webmaster
 
Konu Kilitli
29-05-2008 17:05:00
 

İnterneti kim buldu?

Vinton Cerf, 1970’lerde genç bir matematik mühendisiydi. Kulakları duymayan karısı dünyayla rahat iletişim kurabilsin diye interneti icat etti.

Haftalık dergisi son sayısında internetin mucidi Vinton Cerf’in hikayesini anlattı.

Vinton Cerf, 1970’li yıllarda üniversiteyi yeni bitirmiş, yirmili yaşlarının sonunda bir matematik mühendisiydi. Doğuştan kulakları duymayan Carinne’e aşık oldu. Carinne, kimseyle iletişim kuramıyor, telefonla bile konuşamıyordu. California Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde bilgisayarlar arası bilgi transferiyle uğraşan Cerf’in ise tek isteği karısını mutlu etmekti. İnternet, o zamanlar askeri amaçla kullanılan bir sistemdi. Sivillerin kullanamadığı internet, kısa sürede 200 ayrı sivil kuruma yayıldı. Cerf interneti geliştiren bilim adamları arasındaydı. Ancak o daha önemli bir şey yaptı ve interneti karısının da kullanabileceği bugünkü haline getirdi.

En çok karım sevindi
Eğer bunu yapmamış olsaydı internet denilen uçsuz bucaksız dünyada kimse istediği bilgiye ulaşamazdı. Cerf bugün, “Karım artık üniversitede okuyan oğlumuzla bile internet yoluyla konuşabiliyor. Kimbilir belki de interneti karımı mutlu edebilmek için icat etmişimdir” diye konuşuyor.
BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR

Bir önceki yazı İlk bilgisayar virüsünü kim yaptı hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"İnterneti kim buldu?" konusu hakkında etiketler
adamlari alanlari anlatim artik aspirini ataturk bile bilgi bilgiye bilim bucaksiz bugun bulan buldu bulmus bulmustur bulmusyur bulu Cerf cevabi dunyada edebilmek edildi eger etmis etmisimdir etmistir etti gunumuzdeki hangi icad icadetti icadi icat icatlari icet iletisim ilgi ilk int intarneti inter interdenilen interi intericadini intericat interkim interkisaca internedir internerede interneti internetin internetini interti interve interyoluyla intrneti istedigi kablosuz kac karim karimi karisi kesfedilmesi kesfetti kim kimbilir kimbuldu kimdir kimse kisa kisaca konusabiliyor konusuyor matematigi mucidi mutlu nasil nerede nterkim oglumuzla oku okuyan oldu olsaydi oze ozet ozeti tarafindan tarihinde turkcell ucsuz ulasamazdi ulke universitede yapmamis yapmistir yapti yazi yilda yilinda zaman

İlk bilgisayar virüsünü kim yaptı Önceki | Sonraki İnterneti Türkler bulsaydı ne mi olurdu?
Saat: 21:34 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik