webmaster
 
Cevapla
06-01-2012 11:11:12
 

Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır

Yağmur sezicisi, silecekleri, ön camın ıslaklığına göre kontrol eder.

Optik eleman üzerinden ön cama tutulan infraruj ışık, cam kuru olduğunda tamamen geri yansır.Yansıyan ışığın yoğunluğu ölçülür.

Cam ıslandığında, enfraruj ışık, ön camdan tam yansıtılamaz ve yansı yoğunluğu azalır.Yansıyan ışığın yoğunluğu, ön camın ıslama oranı için bir ölçüdür.

Araçlarda kullanılan bütün yağmur sensörleri aynı prensiple çalışmaktadırlar. Bu sensörler camın içinden ışık ışınları göndermektedirler ve yağmur damlalarının bu ışında neden olduğu düzensizlikleri yakalarlar.

Tipik bir yağmur sensörü camın içine bir lensle birlikte yerleştirilmiş ve periyodik olarak ışık ışınları gönderen bir ışık kaynağına sahiptir. Bu ışınlar yağmur sensörünün tasarımına bağlı olarak camın içinde 45 derecelik açılarl yansıyarak hareket eder. Bir çok sistemde bu ışınlar infrareddir.

Bu ışınlar camın dış yüzeyi tarafından içe doğru yansıtılarak sensöre doğru gönderilir. Bir dedektör ışınları yakalayarak ölçer.Camın dış yüzeyinde yağmur damlaları mevcutsa bazı ışınlar kaçar. Böylece ışınların yoğunluğu azalır.

Dedektör bu azalmayı tespit eder ve devre yoğunluktaki azalmayı hesaplayarak yağmur yağdığını anlar. Kontrol sistemi bunun üzerine silecekleri çalıştırır.
alıntı

Bir önceki yazı Azizlik Etmek Nedir Ne Demek hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır" konusu hakkında etiketler
307 acilir alanlar alanlari algilayici algilayicilar algilayicilari algilayicisinin arabada arabadaki arabalarda arabalardaki arabalarin arabanin araclar araclarda araclardaki art basit bilgi buz calisan calisi calisir calisiyor calisma calismasi calismiyor calissir calistirilir calistirma calisuyor cam dedektoru dedok degisimi demek devre devreler devresi dns duzensizligi elemanlari far hakinda hakkinda hareket icerisindeki ile ilgili isik isiklarin islaklik islandiginda kullanilan kullanildigi kullanilir kullaniliyor kullanim lensi light mantigi nasi nasil nasildir nedir oldugunda optik oti otomobillerdeki pecoguot prensibi resimli sanat sekli sensero sensor sensorler sensorleri sensorlerinin sensorlu sensoru sensorunun sensoruyle sesoru sezi sezici silecek silecekler silecekleri takilir tiguanda uzman yagmur yagmus yap yapilir yapmur yazi yerler yogunluk

Azizlik Etmek Nedir Ne Demek Önceki | Sonraki Beyaz Altın Nasıl Oluşur
Saat: 09:49 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik