webmaster
 
Konu Kilitli
25-03-2010 02:07:40
eGe
 

Görsel Resim ve Flash Reklam Düşmanı: Firefox Adblock Plus

Mozilla'nın en popüler ve en işlevsel eklentileri içinde ilk sıralarda kendine yer bulan Adblock Plus eklentisi Türkiye’de de bir çok Mozilla Firefox kullanıcısı tarafından kullanılmakta. Peki Adblock Plus nedir?

Adblock Plus; İnternet ortamında gezdiğimiz sitelerin çeşitli kısımlarına konumlandırılmış, genelde kullanıcıların dikkatini çekecek yerlerde bulunan ve sitenin tarayıcımızda açılma süresini olumsuz etkileyen, gereksiz yer kaplayan, gözümüzü rahatsız eden, müstehcen reklamların çıktığı, görselleri sayfa düzenini bozmadan kısmen veya tamamen olarak kaldırmasına yarayan firefox eklentisidir. Böylece hem kotamızı hem de internet hızımızı standartlarımızın üzerine çıkartmış oluyoruz.
Şimdi Firefox Adblock Plus etkentimizi birlikte uygulamalı olarak deneyip inceleyelim. Şimdi eklentimizin bulunduğu kısma (buraya) giderek Add to Firefox butonuna tıklayın ve eklenti ekranındaki "Şimdi kur" butonuna tıklayarak eklentiyi kurmaya başlayınız.
Eklentimizi yükledikten sonra değişikliklerin etkin olabilmesi için Firefox uygulamasını baştan başlatıyoruz.Görüldüğü üzere Firefox web tarayıcımızın üstündeKurulum aşamasını geçtikten sonra nasıl kullanılacağına nelere dikkat edeceklerimize bakıyoruz.

Simge Renkleri
Kırmızı: Eklentinin etkin olduğunu gösterir. (Simge sağ tık > Adblock Plus'ı etkinleştir)
Yeşil: Eklentinin o anki bulunduğunuz sitede devre dışı bırakıldığını gösterir. (Simge sağ tık > Bu sitedeyken devre dışı kal)
Gri: Adblock Plus'ın etkin olmadığını gösterir. (Simge sağ tık > Adblock Plus'u etkinleştir)

Reklam kaldırma çeşitleri
1.Reklam kaldırma yönetmi
Reklamlarından rahatsız olduğumuz siteyi açıp Adblock simgesinin üzerine tıklıyoruz. Sayfa altında açılan ekranda sitedeki tüm görsellerin bağlı olduğu dizin konumları çıkacaktır, klavye veya fare yoluyla sıra sıra aşağı inerek geçiniz. Görsellerin kaynak linklerini sırasıyla geçerken sitedeki rahatsız olduğumuz resimi, flash türündeki görselleri eklenti kırmızı noktalardan oluşan kare içine alacaktır.Eğer sizi rahatsız eden bir reklam veya resim ise sırasıyla geçtiğimiz kaynak linkinin üzerine çift tıklayarak veta enter tuşuna basararak engelleme ekranını açarız.Ve kırmızı yuvarlak içine gösterdiğim yeri işaretledikten sonra Süzgeç ekle butonuna basıyoruz ve reklam bulunduğu yerden kayboluyor.


Dikkat! : Burada önemli bir noktaya değinmekte fayda var.
http://www.sitedomain.com/468x80.swf
ve
http://www.sitedomain.com/*
İki dizin yolu var. Eğer içinki şıkkı seçersek siteye ait tüm görselleri engellemiş oluruz ve sitenin düzeni bozulur. Bizim amacımız rahatsızlık veren görselleri engellemek. Bu yüzden site dizinindeki 468x60.swf flash dosyası şııkını seçerek süzgeç ekle diyoruz.


2.Reklam kaldırma yöntemi
Resim engelleme: Bir de en kolay yöntemi belirtelim. Site üzerinde gözümüze batan ve bizi rahatsız eden Resim üzerine gidiyoruz, sağ tıklıyoruz ve "Resimi engelle.." seçeneğine tıklayarak resim 5 te ki gibi görseli engelliyoruz.Flash engelleme: Engellemek istediğimiz flash görselin üzerine geliyoruz ve hemen görsel reklamın çevresindeki bir köşede engelle kutucuğu çıkıyor, ona tıklayıp engelleme ekranından resim 5'te ki gibi engelliyoruz.Editör yorumu:
Kendi Firefox tarayıcımda kullandığım nadir eklentilerden biridir Adblock Plus. Bu eklenti çıktığı günden beri kullanıyorum ve kotalı olduğum dönemlerde gerçekten büyük sıkıntılar yaşıyordum bu konuda. Bir de herkesin malumudur Firefox'un fazla bellek yediği üstüne birde sitelerdeki reklam çokluğu internette gezinmeyi çekilmez hale getiriyordu, flashların açılması, kasılması, gireceğimiz sayfaların dakikalarca sunucudan veri beklemesi falanda filan vesayre.. Kullandığım günden beri samimi söylüyorum neredeyse internet hızım %30 civarı arttı. Ha bak unutuyordum! Şimdi diyeceksin "e be adam o kadar anlatmışsın, bu eklentinin hiç mi eksi yönü yok?" Hayır, yok.. Aynı zaman da bellek kullanımı olmayan bir uygulamadır. Artık reklam görmüyorum, samimi olursam kendi sitemdeki reklamı bile engelledim, hatta samimi olayım dedim ya, webmastersitesi.com üzerindeki tüm reklamları da engelledim.. (:
10 Üzerinden puan vermek gerekirse, 9.9 veririm ben.
Neden 10 değil de 9.9?
Biz Türk'üz, kolay değil o kadar kolay tam puan almak.

Sürç-ü Lisan ettiysek affola..

(Mozilla Eklenti Değerlendirme Yarışmasına adayım!)


Bir önceki yazı Hata uzmanı Firefox eklentisi; İndirin! hakkında bilgi vermektedir.

25-03-2010 14:19:45
Can Can offline
 
ellerine sağlık güzel paylaşım yarışmada başarılar.

25-03-2010 14:36:36
eGe
 
Teşekkür ederim Can Bey. (:

25-03-2010 16:39:38
 
Güzel anlatmışsın emeğine sağlık +rep

25-03-2010 21:42:13
eGe
 
Teşekkür ederim (:

29-09-2011 18:55:49
 
numaralandırdığınız resimler maalesef görünmüyor

Ekledi: yanlışlıkla sol alt köşedeki resmi kapattım tekrar nasıl etkinleştiririm ve bi sitedeki video görüntüsünü engelledim tekrar nasıl engeli kaldırırım bilgilendirirmisiniz lütfen

12-01-2012 21:18:13
 
Eyvallah kardeş

07-04-2012 14:51:20
 
kullandığım bi eklenti gerçekten çok iyi iş görüyor.

Konu Kilitli

"Görsel Resim ve Flash Reklam Düşmanı: Firefox Adblock Plus" konusu hakkında etiketler
adbloc adblock add aktif banner bannerleri birakmak block blocker calisir calismiyor cesitleri cift cs3 degil devre diger disi edebilirim eklenti eklentileri eklentilerinden eklentisi eklentisini engel engelle engelleme engelleyici fire firefok firefox flahshlari flas flash flashh flashla flashlardan flashlari fotograf fotograflari foz gizleme gorsel gorseli gorseller indir indirme interekrani interreklamlari kalan kaldirilir kaldiririm kaldirma kaldirmak kapama kapatma kullanilmiyor kullanimi moziila mozilla mozillla mozlla mustehcen nasil nda neden nedir neler plus reklam reklamari reklami reklamlar reklamlari resim resimle resimler resimlerini resmi sag sayfa sayfanin sfw silme simgesi sitelerdeki sitesi soldaki suzgec tek tiklama turkce turkiye uzerinde uzerindeki uzerinden yapilabilir yapilan yapilmis yazilimlari yere

Hata uzmanı Firefox eklentisi; İndirin! Önceki | Sonraki Firefox 12 Indirmeye Sunuldu, Işte Yenilikler! İndir
Saat: 00:31 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik