webmaster
 
Cevapla
03-03-2010 19:10:08
 

Atatürkün hayatı

Atatürkün hayatı

Atatürk 1881 ylınıda Selanikde dünyaya gelmiştir.Doğum tarihi kesin olarak belli değildir çünkü o zamanlarda şimdi olduğu gibi detaylı olarak nufüs kaydı tutulmuyordu.Annesinin adı Zübeyde Hanım babasının adı da Ali Rıza Efendidir.Atatürk’ün 5 tane kardeşi olmuştur ve sdece Makbule Hanım yaşamıştır diğer kardeşleri ölmüştür.Öğrenim Hayatı

Atatürk’ün adı ilk adı Mustafa’dır.Mustafa okul çağına geldiği zaman Hafız Mehmet Efendi’nin Mahalle Mektebinde öğrenime başladı ve sonrasında babasının isteği üzerine Şemsi Efendi Mektebi’ne geçiş yaptı.Babasının isteği üzerine geçiş yaptığı okuldayken, babasının yitirdi ve annesiyle birlikde bir süreliğine dayısının dayına Rapla çiftliğine gitti.Burada bir süre kaldıkdan sonra eğitimini tamamlamak için Selanik’e gitti ve okulunu tamamladı.Eğitimini bitirince Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne kayıt oldu.Öğretmeniyle adının aynı olmasından dolayı öğretmeni onun isiminin sonuna Kemal adını takdı ve böylece Adı Mustafa Kemal oldu.Bu okulunuda bitirince İstanbul’da Harp Okulunda geçti ve Teğmen rütbeli ile mezun oldu.Sontasında Harp Akademiside bitirip Yüzbaşı rütbesini aldı.Askerlik Hayatı

Yüzbaşı oldukdan sonra Şam’da 5. Ordu’da görev yaptı.Kıdemli Yüzbaşı oldukdan sonra Manastır’a III. Ordu’ya atandı.19 Nisan 1909′da İstanbul’a giren Hareket Ordusu’nda Kurmay Başkanı olarak görev aldı. 1910′da Fransa’ya gönderildi. Picardie Manevraları’na katıldı. 1911 senesinde İstanbul’da Genel Kurmay Başkanlığı emrinde çalışmaya başladı.
Katıldığı Savaşlar

Trablusgard savaşında gönüllü olarak Tobruk ve Derne’de İtalyanlara karşı yerel halkı örgütleme görevini üstlendi.Burada yapılan savaşda İtalyanlara karşı büyük bir başarı elde etti ve bu başarından dolayı Derne Komutanlığına getirildi.
Balkan Savaşlarında Gelibolu ve Bolayır’daki askerleriyle savaşa katıldı.Dimetoka ve Edirne’nin geri alışında büyük rol oynadı ve başarısından ötürü ofya Ateşemiliterliğine atandı.Bu görevinden de yarbaylığa yükseldi.
1. Dünya savaşı sırasında da görev yaptı.Bu görevinde Çanakkalede tarihe yazılan üstün başarılar elde etti.Bütün dünya Çanakkalenin Geçilmez olduğunu görmüştür.
1.Dünya savaşında sonra Mustafa Kemal Muşve Bitlis’in geri alınmasında, Edirne ve Diyarbakır’da, Şam’da görevler ve savaşlar yaptı.Bu görevlerinden sonra İstanbula gelerek Almanyaya gidecek cephede incelemelerde bulundu.
Bu kadar çalışmanın ardından hastalandı ve Viyana ve Karisbad’a giderek burada tedavi oldu.Hastalığı pek uzun sürmedi ve kısa süre içerisinde dönüş yaparak Halep’e 7. Ordu Komutanı olarak döndü.Burada da ingilizlere karşı başarılar sağlamış ve bu başarılarına karşılık Yıldırım Orduları Grubu komutanlığına getirilmiştir.Yıldırım Ordular Komutanlığı kaldırılınca Harbiye Nezâretinde göreve başlamıştır.
İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkeş Antlaşmasından sonra Osmanlı Devletini işgal etmişlerdir.Bu işgallere karşılık 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a gitmiştir ve Amasya, Sivas ve Erzurum kongrelerini gerçekleştirmiştir.Burada milletin kurtuluşu için yol göstermiştir.23 Nisan 1920 yılında T.B.M.M’i açılmıştır ve başkan olarak Mustafa Kemal seçilmiştir.Bu arada da Osmanlı Devleti Sevr Anlaşmasını imzalamıştır.
Kurtuluş Savaşı İzmir’de atılan kurşun ile başlamıştır.Kuvayi Milliye adı verilen milis güçler ile savaşıldı ve sonrasında T.B.M.M düzenli ordularını kurdu.


Hastalanması ve Ölümü


Bir sürü zaferden sonra yorgun düşen Atatürk Yalavoda hastlandı fakat burada tedavi değildi.Tam olarak iyileşmeden Ankaraya yolculuk yaptı.Bunun sonucu olarakda hastalığı dahada arttı.Hastalığının artmasına rağmen gezilere ve çalışmaya devam eden Atatürk hastalığı ağırlaşında Dolmabahçe Sarayına nakledildi.Hastalığının artması sonucu 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Atatürk Selanikde doğmuştur ve ozamanlar burası Osmanlı Devletinin topraklarındaymış.Şuan Selanik, Yunanistanda bulunmaktadır.


Paylaşan:Mustafa TATLI

Bir önceki yazı Örümcek Adam Yeni Kıyafetiyle Geliyor hakkında bilgi vermektedir.

10-11-2010 17:52:22
 
gerçekten harika saol emeğin için

17-01-2011 16:51:36
 
Bilinmesi gereken bilgiler, teşekkürler =)

Cevapla

"Atatürkün hayatı" konusu hakkında etiketler
7ataturk afi anlatim anlatimi anlatimlar annesi annesin annesini annesinin annnesinin askeri atanin atatukkun atatur ataturk ataturkannasininistegiilehangiokulagitti ataturke ataturkun ataturkunhayati ataturkunun babasi babasinin bir biyografi biyografik biyografisi cocuklugu detayli dogumu giti gitmis gitmistir gitti gozlerini gtmistr hangi hastalanmasi hayata hayati hayatindan hayatini hayatinin hizmetleri ile ilgili ilk ilkolarak istegi istegin istegiyle istei isteiyle kemal kemalin kim konu mektebe mevsimde mustafa nelerdir nereye oku okul okula olarak olumu ozet ozeti rustiyesi savaslari sekilde selanik sesli stegi tane tanesi tti uzere uzeri uzerin uzerine uzun uzunca veolumu yapmis yummustur

Örümcek Adam Yeni Kıyafetiyle Geliyor Önceki | Sonraki Sevda İki Kişinin Bir Birine Aşkı Değil Artık ....
Saat: 23:52 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik