webmaster
 
Cevapla
20-11-2007 03:01:59
 

Doğru Bilginin İmkanı

Doğru Bilginin İmkanı

Doğru bilginin olamıyacağını, savunan septisizme karşı, ilkçağdan başlamak üzere karşı çıkan akım "Dogmatizm" olmuştur.

Dogmatizm, insan bilgisinin gerçeğe ulaşabileceğini, aklın mutlak bir değeri olduğunu, bilgi ve varlık bakımından gerçeğe ulaşılabileceğini savunan felsefe görüşüdür.
Doğru bilginin imkanı konusunda olumlu cevap veren felsefe akımları şunlardır.

- Rasyonalizm (Akılcılık)
- Empirizm (Deneycilik)
- Kritisizm (Eleştiricilik)
- Entüisvonizm (Sezgicilik)
- Pozitivim (Olguculuk)
- Analitik Felsefe (Çözümleyicilik)
- Pragmatizm (Uygulayıcılık)
- Fenomenoloji (Öz Felsefesi)
Doğru Bilginin İmkansızlığı
İnsan aklının (ya da yetilerinin) gerçeği bilemeyeceğini, herkes için genel geçer bilginin imkansız olduğunu ileri süren görüşlerdir. İlkçağ felsefesinin ilk dönemi bir doğa felsefesi niteliği gösterir.O dönemin filozofları sadece duyularla evrenin açıklamasını yapmaya çalışmışlardır. Yani naiv (yöntemsiz, sistemsiz) bir empirizm (deneycilik) ile evren hakkında kesin bilgilere varılabileceğini sanmışlardır.

Evrenin oluşumu ve varlıkların kökeni ile ilgili sorulara cevap verilirken çelişkili görüşlerin ortaya çıkması, her filozofun kendi görüşlerinin doğru,diğerinin yanlış olduğunu iddia etmeleri,bu tür görüşleri şüphe(kuşku) ile karşılayan sofist denilen yeni bir grup düşünürün ortaya çıkmasına neden olmuştur.Sofistler genel-geçer doğru bir bilginin varlığından ilk kez şüphe edenlerdir.

a.SOFİSTLER : İnsanın doğru bilgiye herkes için geçerli olabilecek bilgiye ulaşılamayacağını, bilginin kişiden kişiye değiştiğini ileri süren filozoflardır.

Yunan sofistleri olarak bildiğiniz insanlar hem yetenek hem de görüşler açısından birbirlerinden büyük ölçüde ayrılıyorlardı; bir eğilimi ya da hareketi temsil etmektedirler, bir okulu değil.) böylece ilgilendiği konuyla -insan uygarlık ve töreleri- eski Yunan felsefesinden ayrılıyordu: büyük -evrenden çok küçük- evreni ele alıyordu. Böylece görüş ve inanç ayrımları üzerine toplamış oldukları olgular yığınından herhangi bir pekin bilgiye ulaşmanın olanaksız olduğu vargısını çıkarabiliyorlardı. Ya da değişik uluslara ve yaşam yollarına ilişkin bilgilerinden uygarlığın kökenine ya da dilin başlangıcına ilişkin bir kuram oluşturabiliyorlardı. Ya da yine kılgısal vargılar çıkarabiliyorlardı, örneğin toplum şu ya da bu yolda örgütlenmiş olsaydı en etkili bir biçimde örgütlenmiş olurdu gibi. Sofizmin yöntemi, böylece, görgücü-tümevarımcı bir yöntemdi.

b. SEPTİKLER : Doğru bilginin imkansızlığını benimseyen filozoflara SEPTİK (Şüpheci), bu düşünce akımına ise SEPTİSİZM (Şüphecilik) denir. DOĞMATİZM (Genel geçerli, kesin bilgilere ulaşılabilir, gürüşünü kabul eden düşünce akımını)'e karşıdır.Herhangi bir konu hakkında doğru ya da yanlış şeklinde yargıda bulunulamayacağını ileri süren görüştür. Septiklerin bu görüşleri günlük olaylar ve pratik işlerle ilgili değil, felsefi gerçekler ve ilkeler hakkındadır.

Bir önceki yazı Bilgi felsefesi hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Doğru Bilginin İmkanı" konusu hakkında etiketler
akim akimlar akimlari akiolar bilgi bilgiinin bilgilerin bilgin bilgini bilginin bilgiyi buyuk cikmis degeri dogmatizm dogr dogru dogrunu durler dusunceler dusunceleri eden edenler etmeyen felse felsefe felsefede felsefesi felsefi felsefik filozof filozoflar filozoflarin filozoflarrrr flozoflar gecer genel gercege gore gorusler gorusleri gorusu hakkinda icin ile ileri ilgili imkan imkani imkanini imkanli imkansiz imkansizligi imkansizligini inceleme insan kabul karsi karsit kesin kimdir kimlerdir kisa kokeni konusu kri lise mkanini mumkun mutlak nedir olanagi olanaksiz oldugu oldugunu olmadigini ozet pozitivimin problemi savunan savunanlar savunanlara savunanlarin savunanlarr savunanlarrrr savunmak septikler septiklere septikleri septisizm sofistler sofistlere sofistlerin sorular sorunu suren tanimi varligi varligini vektorleriitik yanlis

Bilgi felsefesi Önceki | Sonraki Gelişim ve Öğrenmenin Temel Kavramları
Saat: 05:07 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik