webmaster
 
›
Cevapla
17-10-2012 20:55:43
 

Devşirme Sistemi Nedir?

Devşirme, Osmanlı İmparatorluğu'nun ele geçirdiği özellikle Rumeli ve Balkanlardaki Hristiyan topraklardan genç ve yetenekli çocukların toplanarak, sıkı bir eğitim altında üstün bir asker ve yönetici sınfı oluşturma sistemidir.

Osmanlılar; genç ve yetenekli çocukları seçerken sarışın olanları seçmeyip, dikkat çekmeyecek olan esmerleri seçerlerdi. Ayrıca çocukları seçerken alınacak olan çocuğun evdeki tek erkek çocuk olmaması şartı ile alınırdı.

Devşirmeler, Yeniçeri Ocağı ve Bostancı Ocağı'nın temelini oluşturur. Devşirme, Osmanlı'da fethedilen bölgelerdeki yabancı ailelerin çocuklarının 1/5 ini alarak onları yetiştirip yeteneklerine göre; eğer güçlü ve dövüşmeye yatkınsa Yeniçeri, devlet işlerine yatkınsa Saray'a alınırdı. Osmanlı tarihindeki büyük komutanların, devlet adamlarının vezirlerin pek çoğu devşirme sisteminden gelmekteydi.

alıntıdır....

Bir önceki yazı Kaplumbağam in.tihar Etmiş .s hakkında bilgi vermektedir.

18-10-2012 04:10:34
 
Tek erkekler şımarık olur diye mi almadılar acaba ?

18-10-2012 18:16:27
 
Alıntı:
Tek erkekler şımarık olur diye mi almadılar acaba ?
hayır hocam alakasız

18-10-2012 18:27:34
 
Devşirme sistemindeki asıl amaç nedir sizce?

18-10-2012 19:18:12
 
Alıntı:
Devşirme sistemindeki asıl amaç nedir sizce?
Osmanlı'da devşirme sisteminin amacı, yönetim ve ordu kademelerinde padişaha mutlak şekilde sadık ve bağlı olacak insanalr yetiştirmek ve merkeziyetçiliği artırmaktı. Özellikle bu sistem, Fatih Sultan Mehmed Çandarlı Halil Paşa ile yaşaıdğı tecrübelerden sonra, İstanbulûn Fethi sonrasında bu sisteme hız vermiş ve merkeziyetçiliği artırmıştır.

Günümüzde hanedana dayalı bir yönetim sistemi olmadığı için, yabancı kökenlilerin bizi yönetmesini düşünmek sadece sömürgeciliğe hizmet etmek olur.

Ekledi: Devşirme sistemi yabancı çocukların alınıp Türk- Müslüman aile sistemiyle yetiştirlmesi sonucu ortaya çıkıyordu.Fakat tarih sayfalarına şöyle bir baktığımızda Osmalıda meydana gelen gerilemeler sonucunda genellikle devşirmelerden oluşan yeniçeriler ayaklanmalar çıkarmaya ve devletin temeline askeri bir dinamit yerleştirdiler ve zamanla gelen bütün padişahlar onlarla iyi geçinmeye çalıştı zaten 2.Mahmut döneminde de kaldırılmıştı.Balkanlarda sadece ittihatçı olanlar ve olmayanlar diye ikiye bölünen ordu yenilgiye sebep olduğu düşünülürse düşünsel bir ayrılık yerine ırksal bir ayrılık nelere sebep olur buda tabi birinci dünya savaşının tetikleyicileri arasında olan fransız ihtilali ile göz önüne gelmektedir.

Sömürgeciliğe hizmet etmek noktasında bu gün fransızlar amerikalılar ve ingilizler bir çok kendi ırklarından olmayan insanları yani sömürgelerini kendilerini korumaları yada savaşmaları için cephelere sürüyor.Ama şöyle bir geçmişe göz gezdirdiğimizde sömürgeye karşı olan tek asil millet te biziz....

Cevapla

"Devşirme Sistemi Nedir?" konusu hakkında etiketler
acikla aciklamasi aciklayiniz adi amaci amaclari anlami askeri atti ayrintili bilgi bilgiler cikan cmleler cocuklar cocuklari demek demektir devletinde devrisme devsi devsirme devsirmenin devsirmesistemi devsirmesisteminediracikla diger genis hakkinda hakkindabilgi hangisidir ile ilgili ilkeleri imp kaldirildi kaldirilmasi kanunu kelime kim kisa kisac kisaca kul miydi nasil neden nedi nedir neler nelerdir nin olan oldu olmalidir olusturulan ordu ordusu ortaya osmanli osmanlida osmanlilarda ozet ozeti ozkleri rme rumeli sarisin sartlari sistebmi sistei sistem sistemi sistemin sistemindeki sistemini sisteminin sistemiyle sistems sistrmi sitemi somurgeci sonuclari sonucunda sozluk stemi temelleri topraklara tur usulu uzun yapildi yazi yoneticiler zaman

Kaplumbağam in.tihar Etmiş .s Önceki | Sonraki Okulu Temsil Edeceğiz Yardımınıza İhtiyacımız Var
Saat: 14:10 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik