webmaster
 
›
Cevapla
17-09-2009 16:51:40
 

Google Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Merhabalar

Özgün içeriğin önemini yeni yeni fark etmeye başladığımız şu dönemde içeriğiniz yanlızca özgün olması pek yeterli olmuyor hem sıralamadaki yerinizi almanız hemde kullanıcılara okuması zevkli makaleler sunabilmeniz için takip etmeniz gereken bazı yönergeler var şimdi onlara biraz göz atalım.


Doğru başlık yazma

İnternet şuanda Dünya’nın en büyük kütüphanesi konumunda, insanlar ihtiyaçları olan her türlü bilgiyi kolayca elde edebiliyorlar ancak şuanda önemli olan sizin hazırladığınız bilgiyi onlara sunabilmek. İnternet üzerinde bilgi arayan bir kişinin dikkat edeceği ilk nokta başlıklardır bu yüzden başlıkları Google veya diğer arama motorları için değil ziyaretçiler için hazırlamalısınız, genel olarak ziyaretçiler başlığa baktıktan sonra yazının tamamını okuyup okumayacaklarına karar veriyorlar.

Peki ziyaretçi dostu başlık nasıl yazılır ?

Öncelikle ziyaretçilerin sitemize arama motorları üzerinden geldiğini düşünelim, bu bağlamda başlıkları kısa tutmakta her zaman yarar vardır. Yazının geneli hakkında fikir vericek 6 - 8 kelimelik başlıklar idealdir ayrıca arama motorları ziyaretçilere en fazla 8 - 10 kelimelik başlıkları göstermektedir. Şimdi iki tane başlık örneğini karşılaştıralım

Yeni arabam ile sürüş deneyimim
Porsche Spider ile sürüş deneyimim
Öncelikle ilk başlığa bakarsak makale hakkında genel bir bilgi veriyor gibi ancak bu makaleyi yanlızca size hayran olan kişiler okur çünkü başlık gerekli bilgiyi içermiyor arama yapan kişi belki Porsche Spider hakkında bilgi arıyor ancak içeride gerçekten aradığı bilgi varmı bilemiyor, ikinci başlık ise en ideal olanıdır genel manada makalenin içeriğini anlatmakta ve gerekli bilgiyi içermektedir bu başlığı parça parça incelemek istiyorum ; başlığa yanlızca Porsche Spider yazılmış olsaydı bu başlığı gören ziyaretçi içeride büyük ihtimalle kopya veya sınırlı bir içerik bulunduğunu düşünecektir nedeni ise gayet açık, başlık o kadarını veriyor ! Yanlızca sürüş deneyimim yazsaydınız ise yukarıda da belirttiğim gibi arabanın markasını, modelini bilmeden kimse sizin sürüş deneyiminizle ilgilenmeyecektir.

Başlıklar üzerinde biraz daha detay belirtmek istiyorum, yazının başında başlıkları ziyaretçileriniz için yazmasını söylemiştim ancak başlıklar arama motorları için optimize edildiğinde mutlaka daha iyi sonuç verecektir, mesela Porsche marka otomobillerin performansını arttırmak için yazılmış bir yazıyı ele alalım “Porsche’unuz istediğiniz hıza çıkamıyorsa XX parçarlarını kullanın” gibi bir başlık yerine “XX performans parçaları ile Porsche’un performansını arttırın” gibi bir başlık daha fazla verim sağlayacaktır.

Başlıklar hakkındaki son ip ucumuz ise kopya başlıkları kullanmaktan kaçınmanız yönünde, oturup mükemmel bir özgün makale yazmış olabilirsiniz ancak daha önceden kullanılmış olan bir başlığı bu makale için kullanmak arama motorları için olmasa bile ziyaretçiler için büyük ihtimalle spam olarak algılanıcaktır bu yüzden bir makaleyi yayınlamadan önce başlığın daha önceden kullanılmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz, zaten kullanılmış ise başlığınızı değiştirin ancak pek fazla alternatifim yok diyorsanız en kötü ihtimalle başlığa yeni kelimeler ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz ancak kopya başlık kullanmak yapmanız gereken son şey !

Makale içeriğini hazırlama

Bir makaleyi hazırlarken makale içeriğinde öncelikle anahtar kelime yoğunluğuna ve linklendirmeye dikkat etmeliyiz. Makaleleriniz içerisinde link kullanmaktan çekinmeyin, herhangi bir kelime için başka bir sitedeki bir makaleye veya kendi siteniz içerisinde ki o kelime ile ilgili başka bir makaleye link vermeniz makalenizi daha da güçlendirecektir. Makaleniz içerisinde anahtar kelime kullanmadan önce ise mutlaka anahtar kelime analiz araçları ile anahtar kelimenizi ve türevlerini analiz ettirin böylece makaleniz içerisinde kullanıma en uygun anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Bir makale içerisinde ki en ideal anahtar kelime yoğunluğu % 2 - 4 arasındadır bunun anlamı hazırladığınız 500 kelimelik bir makalede seçtiğiniz anahtar kelime veya kelimeler toplamda 10′u geçmemelidir. Anahtar kelimeler yeni ziyaretçilere açılan kapılardır, doğru ve orantılı anahtar kelime kullanımı yazdığınız makalenin kısa sürede Google’da yükselmesinin en büyük destekçisi olur ancak aşırı anahtar kelime kullanımı makalenizin spam olarak algılanmasına sebep olabilir. İşte çok yüksek ihtimalle spam olarak algılanıcak bir cümle “BMW performans parçaları BMW aracınızın performansını yükseltir” gibi bir cümle yerine ” Alternatif parçalar kullanarak BMW aracınızın performansını yükseltebilirsiniz” cümlesi daha uygundur. Şunu unutmamak lazım ilk örnek gösterdiğim cümle belki spam olarak algılanmayabilir ancak ziyaretçiler için okuması zevksiz olacaktır bu yüzden hem Google hemde ziyaretçi dostu makaleler yazıyoruz. Ziyaretçilerinize kaliteli bilgi sunabilmek için makalelerinizde kullandığınız teknik terim kısaltmalarının açılımlarını da yazmayı ihmal etmeyin, örneğin otomotiv sektöründe kullanılan CRDI hakkında bir makale yazıyorsanız açılımı olan “common rail diesel injection” kısmınıda makaleniz içerisinde bir kez kullanın ancak bilgilendirme olması için bunun açılım olduğunu belirtmeniz gerekiyor, açılımların yazılması bilgilendirme dışında yanlış anlaşılmaları engellemek içinde önemlidir örnek vermek için Türkçe bir kelime bulamadığım için İngilizce örnek veriyorum, “AA” kısaltması makaleyi okuyan ziyaretçiler tarafından “American Airlines” veya “America’s Army” şeklinde değişik şekillerde yorumlanabilir ziyaretçileriniz üzerinde düşünerek mutlaka doğru ve mantıklı olanı bulacaktır ancak ilerleyen zamanlarda makalelerinizin tam bir başvuru kaynağı olması için önemli bir adımda teknik terimler ve kısaltmalardır.

Makale içeriği hazırlama konusunda ki son ip ucu : Güncellik

Yazdığınız makaleler mutlaka güncel bilgileri içeriyor olması gerekli eski bir olay veya geçmişte ki önemli bir şey hakkında bir makale yazıyor olabilirsiniz ancak arama motorları bu konular hakkında zaten yeterince konu indexlemiş oldukları için yenilerine pek sıcak bakmıyorlar.

Yazmadan önce araştırma yapın

Herhangi bir konuda yazmaya başlamadan önce o konuda hakkında internetten araştırma yapmak oldukça faydalı olacaktır, yazacağınız konu hakkında daha önceden yazılmış makaleleri ve en önemlisi bu makalelere yapılmış yorumları inceleyin okuyucuların makalede eksik gördüğü veya yetersiz bulduğu kısımları yeni makalenizde siz doldurun önemli olarak gördüğünüz kısımları anahtar kelimeler ile destekleyin. Bir yazıya başlamadan önce en azından 10 dakikalık bir araştırma size çok şey kaybettirmez ancak pek çok şey kazandırabilir.
Yazınızı bitirirken yapmanız gereken son şey yazınızı okumak, yazınızın profesyonelliğini korumak için yazım hataları veya tekrarlanan kelimelere karşı yazınızı kontrol etmeli veya ettirmelisiniz.

Kısa bir süre sonra içerik yönetimi ile ilgili açacağım blogda buna benzer pek çok makaleyi sizlerle paylaşacağım. Eğer yeterli ilgiyi görürse kısa süre içerisinde makalelere dış sitelerden destek verme, etiketleme ve makale içerisinde ki anahtar kelimeleri güçlendirme hakkında makaleler yazacağım.

Herkeze bol hitli günler
(alıntı)

Bir önceki yazı Web siteme gece ve gündüz editörleri aranıyor hakkında bilgi vermektedir.

23-07-2011 13:16:34
 
baya geç oldu bilgi edinmem ama faydalıydı

23-07-2011 17:59:07
 
teşekkürler güzl paylaşım

27-07-2011 09:12:37
 
faydali bir makale yazmissin.eline saglik.

24-02-2012 05:21:02
 
faydalı oldu teşekkürler

26-02-2012 00:04:32
 
tşk ler çok faydalı oldu.

08-07-2012 16:57:10
 
Yararlı ve güzel bir paylaşım.

17-07-2012 16:16:13
 
muhteşem paylaşım. teşekkür ederim

17-07-2012 21:01:04
 
teşekkürler

Cevapla

"Google Dostu Makale Nasıl Yazılır?" konusu hakkında etiketler
adi ama anahtar arama baslik bilgi bir bitisikmi buyuk cok den dostu gogul gooogle hakkinda hakkindan hazirlanmasi hizli icerigi iceriginin icerik ile ilk intarnasil intermakalesi internette internetten intersitesi kazanir keli kelime kelimeler kelimeleri kisa kisi kontrol konu konusu kullanici kunye makale makalele makaleler makalelerde makaleleri makalesi meler motorlarina naisl nasi nasil nere nesil ngi nternete okuduktan okur okurken olarak olmak ornek ozgun pekte porche saglik seo site siteler sitelere sitesi sitesine siteye siteyi teknik ucretsiz uzerine uzun var web word yapan yapilir yazabilirim yazan yazarim yazariz yazi yazilacak yazilan yazilir yazilirr yazilmali yazilmis yazim yazisi yeni yok yonergesi zamanda zce ziyaretci

Web siteme gece ve gündüz editörleri aranıyor Önceki | Sonraki Sitesi Yeni Olanlar İçin Bedava(Backlink)
Saat: 08:20 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik