webmaster
 
Cevapla
11-02-2012 11:03:17
 

Internet Bağlantı Sorunları ve çözümleri

Arkadaşlar burada açtığım ilk konudur ve kısmetse devamı gelicektir.

Kısaca ben; Bilgeadam'da eğitim aldıktan sonra özel bir bankada IT personeli olarak görev aldım ve daha sonra özel bir şirkete bilgi işlem ve b2b sorumlusu olarak görev almaktayım. uzmanlık alanım : Sistem, Network, Eticaret

Arada sırada hepimizin başına gelen internet bağlantı sorunları bazen hepimizin başının belası oluyor. Bunu bulmak içinde bir çok yöntemler deniyoruz. Ama en etkilileri ve direk çözüme ulaşmak için izlememiz gereken yolları aşağıda sıraladım. Benim denediğim ve sürekli olarak yaptıklarım şöyle;

1. Bağlantılarınızı kontrol edin. Modeminize giden telefon hattını, modeminizden ( kablolu bağlanıyorsanız eğer ) bilgisayrınıza giden kabloyu kontrol edin. hatta bi çıkartıp takmanızda fayda var..

2. Ağ bağlantıları bölümünde bulunan İnternet Sorun Giderici'yi kullanın. Bu size çok yardımcı olacaktır ve %50-%60 gibi sorunu düzeltecektir.

3. Modeminizin üzerindeki ışıkları kontrol edin. Eğer DSL ışığınız yanıp sönüyorsa hattınızda sorun olabilir. İlk önce modeminizin enerji fişini çıkartın ve 10-15sn kadar bekletin ve tekrar takın. Eğer sorun devam ederse bağlı olduğunuz internet sağlayıcınıza başvurun ve detaylı bilgi alın.

4. Bağlantılarınıza herhangi bir sorun yoksa çok uğraştıran ama etkili olan bir yöntem olan Ağ kartınızı ( etnernet kartı ) değiştirin ve kontrol edin. Ethernet kartınız bozulmuş olabilir.

5. Bilgisayarların internette dolaşabilmesi için her bilgisayarın bir adresi olması gerekiyor. Buna da IP adresi deniyor. Sayısal olarak verilen bu gecici isimler sizin başka bilgisayarlarlada etkileşimizi sağlar ve bu da çok öenmlidir. Başlat > Çalıştır kutusuna command yazın ve açılan komut istemine ipconfig komutunu verin. İnternet bağlantınız sağlanmışsa bilgisayarınıza verilen IP adresini veya bir router üzerinden internete çıkıyorsanız yerel IP adresinizi görmelisiniz. Bunları görmüyorsanız bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz.

6. Eğer kablosuz bağlanıyorsanız ilk önce ağ bağlantılarınızın güvenliği kontrol ediniz. Bilgisayarınız üzerinden modemin arayüzüne girip burada gerekli güvenlik kontrollerini yapabilirsiniz.

7. Hattınız sürekli olarak düşüyorsa Parazit bir hatta sahip olabilirsiniz. Bu da sizin veri transferinizi ve internette dolaşma hızınızı yavaşlatabilir. Bunun için hemen bağlı olduğunuz ( TTNET, Smile, Biri, Superonline vb. ) internet sağlayıcınıza başvurun. Burada size yardımcı olacaklardır.

8. Router kullanıyorsanız eğer Router cihazınızı mutlaka kapatıp açınız. Bundan dolayı kaynaklanan bir sorun olabilir.

9. DSL ayarlarınızı kontrol ediniz. Modeminiz sıfırlanmış ve resetlenmiş olabilir. Bunun için bilgisayarınızdan modemin arayüzüne girip modem yapılandırma ayarlarına bir bakın. Burada önemli olan VCI, VPI ve protokol'dür. Onları mutlaka kontrol edin. Eğer Türkiye'de yaşıyorsanuz kullanmanız gereken ayarlar 'VPI: 8, VCI: 35, protocol: PPPoE/LLC veya PPPoA/VC-Mux' olmalıdır.

10. Bir network'e bağlı bilgisayarkar sabit ip adreslerine sahiptirler. Bu ip adresinizi yetkiniz var ise ( Sistem yöneticisine danışın ) değiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey ip havuzunuzdaki vereceğiniz ip başka bilgisayar tarafından kullanılmaması.

Saygılarımla

Bir önceki yazı Foruma Admin ve Moderator Alınacaktır. hakkında bilgi vermektedir.

16-05-2012 00:24:27
 
teşekkürler

19-05-2012 13:20:09
 
Teşekkürler.

Cevapla

"Internet Bağlantı Sorunları ve çözümleri" konusu hakkında etiketler
aktif ayni baglanamama baglanma baglanti baglantilari baglantisi bilgi bilgisayar bilgisayarin cozucu cozulmesi cozum cozumler cozumleri cozumu dusuk gelen giden giderme ilgili interbaglanti interbaglantilarini interbaglantisi interbaglantisinda interintersorunlari internete internetle intersitesine intersorun intersorunlaari intersorunlai intersorunlari intersorunu intersurekli islem islemdeki kablolu karti kartlari network problemi problemleri saptamak sistemwork sorulari sorun sorunlar sorunlari sorunlarin sorunlarinin sorunsari sorunu superonline telefon temel tum yontemleri

Foruma Admin ve Moderator Alınacaktır. Önceki | Sonraki Bilgisayarım Başka ülkeden Bağlanıyor
Saat: 23:25 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik