webmaster
 
Cevapla
09-07-2009 15:28:33
 

Bilgisayar ağı

Giriş [değiştir]Bilgisayar ağları birbirlerine bağlı bilgisayarlardan meydana gelen, bilgisayarların haberleşmeleri, bilgi ve kaynaklarını paylaşabilmeleri için oluşturulan yapılardır. En az iki bilgisayarı birbirine bağlayarak bir ağ oluşturulur. 1980'li yıllarla birlikte, Ethernet ve LAN teknolojisinin gelişmesiyle, kişisel bilgisayarlar ve ofisler bilgisayar ağlarına kavuşmuştur. En bilinen bilgisayar ağı, İnternettir.

İlk bilgisayar ağı, İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirdiği İleri Araştırma Projeleri Ajansı Bilgisayar Ağı yani ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network)'tir.


Bilgisayar Ağı Türleri [değiştir]Bilgisayar ağları büyüklüklerine, topolojilerine ve kullanılan protokollere göre çeşitli türlere ayrılırlar.


Coğrafyalarına Göre [değiştir]PAN
LAN
MAN
WAN
VPN
CAN
SAN

Topolojilerine Göre [değiştir]Yıldız (Star) Topolojisi
Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi
Halka (Ring) Topolojisi
Ortak Yol (BUS) Topolojisi
Örgü (Mesh) Topolojisi
Gelişmiş Yıldız Topolojisi

Ortamlarına Göre [değiştir]Ethernet
Token Ring
FDDI
ATM

Bilgisayar ağı katmanı (OSI Modeli'nde) [değiştir]Bilgisayar ağı katmanının ana görevi yönlendirmedir (routing). Yönlendirme işlemi paketlerin yerel network dışında diğer bilgisayar ağlarına gönderilmesini sağlar.

Bilgisayar ağı katmanında iki istasyon arasında verinin iletimi kontrol edilir. Bu veri iletilmesi sırasında bunun en ekonomik yoldan gerçekleşmesine dikkat edilir. Bu katman sayesinde verinin routerlar aracılığıyla yönlendirilmesi sağlanır.

Bilgisayar ağı aşamasında mesajlar adreslenmesi ve mantıksal adreslerin fiziksel adreslere çevirilmesi gerçekleştirilir. Bu aşamada network trafiği, routing gibi işlemler de yapılır.

Bir önceki yazı e-posta da dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermektedir.

29-07-2009 00:27:44
 
Bilgisayar ağlarında OSı 7 katmandan oluşur.
Physical - Fiziksel katman yani kablonun kendisi. Burada adres kullanılmaz. Bir kablonun uçları fiziksel olarak bağlantıyı kurur.
Data Link Layer. Bu katman genelde anahtarlamalı yönlendirme yapar. Yani Switch denilen cihazlar burada çalışır (Ethernet, Frame Relay..) Ethernet MAC adresi, yada PVC adresi bu katmanda kullanılan adreslerdir.
Network - Bu katmanda IP adresleri kullanılarak yönlendirme yapılır
Transport - TCP-UDP. Bu katmanda uygulamaların port adresleri kullanılır. Örnek: HTTP port 80, FTP port 21...
Diğer katmanlar daha çok işin uygulama tarafıyla ilgilidir. Uygulama yazılımları, veri tabanları vs bu katmanları oluşturur.

Cevapla

"Bilgisayar ağı" konusu hakkında etiketler
adi agi aginin aglar aglari aglarinda aglarinin anlatim anlatimi bilgisayar bilgisayardaki bilgisayarin buyukluklerine can cesitleri computerwork degisir degisiyor degistirme fan gore gorevi hakkinda halinde interozet ismi kisa kitaplarinin konu lan lgi man neden nedir nelerdir ozet ozetet ozeti ozetleri pan san sayar sayarin slaytlar the topolojilerine video vpn wan

e-posta da dikkat edilmesi gerekenler Önceki | Sonraki Turk.net & Superonline & Smile Hangi Sağlayıcı ?
Saat: 11:04 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik