webmaster
 
Cevapla
20-03-2010 18:43:31
 

Mozilla Firefox Kullanım Rehberi

Firefox siz tarayıcıyı kapatınca her şeyi temizlesin
Firefox her oturumun sonunda tarama geçmişini otomatik olarak temizleyebilir. Araçlar menüsünden Seçenekler'e ardından üst kısımdan Gizlilik sekmesine girin. "Firefox uygulaması:" bölümünden "Geçmişi asla hatırlamayacak" seçeneğini tercih ederseniz, tarayıcınızı kapattığıunızda hiçbir şey kaydedilmeyecektir.

Yakın geçmişi temizleyin
Firefox'ta en son gezdiğiniz siteleri Ctrl+Shift+Del tuşlarına aynı anda basarak silebilirsiniz. Ne kadar süredir kaydedilmiş öğelerin silineceğini de belirtmelisiniz.

Firefox'a temalar ekleyin
Firefox için oldukça hafif bir tema eklentisi olan Personas'ı () kurarak tarayıcınız için birçok yeni tema elde edebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra temalara Araçlar menüsünden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla eklenti edinin
Araçlar menüsünden Eklentiler'e girin. Eklenti yöneticisi açıldıktan sonra "Tüm Eklentilere Bak" bağlantısına tıklayarak Firefox'a kurabileceğiniz yeni eklentilere göz atabilirsiniz.

İndirme konumunu değiştirin
Firefox'un indirilen dosyaları kaydettiği ön tanımlı klasörü kolaylıkla değiştirebilrisiniz. Araçlar menüsünden Seçenekler'e girin. Genel sekmesinin alt kısmında yer alan "Dosya kayıt yeri" seçeneğinin sağında bulunan Gözat düğmesine tıklayıp dosyaların kaydedileceği klasörü seçmeniz yeterli.

Durum çubuğunu gizleyin
Tarayıcının alt kısmında bulunan Durum Çubuğu, hangi sayfayı yüklediğinizi ve yükleme sürecinin ne durumda olduğunu gösterir. Eğer bu çubuğa ihtiyacınız yoksa, Görünüm menüsünde yer alan Durum Çubuğu seçeneğinin yanındaki onayı kaldırın.

Şifrelerinizi koruyun
Kaydedilen kullanıcı adı ve şifreleri güvenli biçimde saklamak için, bir "ana parola" belirlemeniz gerekiyor. Araçlar menüsünden Seçenekler'i açın, Güvenlik sekmesine girin ve "Ana parola kullan" seçeneğini işaretleyin.

Greasemonkey'i kurun
Greasemonkey eklentisi (), yer imleriniz üzerinde anında değişiklik yapabilmenizi sağlayan betiklerin kurulumunu sağlıyor. Gerekli betikler adresinden bulunabilir.

Pencereleri otomatik boyutlandırın
Tüm tarayıcılar, pencerelerin en son hangi boyutta olduğunu hatırlayacak şekilde tasarlanmıştır. Tarayıcı penceresini istediğiniz boyuta kadar genişletin veya küçültün ve daha sonra tarayıcınızı kapatın. Yeniden açtığınızda aynı boyutta açılacaktır.

Korunan içeriği kaydedin
Web sayfalarında bulunan bazı öğelerin kullanıcılar tarafından indirilmesi istenmez; ancak bu engellemeden kurtulmanız mümkün. Bunun için, Araçlar menüsünden "Sayfa bilgileri" ne girin. Ortam sekmesini açın, istediğiniz gömülü içeriği seçin ve Farklı Kaydet'e basarak sabit diskinize kaydedin.

Bir web sitesinin geçerliliğini kontrol edin
Bir web sitesine girdiğinizde, adres çubuğunun solunda yer alan simgeye tıklayın, ardından gezmekte olduğunuz site hakkında bilgi almak için "Daha fazla bilgi"ye tıklayın.

Sekmeler arasında gezin
Ctrl+Tab tuşlarına aynı anda basarak soldan sağa, Ctrl+Shift+Tab tuşlarına aynı anda basarak sağdan sola bir sekmeden diğer sekmeye atlayabilirsiniz. En son sekmeye ulaştığınızda tuşlara tekrar basarsanız gezinti en baştaki sekmeden devam edecektir.

Sekme çubuğunu kaldırın
Firefox'ta o an yalnızca tek bir sekme açmış olsanız dahi sekme çubuğu görünür haldedir. Bunu değiştirmek için, Araçlar menüsünden Seçenekler'e tıklayın. Sekmeler'e girdikten sonra "Sekme çubuğunu her zaman göster" seçeneğini devre dışı bırakın.

Firefox'un ince ayarlarını yapın
Adres satırına "about:config" yazıp Enter'a basın. Böylelikle gireceğiniz ince ayar ekranından Firefox'un performansını arttıracak birçok ayar yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz ayarlarla ilgili bilgi almak için adresini ziyaret edin.

Yer imleri için anahtar sözcükler belirleyin
Yer imleri menüsünden "Yer imlerini düzenle" ye girin. İstediğiniz bir yer imini seçtikten sonra sağ alt kısımdan "Daha fazla ayrıntı"ya tıklayın. Anahtar kelime kısmına kısa bir metin girin (örneğin, Facebook için "fb" yazabilirsiniz.) Ancak bu yer imine ulaşmak için adres çubuğuna anahtar kelimenizi girip (örneğin "fb") Enter'a basmanız yeterli olacaktır.

Yazdırma alanını daraltın
Bastırmak istediğiniz bir web sayfasında ihtiyacınız olmayan birçok kısım olabilir. Bunları kaldırmak için Dosya menüsünden Yazıdırma önizleme'ye, ardından Sayfa düzeni'ne girin. Kenarlar, başlıklar ve dipnotlar sekmesine girdikten sonra istemediğiniz kısımları kaldırabilirsiniz.

Birden fazla açılış sayfası ayarlayın
Firefox ilk açıldığında veya siz ana sayfa düğmesine tıkladığınızda birden fazla sayfayı açmak üzere ayarlanabilir. Bunun için, istediğiniz sayfaları açın, daha sonra Araçlar menüsünden Seçenekler'e girin ve Genel sekmesinde "Günce sayfayı kullan" düğmesine tıklayın.

Firefox'u Güvenli kip'te çalıştırın
Eğer tarayıcınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Başlat menüsünden Tüm Programlar'a ve Firefox'a girin "Firefox (Güvenli Kip)'i çalıştırın. Böylece sorun yaratması olası eklentiler geçici olarak devre dışı bırakılacaktır.

İzinleri denetleyin
Araçlar menüsünden "Sayfa bilgileri"ne tıklayın ve İzinler sekmesine girin. Buradan, o anda gezmekte olduğunuz sayfanın hangi öğeleri yüklemesine izin verildiğini denetleyebilirsiniz.

Adres çubuğundan adresleri silin
Adres çubuğuna herhangi bir adres girmeye başladığınızda, daha önce girmiş veya yer imlerine eklemiş olduğunuz sitelerin adresleri görünmeye başlar. Görünen adreslerden herhangi birisini silmek için adresi seçin ve Shift+Delete tuşlarını aynı anda basın.

Reklamları engelleyin
Adblock Plus () sayesinde birçok web reklamı otomatik olarak engelleniyor. Sadece eklentiyi kurun ve Firefox'u yeniden başlatın; böylelikle reklamlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Favori sitelerinize yıldız ekleyin
Adres çubuğunun sağ tarafındaki yıldız simgesine tıklayarak o an açık olan siteyi Firefoxun "Yer imlerine yeni eklenenler" menüsüne ekleyebilirsiniz.

Birden çok sekmeyi yer imlerine ekleyin
Sekmeler halinde açık olan tüm web sitelerini aynı anda yer mlerine eklemek için herhangi bir sekmeye sağ tıklayın ve "Tüm sekmeleri yer imlerine ekle" seçeneğini tercih edin.

Yanlışlıkla kapattığınız bir sekmeyi yeniden açın
Örneğin Webmastersitesi.com'da geziyorsunuz ve yanlışlıkla kapatırsanız, Ctrl+Shift+T tuşlarına aynı anda basarak kapattığınız sekmeyi yeniden açabilirsiniz.

Bir resmi tek başına görüntüleyin
Bir web sitesinde bulunan herhangi bir resme sağ tıklayın, ardından "Resme Bak" seçeneğine tıklayın. Böyle Firefox o an etkin olan sekmede resmi tek başına açacaktır. Bu işlemi yaparken Ctrl veya Shift tuşuna basılı tutarsanız, resim yeni bir sekmede açılacaktır.

"Akıllı yer imleri" klasörü oluşturun
Akıllı klasörler, arama kriterleriniz doğrultusunda otomatik olarak düzenlenen yer imlerinden oluşur. Yer imleri menüsünden "Yer imlerini düzenle"ye tıklayın, metin kutusuna aradığınız kelimeyi yazın ve Kaydet'e tıklayın

Web sitelerinde klavyeyle gezinin
F7 tuşuna basarak "düzenleme işaretçisini kullanarak tarama" özelliğini açıp kapatabilirsiniz. Bu özelliği açtığınızda fare imleciyle tıkladığınız yere bir düzenleme işaretçisi eklenir, böylelikle klavyedeki ok tuşlarını kullanarak istediğiniz metni seçebilir veya web sitesindeki öğeler arasında gezinebilirsiniz.

Doğrudan indirmeyi etkinleştirin
Tarayıcının üst kısmında yer alan Gezinti araç çubuğuna sağ tıklayın ve Özelleştir'e girin. İndirme Yöneticisi'ni sürükleyip araç çubuğuna bırakın. Artık bir şey indirmek istediğinizde bağlantıyı bu yeni simgenin üzerine sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Siteleri anahtar kelimelerle aratın
Arama kutusu içeren herhangi bir web sitesini açın (örneğin Vikipedia), arama kutusuna sağ tıklayın ve "Arama için anahtar kelime ekle'yi seçin. Bir isim ve kısa bir anahtar kelime girin. (Anahtar kelime olarak örneğin "viki" yazın.) Artık tarayıcınızın adres çubuğuna anahtar kelimenizi ve arayacağınız sözcüğü yazarak arama yapabilirsiniz. Adres çubuğuna "viki WebMasterSitesi yazarak bu özelliği deneyebilirsiniz.

İnternet Explorer'ı Firefox içinden çalıştırın
Firefox 3.5 veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız, IE Tab () ismindeki eklenti sayesinde İnternet Explorer'ı Firefox içinde bir sekmede açabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra kullanmak için, bir sekmeye sağ tıklayın ve "Switch Rendering Engine'i seçin

Profilinizi yedekleyin
FEBE (Firefox Environment Backup Extension) isimli eklentiyi kullanarak () Firefox'taki profilinizi, eklentilerinizi, yer imlerinizi, çerezlerinizi ve şifrelerinizi yedekleyebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

Bir yazı hatam varsa affola... bu konunun bana ait olduğunu göz önünde bulundurarak emeğe saygı gösterirseniz sevinirim

Bir önceki yazı FlashGot hakkında bilgi vermektedir.

22-03-2010 01:57:25
 
saoL bu arada adsense hesabı aldm ama pm atamıorm kutun dolumuş silince söLe atiym bilgileri adsense hesabın hazr (;

22-03-2010 03:51:19
 
eline sağlık ++++

22-03-2010 04:19:04
 
saolun yorumlar için wade06 Allah razı olsun =)

25-03-2010 20:09:50
 
Desteğinizden dolayı Mozilla adına teşekkür ederim.

25-03-2010 20:55:44
 
ne demek yararı olduysa ne mutlu bana...

Cevapla

"Mozilla Firefox Kullanım Rehberi" konusu hakkında etiketler
acik aciliyor acmak acmiyor adres adresi alt ana anda asla ayarlamak ayarlari ayni bir birden cikti cok cubugu cubugunda degistirdim degistirme diger dosyasi dosyasina duzeni eklemek eklme ekrana eskisi firefox firefoxa frefox gecmis gecmisi gider gorev gorunmuyor hatirlama hatirlamasin hic hicbir ile imi imleri imlerine imlerini indirilenler indirme inen islemi istemesi kapatinca kapattigimda kaydedilen kaydetme kaydetmek klasoru klasorunu kullan kullanimi kullanirken kullnma mozikka mozila mozilla mozillada mozilladan mozillayi nerde nereye olan olarak onu oturum parola password penceresini resim sarkisi sayfa sekme sekmede sekmeleri sekmeyi sifre sifreleri silme site siteleri sitenin son tarayicilardan tema tercihler tercihlerini ulasma ust web yeni yer yuklemede

FlashGot Önceki | Sonraki Greasemonkey ve Userscripts
Saat: 18:42 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik