webmaster
 
Cevapla
19-07-2009 14:14:11
 

Türklerin İslamiyeti Kabul Sebepleri

Türklerin İslâmı Kabul Sebepleri:Türkler Müslümanlıktan başka diğer dinlere de zaman girmişlerdir. Fakat Musevîlik, Hıristiyanlık ve Budizmgibi dinler çok az sayıda taraftar bulmuşlardır. Hatta bu dinlerin yayılmasına karşısert tepkiler bile olmuştur. Buna karşılık İslâmiyeti kabullerinde böyle birdurumda karşılaşmıyoruz. XII. asırda yaşamış din adamı ve tarihçi SüryâniMihail (ölm.1199) şu bilgiyi vermektedir "Türk Milleti tek tanrıya inanmakta idi.Arapların da tek Allah'a inanmaları Türklerin islam dinini kabul etmelerine sebep olmuştur."Süryani Mihail'in bu tesbiti bir gerçeği ortaya koymaktadır. Türklerin M.Ö. III. asırdanitibaren her şeye kadir olan ebedi Gök-Tanrıya inandıkları tarihi hakikat olarakortaya çıkmıştır. Bu sebeple kendi "Tanrı" anlayışlarına ters düşmeyenİslamın Allah'ını kolaylıkla kabul etmişlerdir. Diğer tarafdan İslamın cihatmefkuresi ile Türklerin savaşçılık ruhu ve dünyaya hakim olma idealleri birbirinitamamlıyordu.
Cihadın faziletlerive mücahitlere ahirette vaat edilen mükafatlarda, Türkler, kendi ideallerini bulmuşoluyorlardı. Esasen kendi inançlarında öldürdükleri düşman nisbetinde öteki dünyadamükafatın vaad edilmiş olması yeni dini kabulde teşvik edici bir sebep olmuştur. Hz.Muhammed'in Türkler hakkındaki hadisleri, Türkler arasında İslam peygamberine karşıbir sempati ve yakınlığın doğmasına sebep olmuştur. Keramet sahibi olan ve gaipdenhaber veren Kamlar ile İslamın Evliya ve mürşitleri birbirlerinin yerine geçerkendaha doğrusu birbirleri ile kaynaşırken meydana gelen değişiklik pek farkedilmiyordu.Türk töresi ile İslam'ın ortaya koyduğu nizam arasında bilhassa ahlaki meselelerde büyükbenzerlik dikkati çekmektedir. Kısaca belirtmeye çalıştığımız bu hususlar Türklerininanç ve ideallerine uygun gelen ve zamanın en mükemmel bir dinine ve medeniyetineneden ve nasıl girmiş olduklarını ortaya koymaktadır.

Bir önceki yazı TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMELİ(Lozan antlaşması) hakkında bilgi vermektedir.

19-07-2009 17:39:01
 
Bu paylaşmış olduğun bilgi için sana benden +rep var canım kardeşim bySonsuzluk
Saygılarımla

19-07-2009 17:49:51
 
Alıntı:
Bu paylaşmış olduğun bilgi için sana benden +rep var canım kardeşim bySonsuzluk

Saygılarımla

Teşekkür ettim ablam, her daim inşALLAH...

Cevapla

"Türklerin İslamiyeti Kabul Sebepleri" konusu hakkında etiketler
aciklamasi araplari bilgi dinini dininin edebi edebiyat edebiyata edebiyati edebiyatta edebiyet edilme edis edisi etme etmedi etmeleri etmelerindeki etmelerinin etmeme etmemizin etmenin etmesi etmesindek etmesindeki etmesini etmesinin etmislerdir faktorler girmistir halinde islam islami islamin islamiyet islamiyete islamiyeti islamiyetin islamiyetini kabul kabuledis kabulleri kabullerinde kabullerinin kabulll kabulu kabulunun kisa kisaca kisacasi kolay kolaylikla konu leri lerin madde muhammed muslumanliga muslumanligi nas nasil neden nedeni nedenler nedenleri nedenlerinin nedir nelerdir nin oku oldu olmustur ozet ozeti sanati sebebi sebebleri sebep sebepler sebepleri sebeplerii sebepten slami slamiyeti sonuclari sonucu sonuslari tarihi tgrklerin toresi turk turker turkiyenin turkler Turklerde turklere turklerein turkleri turklerin turklern zaman

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMELİ(Lozan antlaşması) Önceki | Sonraki Antep harbİnde İŞbİrlİkÇİler
Saat: 01:43 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik