webmaster
 
Cevapla
13-06-2008 12:55:46
 

İnsan Tipleri ve İletişimi (Paranoid ve obsesif ruh halleri)

Yeni bir webmaster projesiyle merahaba..Burda çok sevdiğim sürekli takip ettiğim insan psikolojisi, psikolojik savaş.. gibi konulara değinicem.5-6 tane konu olur diye thamin ettim seri diye webmaster dedim.Psikolojinin rengini düşündüm ama bulamadım ondanda mavi deidm hadi başlayayım.Bu konuda paranoid ve obsesif ruh hallerini inceliyeceğiz daha sonra narksist, yalancı, oyuncu ruh hallerini inceliyeceğiz.

Başta söyliyim ben okudum bunları fakat aklımda kalanları yazmıyorum kitaptan yazıyorum.Amaç paylaşım.Tek kitapta değil 3-4 kitap var psikolojik savaş, beden dili, psikoloji..Hepsinden harmanlayıp yazıyorum sizde yararlanın.Bu tür insanlar karşımıza her zaman çıkar nasıl hareket edeceğinizi görün.Ben kitabı okuduğumda polat alemdar geldi aklıma insanları nasıl tavlıyordu iki sözüyle ne kadar ters olurlarsa olsunlar.Fark ettim ki senaristler burdaki teknikleri kullanıyor.Haydi bakalım..

PARANOİD BASKICI RUH HALİ

Paranoya bir akıl hastalığıdır fakat paranoid ruh hali bir kişilik tipidir.Çevremizde gördüğümüz insanların farklı özellikleri vardır bazıları;

Kuşkucudurlar:Yeterli bir temele dayanmaksızın başkaları tarafından sömürüleceği ve kullanılacağı veya zarar geleceği beklentisi içindedirler.

Güvensizdirler:Yerli yersiz dostlarının ve iş arkadaşlarının kendilerine bağlılıklarını ve güvenirliklerini sorgularlar.Sürekli savunma duygusu içindedirler.

Alıngandırlar:Basit söz ve olaylardan aşşağılandığı veya kendilerine kötülük yapıldığı şeklinde anlam çıkartırlar.Komşusundan "beni rahatsız etmek için çöpü erken koydu"diyerek kuşkulanırlar.

Kincidirler:Kin beslerler; kendilerine yapılan onur kırıcı davranışları görmezlikten gelinmeyi unutmazlar, affetmezler.

Sırcıdırlar:Fazla sır saklarla.Söylediklerinin kendilerine karşı kullanılacağından yerli yersiz korktukları için başkalarına kendi sırlarını vermezler.

Öfkelidirler:Önemsenmemeye ve görünmezlikten gelinmeye öfke ve karşı saldırı ile tepki verirler.

Kıskançtırlar: Yerli yersiz kıskançlık gösterir, eşlerinin ++++++ sadakatini sorgularlar.

Bu tür insanlar en ince ayrıntıya bile dikkat ettiklerinden dolayı istihbarat işindeyse ufak detaylardan sonuçlara gidebilirler.Fakat her türlü belirsizliği tehdit olarak algıladıklarından çoğunlukla yanlış ve abartılı raporlar yazarak yanıltabilirler.

Bütün insanları kategorize ederler.Siyaz-beyaz, dost-düşman....İcraatlerine karşılık ufak bir övgü yüreklerini hoplatır buna karşın bir ret göstergesi onlara öfke nöbeti geçirttirir.Paranoid insnalara inanmanız çok önemlidir.Çünkü inanıyorsanız mutludurlar zararsızdırlar.Fakat bu tip insanlar karşıdakinin açıklarını bulmak için sürekli sorgular.Bunun için karşıdakini öfkelendirip açık verdirtmeye çalışırlar..

Birer Kıskanç Canavardırlar !!

En yaygın paranoid kıskançlıktır.Bu aile yaşamını tehdit eder.Bazen çok saplantılı hale gelebilirler.Sadakat bu tür insanlar için çok çok önemlidir.Bazen en ufak bir belirsizlikyaşamlarını alt üst eder.Adeta delirirler.Üstelik birisiyle görüşünüyorkeneşlerinin endişelendiğini fark ederlerse çok mutlu olurlar..

Akıl hastalığı değildir.Bir ruh halidir bu yüzden değişkenlik gösterir.Herkeze, herşeye bir komplo var gözüyle yaklaşırlar.Kendilerini çok üstün görürler.Herşeyi ben bilirim ben ederim havası içerisindedirler.Profesyonel olmayan insanlar çok çabuk inandığından bu tip karakterler çok tehlikeli olabilir.Örnek olarka komşusunun kendine birşeyler yapacağı kanısına varan bir paranoid eşini çok rahat ikna edip komplo teorileri üretebilir.

ELİNDE SİLAH VARSA

(Bunu sadece +++++ olarka algılamayın güç varsa...)

-Bu insanın psikolojisi iyi bilinmelidir.
-Bu kişilier kendilerin kendini tehdit altında hissettiği unutulmamalıdır (bu tarz insnalar herşeyi yapabilir)
-Bu kişi baskı, tehdit, sindirme ile kolay sonuç peşindedir.Savaş yönteminizi onun savaş kurallarına göre değil sizin savaş kurallarına göre belirleyin.Unutmayın ki bilmediği bir savaş alanında en kesingalibiyete gidersiniz.Bunun için savaş stratejiniz; öfkelenmemek, açık olmak, dürüst olmak, ikna ve inandırma yöntemini uygulamak gibi...Tabi kendinize güveniyorsanız
-Korku ve kuruntunun esirinde oldukları için avartılı tepkiler verebilriler.(karıncaya +++++le ateş etmek onlar için doal bir durumdur)
-Korkular yanlış bilgilerdenkaynaklandığı için , açıklık, diyalog ve uzlaşmacı bir yaklaşım her iki tarafındazafer kazanacağı bir ilişki oluşturur.Böyle kişilere şaka dahi olsa yalan söylemeyi.
-Bu tarz kişiler korku içindedir fakat kendilerini güvende hissederlerse +++++larını kullanmazlar.

Kısaca paranoid kişilerle yaşıyorsanız dürüst olun.Yalan söylemeyin, şüpheli hareketlerden şaka olsa bile kaçının.Size güvensin size inansın bu şekilde size karşı bir güç kullanmaz.

HANGİ DAVRANIŞLAR PARANOİDİ ARTTIRIR ?

PAranoid kişinin beraber yaşadığı kişi ve grupların tutumları çok önemlidir.Dişe diş mantığı kullanılırsa kavga başlar.Senin düşman olduğuna inanır.Kevvet elinde iken seni yok etmek için herşeyi yapar.Eğer birisi onun yöntemleri ile ona saldırırsa onun kadar başarılı olamayacaktır.Aklınızı kullanın.Kelimeler ve ses tonuna dikkat edin yönteminiz kararlı, yumuşak, açık olmalıdır.

Kararlı ve tutarlı bir şekilde dost olduğunu senden ona zarar gelmeyeceğini açık ve net gerekirse ses tonunu yükselterek ifade etmek gerekir.Bunun için telkin tekniğini kullanın durmadan ben senin dostunum diye mesajlar verin.Her olayı bğalayın.Fakat tutarlı bir biçimde yapın.Genelde bu tip insanlar temiz kalpl, iyi niyetlidir.Onları anlamaya çalşın ve doğru yöntem kullanın.

Paranoid İnsanlara İki ŞEyi ÖĞretin

1-Belirsizliğe tolerans göstersinler:HEr türlü olayı tehdit olarak algılamamaları lazım.Bu sayede doğru karar verebilirler
2-İhanet ve güvensiz olarak algıladığı şeyi affetsinler.Tedavide bu ikisi amaçlanır.

PAranoidlere Karşı Unutmamanız Gereken Beş Şey

1-Açık olun, hiç birşeyi onlardan gizlemeyin nasılsa eninde sonunda keşfedeceklerdir

2-Doğal olun.Kendinizi kanıtlama, sadakatinizi ispat etme çabasına girmeyin.Bunu bir defa yaparsanız kurtulamazsınız.Üstelik yeris şüpheye düşmesini sağlarsınız

3-Dürüst olun.Şaka bile olsa yalan söylemeyin.Nasıl olsa yakalayacaklardır.Bu kişilerin sadakat testini geçebilmek için nereye adım attığınıza dikkat edin.

4-Öfkelenmeyin.PAranoid kişi bir fikre çok öfkelenirse sizin o fikre ihtiyacınız var demektir.Eğer siz öfkenizi kaybedrseniz sizin bilmediğiniz onun iyi bildiği bir savaş alanına girersiniz.Fakat onların öfkelendiği konu üstüne sakinlik, dürüst, tutarlı, mantıklı bir şekilde giderseniz güvenini sağlayabilirsiniz

5-Sözlere değil davranışlara bakın.Bir insanı tanımanın en iyi yolu onu uzun süre gözlemlemekten geçecektir...Bazen sizi denemek için bir sürü şey söyleye bilri fakat hareketlerinin ne dediğini anlamaya çalışın.OBSESİF RUH HALİ

Titiz, mükemmelliyetçi, kusursuzluk meraklısı, esnek olmayan, hep sinirli gözüken, gergin, sonuna kadar dürüst, duygularını bastıran, işkolik, kararsız özellikler taşıyan bu ruh halinin en önemli özellikleri baskıcı ve ısrarcı olmalarıdır.

kişiliklerini işleten arka plan düşüncesi hata yapma korkusudur.Yanlış yaptıkalrında kendilerini savunmasız hissederler.Varolmak için savaşmak zorundadırlar.Sİlahları daha çok çalışma, ayrıntılara önem vermek, kurallara uymaktır.Mutluluklarını ertelerler.Eğer egoları güçlü ve ben merkezcilerse herkeze hükmetmek isterler.Alçak gönüllülüğü başarabilirlerse başarılı bir adam olurlar.Eğer bu tür insanlarla yaşamak zorundaysanız sizde peygamber sabrı olması lazım.Sürekli kendilerine benzetmeye çalışırlar.Buna engel olmak isterseniz sürekli gerilim yaşarsınız.

Bu tip insanların hallerini özetliyim .

Eviniz dağnık, ofisinizde yapılacaklarda bir sürü iş var, ofisiniz dağınık, arabayaı bakıma götürmelisiniz bunlar yetmez gibi eşiniz, çocuklarınız sizden birşeyler isteyip duruyor.Üstüne üstün insanlar çevrenizde gülüğ eğleniyor.Ne kadar yalnız hsisedersiniz değil mi.İŞte bu adamların ruh halide böyledir.

Çalışma tutkunu,Kusursuzluk meraklısıdırlar, ayrıntıcıdırlar, tutucudurlar.Risk almayı sevmezler.Risk almayı hafif meşreplik olarak görürler.Esnek değildirler bu yüzden ailelerde kavga hep inatçılıktan çıkar.Fakat dürüsttürler.Yalanı asla sindiremezler.Sıfır hata yapmak istediklerinden hep ne yapmama gerke diye düşünürler.Hangisinin doğru olduğuna karar veremedikleri için kararsızdırlar.

Düşmanlık duyguları fazladır.Kendileri gibi çalışmayan insanlara kızlar, öfkelenirler düşman olurlar.Duygularına çok iyi hakim olurlar.Dünyada tek izin verdikleri duygu mantızsız düşünceye öfkelenmektir.Bu yüzden duygusal kabızlardır..

Suçlayıcı ve yargılayıcıdırlar.Evet demezler.Herşeyin olumsuz yönlerine baktıkları için sorumluluk almazlar.Birşeyler yolunda olmadımı her zaman olumsuzluk örneği gösterip yargılarlar.Sinirlerinizi bozarlar.

Bu Tür İnsanlara KArşı Savaş Stratejisi

(tabi ortada bir savaş yok demek istediğimiz aranızda çıakcak kavgalarda yada iletişimde uygulayacağınız yol)

1-Onları çok ama çok iyi tanıyın.Sürekli gözlemleyin.

2-Sıkıntılarını size bulaştırmalarına izin vermeyin.Her zaman ne yapmanız gerektiğini söylerler.Bunları yaptığınız zaman canlarını acıtacak birilerini bulurlar.Çünkü olumsuzdurlar.Eğer bir kere size sıkıntılarını bulaştırdımı kaçmanız çok zordur.

3-Kutsal kitaplarda bağışlama, merhametli olma tavsiyelerini unuturlar.Sık sık hatırlatın.

4-Eleştrilere eleştiri ile karşılık vermeyin.Onlara övgüyle yaklaşın.Zaten çok çalışıyorlar bunu vurgularsanız size güveneceklerdir.Artı yönleri vardır.Bunları abartmadan ve tutarlı oalrak vurgulayın.

5-Sizin iyiliğiniz için size acı çektirmelerine izin vermeyin.Onlar gibi düşünüp uygulamazsanız felaket olacağını düşünürler.Acı çektiğinizi ve incidiğinizi açıkça ifade edin.Sevgisiz değillerse üzüleceklerdir.Eğer onlara bunu bilerek yaptığını söylerseniz çok kızarlar sizi bir numaralı düşman bile ilan edebilirler çünkü bu tür davranışları isteyerek yapmazlar.

6-Hukuk edebiyatı yapın.Dürüstlüğe önem verdikleri için sizinde dürüstlüğe önem verdiğinizi bol bol anlatın.bu onları rahatlatacaktır ve size güvenmelerini sağlayacaktır.

7-Ölümcül hata risklerini anlatın.İyi niyetlidirler, iyi işler yapmaya çalışırlar fakat kullandıkları yöntem yanlış olabilir.Yanlış admalarla doğru hedefe gidilmeyeceğini, cehennemin bazı duvarlarının iyi niyetli taşlarla örüldüğünü kibarca anlatın. Sonunda ikna olurlarsa riskli yollara girebilirler.

8-Kendilerini keşfetmelerini söyleyin.Dünyayı değil kendilerini keşfetmelerini anlatın.Kendilerini değiştirirlerse mutluluğu bulacakalrını anlatan kutsal metinleri birlikte okuyun.

9-Tartışmak yerine soru sorun.Onun stratejisi ile ona karşılık verirseniz kavga çıkacaktır.Bunun yerine size soru sormasına fırsat vermeden siz ona soru sorup onu anlamaya çalıştığınızı belli edin.'NE yapmamı istiyorsun ? Neden anlatıyorsun?' gibi sorularla kendisinin kendisini tanımasına fırsat verin.

10-Tek +++++ları bağırma ve abartılı eleştiridir bunları ciddiye alırsanız yandınız demektir.Kim olduğunuzu biliyorsnaız sizi incitemez.Ben kim olduğumu biliyorum! diyebilmelisiniz.Gülerken bile ısırabilirler.Onları onaylayın fakat onlardan onay bekliyorsanız asla yapmayacaktır bilmelisiniz.

11-Sizi yönetmelerine izin vermeyin.Size yol göstersinler yardımcı olsunlar fakat kontrol etmelerine kesinlikle izin vermeyin.Yönetme duygularını başka yerlere çevirin, resime spora, sanata, evine , işine...Eğer onların size yönetmesine izin verirseniz kişiliğiniz baypass olur.Evet arkadaşlar şimdi karnım çok aç birşeyler atıştırayım bunları yazdım.HEr insan bunlardan sadece bir tanesini temsil edecek diye birşey yok anlattığım ve anlatacağım kişiliklerin bir çoğunu barındıra bilir.Aslına bakarsanız her insanda bunalrdan brier parça vardır.Fakat aşırıya kaçmaması gerekiyor.

Sizin çevrenizdede buna benzer kişilikler olacaktır.Onlarla iletişimde kesinlikle aklınızı ve mantığınızı kullanmanız gerekmektedir.Kısaltarak ve savaş stratejilerine deneyimlerim sonucu eklemeler yaparak yazdım.Gerçekten çok faydasını gördüm psikoloji ile ilgilenmenin umarım sizde etrafınızdaki bu tür insanalra karşı bunların iyiliğini görürsünüz.

Bir sonraki yazım narsist, yalancı ve oyuncu ruh halleri ve onlarla savaşma stratejileri.

Bir önceki yazı KUANTUM DÜŞÜNCE GRUBU = Nedir ? Ne değildir? hakkında bilgi vermektedir.

13-06-2008 13:04:05
W-S W-S offline
 
Paranoid insan ruhsal zaman yolunda kendini çıkartan engramlara sahiptir. Ruh sağlığının modern bilimi (dianetik) kitabında konu açıklanıyor. Ve burada anlatıldığı gibi sadece laf salatası değil. bir de gerçek bir tedavi çözümü ele alınıyor.

26-11-2009 13:40:02
 
obsesyonlarla başaçıkmanın en iyi yolu obsesyonların korkmadan üzerine gitmektir der uzmanlar fakat ben denedim olmuyor...
psikolojik tedavinin yanında uzunda bir psikyatrk tedavi gerekiyor.
ruh sağlığınıza dikkat edin (:
saygılarımla...

Cevapla

"İnsan Tipleri ve İletişimi (Paranoid ve obsesif ruh halleri)" konusu hakkında etiketler
adlari alemdar arkadas baskici beden ben beyaz bile bilimi bilirim cesit cesitleri cevremizdeki cocain davranislarina degisken dianetik dili farkli firsati gore goster hali halinin halleri hallerinden hallleri hareketlere harp hastaligi hata her iletisimi insan insana insanin insanlar insanlara insanlari insanlarin insanlarla kac karakter karsi kavgaci kendine kisi kisilik kiskanc kitap kolay konulari korkular kullanan modern nasil nsan nsanin nsanlari obsesif ofkeli olur oyuncu paranoid pisikolojik Piskolojide polat psikoloji psikolojide psikolojik psikolojisi psikolojiye ruh sagliginin savas seven sozleri strateji stratejileri sunger suphesi surekli takintili tanimanin tedavisi tipi tiplemeleri tipler tipleri tipleriyle turleri uzen uzerine vardir vermek yalanci yanlis yapilan yapma yasamak yle yolu

KUANTUM DÜŞÜNCE GRUBU = Nedir ? Ne değildir? Önceki | Sonraki suçlular neden arkalarında iz bırakırmış?
Saat: 03:24 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik