirleyinceye kadar bu işleme devam edin. Hizmeti kaldırmanız veya devre dışı bırakmanız önerilir.

Not Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi için programın geliştiricisine başvurmanız gerekebilir.
Adım 8: Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak bilgisayarı başlatına. Bilgisayarı başlatın.
b. "Başlatılacak işletim sistemini seçin" iletisi görüntülendiğinde F8 tuşuna basın.
c. Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsü görüntülendiğinde, OK tuşlarını kullanarak Bilinen Son İyi Yapılandırma (çalışan en son ayarlarınız seçeneğini belirleyin ve ENTER tuşuna basın.
d. Bilgisayarınızda başka işletim sistemleri çalıştırıyorsanız, OK tuşlarını kullanarak Microsoft Windows XP'yi seçin ve ENTER tuşuna basın.
Notlar• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak, bilgisayarınızın donanımına uygun olmayan yeni yüklenmiş sürücüler gibi yapılandırma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu özellik eksik veya bozuk sürücüler ve dosyalar nedeniyle oluşan sorunları gidermez.
• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliği bilgisayarınızı son kapattığınız sırada kaydedilen bilgileri kullanır. Bu bilgiler, kayıt defteri ayarlarını ve sürücüleri geri yüklemek için kullanılır. Bu nedenle, bu özelliği yalnızca bilinen son iyi yapılandırmayı kullanarak bilgisayarı geri yüklemeden önce bilgisayarı başarılı biçimde başlatabilirseniz kullanabilirsiniz.
• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak bilgisayarı başlattığınızda, son başarılı başlatmadan sonra yaptığınız değişiklikler kaybolur.
Adım 9: Windows XP'yi onarına. Tüm virüsten koruma programlarını ve BIOS düzeyi virüsten korumayı kapatın. Yardım için, ilgili yazılım el kitabına veya çevrimiçi Yardım'a bakın.
b. CD veya DVD sürücüsünün, bilgisayarın BIOS ayarlarındaki ilk öncelikli başlatma aygıtı olduğundan emin olun. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için bilgisayarla birlikte verilen belgelere bakın.
c. CD veya DVD sürücüsüne Windows XP CD-ROM'unu yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
d. "CD'den önyüklemek için herhangi bir tuşa basın" istemi göründüğünde, bilgisayarın Windows XP CD-ROM'undan başlatılması için herhangi bir tuşa basın.
e. Bilgisayar CD-ROM'dan başladığında, donanımınız denetlenir ve sonra bir seçenek seçmeniz istenir. ENTER tuşuna basın.
f. Lisans Sözleşmesi'ni kabul etmek için F8 tuşuna basın.
g. Geçerli Windows XP yüklemeniz listelenir ve sonra bir seçenek seçmeniz istenir. Otomatik onarma işlemini başlatmak için R tuşuna basın. Windows XP onarıldıktan sonra bazı donanımları değiştirdiyseniz, Windows XP'yi yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir.
Adım 10: Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanın

Yöntem 1: Windows XP başlatılmazsaa. Bilgisayarı yeniden başlatın ve ilk başlatma sırasında F8 tuşuna basarak bilgisayarı bir komut istemiyle Güvenli Mod'da başlatın.

Güvenli mod hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
315222 (A description of the Safe Mode Boot options in Windows XP) Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
b. Bir yönetici hesabını veya yönetici kimlik bilgileri olan bir hesabı kullanarak bilgisayarda oturum açın.
c. Komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe
d. Ekranda görüntülenen yönergeleri izleyerek, bilgisayarı önceki bir durumuna geri yükleyin.
Yöntem 2: Windows XP başlatılırsaa. Bir yönetici hesabı kullanarak Windows'da oturum açın.
b. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin, Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlatılır.
c. Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir durumuna geri yükle seçeneği henüz işaretli değilse işaretleyin. Daha sonra, İleri'yi tıklatın.
d. Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasında, Bu listede bir geri yükleme noktasını tıklatın listesinde en son sistem denetim noktasını, sonra da İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme'nin gerçekleştireceği yapılandırma değişikliklerini listeleyen bir ileti alabilirsiniz. Tamam'ı tıklatın.
e. Geri Yükleme Noktası Seçimini Onayla sayfasında İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme özelliği, önceki Windows XP yapılandırmasını geri yükler ve bilgisayarı yeniden başlatır.
f. Bilgisayarda Yönetici olarak oturum açın. Sistem Geri Yükleme Geri Yükleme Tamamlandı sayfası görüntülenir.
g. Tamam'ı tıklatın.


Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
• Microsoft Windows XP Home Edition
• Microsoft Windows XP Professional Edition

Bir önceki yazı Ses CD'sinden Müzik Dosyası Kopyalama hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayara yeni bir donanım aygıtı veya yeni yazılım" konusu hakkında etiketler
ard arda ayarlari aygit aygiti basinca baslangic baslat baslatilacak baslatilir baslatmak bilgisaya bilgisayar bilgisayara bilgisayarim bilgisayarima bilgisayarinizda bilgisayarlarda bilinen bir calistir disk donanim donanimi donanimlari ekleme ekran giderme guncel iki ile ilgili isletim iyi kapali kez kullanma kur kurulumu menu microsoft neden olmayan program programi secenegini secin sirasinda sistemlerinde son sonra sorun surekli tabanli tusa uygun windows yapilandiramiyor yapilandirma yapmak yazilim yazilimlar yeni yeniden yukle yukledikten yukleme yuklendigi yukleyemiyorum

Ses CD'sinden Müzik Dosyası Kopyalama Önceki | Sonraki Doğrudan Kablo Bağlantısı Yapma
Saat: 00:32 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik