webmaster
 
›
Cevapla
15-03-2012 19:49:23
 

Retweet (RT) Nedir?

Bir Tweet'i sevdiniz mi? Retweetleyin (tekrar tweetleyin)! Bazen karşınıza tam da paylaşmak isteyeceğiniz bir Tweet çıkar.
 • Twitter'ın Retweet özelliği sizin ve diğer kullanıcıların bir tweeti takipçilerinizle hızla paylaşmanızı sağlar.
 • Bazen kullanıcılar bir Retweet gönderdiklerini belli etmek için bir tweetin başına RT harflerini koyarlar.
Nasıl Retweetlerim:
 1. Bir Tweetin üzerine gelin
 2. Retweet bağlantısına tıklayın (aşağıda belirtiliyor)
 3. Tweet tüm takipçilerinizle paylaşılacak


Retweetleri Nerede Bulurum:
Başkaları tarafından yapılan Retweetler
 • Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, takip ettiğiniz kişilerin gönderdiği retweetleri zaman akışınızda görebilirsiniz.
 • Normal tweetler gibi görünürler ama altlarında sıradan bir tweet olmadıklarını belirten [...] tarafından retweetlendi yazısı ve retweet ikonu bulunur.
Sizin yaptığınız Retweetler
 • Yaptığınız tüm Retweetler Ana Sayfa zaman akışınızda görünecektir.
Sizin tweetlerinizden hangilerinin başkaları tarafından retweetlendiğini görmek için:
 • Tepedeki navigasyon çubuğundan 'a tıklayın.
 • Bu sizi bölümüne götürecek. Burada, hangisinin yakınlarda retweetlendiği de dahil olmak üzere, tweetlerinizle ilgili tüm hareketleri görebilirsiniz. (aşağıdaki resme bakın)
Not: Engellediğiniz kişilerden gelen retweetlerin, aynı tweetler gibi, sizin zaman akışınızda görülmeyeceğini lütfen unutmayın.


Retweetleri Kapatmak:
Eğer takip ettiğiniz bir hesaptan gelen retweetleri kendi zaman akışınızda görmek istemiyorsanız, bu kişinin profil sayfasına gidin onlardan gelen retweetleri kapatın. Bunu yapmak için:
 1. Birinin kullanıcı adına Twitter'daki herhangi bir yerden tıklayarak bu kişinin mini-profilini açın veya adresinden tam profilini görüntüleyin.
 2. Aşağıda gösterildiği gibi, Takip Ediliyor tuşunun yanındaki gri kişi ikonuna tıklayın.
  • Retweetleri Kapat'a tıklarsanız, bu kişinin retweetleri bundan böyle zaman akışınızda görünmez.
  • Bu kişiden gelen retweetleri yeniden açmak için gri kişi ikonuna yeniden tıklayın ve sonra da Retweetleri Aç'ı seçin.

Unutmayın:
 • Zaman akışınızda yeni bir yüze rastlarsanız, bu takip ettiğiniz biri sizin görmenizi istediği bir şeyi retweetlediği içindir.
  • Mesajda, takip ettiğiniz biri tarafından retweetlenmiş olan orijinal kullanıcının fotoğrafını ve kullanıcı adını göreceksiniz.
  • Paylaştıkları şeylerden hoşlanmıyorsanız, bu kişiden gelen retweetleri kapatabilirsiniz.
 • Bir kullanıcıdan gelen retweetleri kapattığınızda, bu işlem bundan sonraki retweetler için geçerli olacaktır. Bu kişinin geçmişte yapmış olduğu retweetleri zaman akışınızdan silemezsiniz.
Zaman Akışlarında ve Profil Sayfalarında Retweetleri Tanımak
 • Tüm zaman akışlarında ve profillerde yer alan retweetler Retweet ikonu ve arkasından o tweeti retweetleyen kullanıcının adıyla belirtilir.
 • Bir tweeti yazan kişinın kimliğini belirtmek için, retweetler esas kullanıcının profil resmini, kullanıcı adını ve tweetin orijinal halini gösterir ve altında [...] tarafından retweetlendi bilgisini içerir.
 • Eğer zaman akışınızda yabancı birinden gelen mesajlara rastlarsanız Retweet ikonunu bulun; retweetleyen kullanıcı tanıdığınız biri olmalıdır.
İşte @hotellalala kullanıcısının profil sayfasında yer alan bir retweet örneği.

Sıkça Sorulan Sorular
İnsanlar genellikle şunları merak ediyor:
 1. BÜTÜN retweetleri kapatabilir miyim? Hayır! Hoşlanmadığınız şeyler retweetleyen bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakabilirsiniz ama retweetleri tamamen kapatamazsınız.
 2. İnsanlar profilimi ziyaret ettiklerinde benim retweetlerimi Favoriler gibi bir sekmede görüntüleyebilirler mi? Hayır. İnsanlar sizin profilinizde yer alan retweetleri yalnızca tweetlerinize göz atıp retweet ikonu içerenleri bulmaya çalışarak görebilirler.
 3. UberTwitter, Echofon, vs gibi uygulamalar kullanarak retwetlersem ne olur? Retweetler, sıradan Tweetler gibi, farklı uygulamalarda farklı görünecektir. Üçüncü parti uygulamalardan (UberTwitter ve Echofon gibi) gönderilen tüm retweetler, eğer Twitter'ın Retweet API'sini kullanıyorlarsa Retweetler sekmesinde görülebilir. (Emin değil misiniz? Favori uygulamanızdan retweetlemeyi deneyin ve sonra da internetten profilinizi kontrol edin.) Birçok uygulama kendi retweetleme versiyonunu geliştirmiştir. Resmi özelliği kullanmayan herhangi bir uygulamadan gönderilen retweetler Retweet sekmenizde görüntülenemez.
 4. Retweet gönderiminde bir kısıtlama var mıdır? Bir tweetin kaç kere retweetlenebileceğine dair bir kısıtlama yoktur ama Twitter sadece herkese açık bir tweeti retweetleyen en son 100 kişiyi gösterir.
 5. Bir retweeti nasıl silerim? Bir tweetin hareketleri arasından Retweeti Geri Al bağlantısına tıklayarak yaptığınız bir retweeti geri alabilirsiniz. (aşağıda gösteriliyor)

Bir önceki yazı Tweet Türleri ve Nerelerde Görüldükleri hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"Retweet (RT) Nedir?" konusu hakkında etiketler
acma acmak bir butonu demek edilen etmek favoriler gerekiyor gizlenir gizli gonderildigi gorme gormek gorulur gorunmuyor gorurum goruurm herkesi isim kac kaldiririm kapali kapat kapatabilirim kapatilir kapatma kapatmak kendi kere kimler kisilerin kisiye kislmisi konu mesajlari nasil nedemek neden nedir olmasi olur ozgi profil profili profilini retweet retweete retweeti retweetle retweetledigim retweetlemek retweetlemeye retweetlemeyi retweetlendi retweetlendigi retweetlendiginde retweetlenen retweetlenme retweetlenmek retweetlenmis retweetler retweetleri retweetlerler retweetlri retwit sileriz sini sitesi takip tarafindan tweet tweeti tweetin tweetleme tweetler tweetlerde tweetleri tweetlerim tweetlerimi tweetlerin tweetlerini tweetleriniz tweetleyince twetter twitter twitterda twwetlerini ubertwitter ucretsiz uygulamasi uzmani yapan yapilan yapildigini yapilmasi yapilmasini yazinin yaziyi yok yolu

Tweet Türleri ve Nerelerde Görüldükleri Önceki | Sonraki Nasıl Bağlantı (URL) Gönderirim
Saat: 15:42 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik