webmaster
 
Konu Kilitli
03-06-2010 00:42:48
 

Suya düşen telefona ne yapılır

Ne yazıkki üretici firmalar suya düşürdüğünüz telefonları garanti kapması dışında bırakıyor. Firmalar cep telefonun içine ve dışına yerleştirdiği gizli işaretler ile telefonun suya düşüp düşmediğinide kolaylıkla anlayabiliyor. Bu gizli işaratler su ile temas ettiklerinde hemen renk değiştiriyorlar. Bu yüzden cep telefonunuzu kurtarmak size kalıyor diyebiliriz. Bu yazımda size suya düşen cep telefonuna neler yapılmalı ve yapılmamalı ve cep telefonumuzu nasıl kurtarabiliriz onu anlatacağım.

Eğer telefonunuz tatlı suya düştüyse; İlk olarak yapmanız gereken şey cihazın pilini çıkarmak olmalı. Bu sayede cihazın kısa devre yapmasını engelleyebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken diğer şeyde telefonun SIM kartını çıkarmak olmalı. Çünkü SIM kartları telefon bozulsa dahi çalışmaya devam ediyor. Pil ve SIM kartınızı çıkartıktan sonra kuru bir bezle telefonunuzu hemen siliniz.

Cep telefonunuzun içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştıysa telefonunuzun kurtulma ihtimalı daha fazla oluyor. Doğal bir yolla cep telefonunuzu kurutmanın en iyi yolu ise elektrik süpürgesi kullanmak oluyor. Elektrik süpürgesi ile cep telefonunuzun içine hava üfleyebilir veya cep telefonunuzun içindeki nemli havayı çerekerek daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında kesinlikle saç kurutma makinası kullanmayınız! Saç kurutma makinası soğuk modda olsa dahi içindeki sıcak hava ile telefonunuzun lehimlerini yakabilir ve telefonunuza zarar verebilir. Ayrıca telefonu direk güneş altında tutmayı ve mikrodalga fırında kurutmayı asla denemeyin!

Diğer bir doğal kurutma yöntemi ise pirinç kavanozu olacaktır. Bildiğiniz üzere pirinç taneleri ortamdaki nemi çok hızlı bir şekilde emerler. Yapmanız gereken şey ise içi pirinç dolu bir kavanoza telefonunuzu koymak ve kavanozun kapağını kapatarak en az bir gün bekletmek.

Eğer telefonunuz tuzlu suya düştüyse yapmanız gereken şey telefonunuzun pilini ve SIM kartını çıkartıkdan sonra tatlı suya bırakmak ve biraz bekletmek olmalıdır. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristaller ile telefonunuzun bazı parçalarına zarar verebiliyor. Telefonunuzu tatlı suya bırakarak bu kristallerin tatlı suya karışmasını ve telefonuzun arınmasını sağlamalısınız. Daha sonra yukarıda belirttiğim adımları uygulamalı ve telefonuzu doğal yöntemler ile kurutmalısınız.

Eğer telefonunuz tuvalete düştüyse yine telefonunuzun pilini ve SIM kartını çıkardıktan sonra hırdavatçılardan temin edebileceğiniz denature alkol ile telefonuzu silmeli ve yabancı maddelerden arındırmalısınız. Burada küçük bir vurgu yapmak istiyorum oda telefonunuzu tuvalete düşürmediğiniz sürece alkol ile temizlememelisiniz.

Bir önceki yazı Google Wave Nedir? Nasıl Kullanılır? hakkında bilgi vermektedir.

03-06-2010 00:49:07
 
Güzel bir makale Teşekkürler +rep'ledim

04-06-2010 16:34:57
 
Sağol Güzel makale.Biliyordum bunları fakat bılmeyenler için iyi olmuş +rep

04-06-2010 18:11:50
 
Paylaşım için teşekkürler güzelmiş... Tuzlu suya düşen telefonu tatlı suda bekletmek biraz garip geldi...

04-06-2010 21:13:05
 
Güzel paylaşım teşekkürler,,

04-06-2010 21:13:53
 
Elbet bir gün Lazım olacak bir bilgi

Teşekkürler ..

04-06-2010 21:14:18
 
Bilgi için teşekkürler

05-06-2010 15:18:41
 
Güzel Makale fakat suya düşürenler ne kadar çabuk elden çıkarırlarsa o telefonu o kadar iyi çünkü kendimden biliyorum suya düştükten sonra pek ömrü kalmıyor...

05-06-2010 15:27:03
Can Can offline
 
Alıntı:
Elbet bir gün Lazım olacak bir bilgi

Teşekkürler ..
alemsin Yani illa düşürürüm diyosun

06-06-2010 13:05:44
 
+++ teşekkürler

Konu Kilitli

"Suya düşen telefona ne yapılır" konusu hakkında etiketler
calisir cep degisimiyle denize devre dusen dusmeden dustukten dustum dusurenler elektrik giren girmis ihtimali ile ilgili kadar kadara kapaga kapmasi kapmis kartin kisa konusu kurduktan kurtarilir kurutma makinesi mui napilir nasi nasil nedir neler nem olur parca sac sim site sonra supurgesi suya suyun tatli telefon telefona telefonda telefonu telefonum telefonun telofonunu tuvalete tuzlu ucreti yapilir yapilma yapilmali yapilmis yapmaliyiz yapmasi zaman

Google Wave Nedir? Nasıl Kullanılır? Önceki | Sonraki Kalbim ağrıdı ama...
Saat: 13:18 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik