webmaster
 
Konu Kilitli
09-08-2009 21:41:34
 

Veri Tabanı Nedir?Neden Önemlidir?

Yazımıza başlamadan önce veritabanının internet ansiklopedisindeki karşılığına bakalım.

Diyor ki; Veri tabanı düzenli bilgiler topluluğudur. Kelimenin anlamı bilgisayar ortamında saklanan düzenli verilerle sınırlı olmamakla birlikte, daha çok bu anlamda kullanılmaktadır.

Evet, veritabanı bir depo görevi görmektedir. Fakat yanlış kullanıldığında ise çöp yığınına dönüşmektedir. Veritabanının doğru kullanımı, doğru ilişkilendirilmesi çok önemlidir. Bunun en başında hız, zaman, sorgu sayısı gibi kazançlarımız olacaktır. Bir projeye başlamadan önce tasarımını düşünmek yerine veritabanı modelini düşünmek gerekir. Tabii ki veritabanı tipinin seçimide önemlidir. MySQL mi, Access mi, SQL Server mı etc... gibi veritabanı tipleri arasında projemize en uygun tipi tercih etmeliyiz.

Veritabanında gereksiz alanlar yaratmamak gerekir. Çoğu site sahiplerinin yaptığı hataları farkedebiliyorum. Örnek vereyim, bir eğitim yada bilgi paylaşım sitesinde kullanıcının adı, soyadı ve maili varsa üyelik sistemi kullanıcı adı ve parola alanları dışındaki tüm alanlar gereksizdir. Msn - yahoo - skype adresleri, kullanıcının son giriş tarihi ve sayısı etc.. gibi bilgilerin hiç bir faydası yoktur. Sadece veritabanını işgal etmekle yükümlüdürler.

Peki bir veritabanı nasıl ilişkilendirilmeli? Veritabanına nasıl bir bakış açısı ile yaklaşmalıyız?

Bir örnek yaparak konuya başlayalım arkadaşlar, kategorize edilmiş (ana ve alt menülerden oluşan) bir menü yapacaksınız diyelim. Bunun için öncelikle doğru yöntemi, ardından hatalı yöntemi gösterelim.

Doğru yöntem
1. Veritabanında aşağıdaki resim gibi 3 alan olur. Ve tek tabloda kategorimizi oluşturabiliriz.Örnekte sistem nasıl işler derseniz, alt alanı 0 (sıfır) olanlar ana kategori olur, 0 değilde ilişkilendirilmiş ise, ilişkilendirilen kategorinin alt kategorisi olur.

2. Veritabanında ana ve alt kategoriler için ayrı ayrı tablolar yaratılır.Bu modelimizde ise iki ayrı tabloda sorgu yapılır. Ana kategorinin ID alanı ile alt kategorisinin kat alanı ilişkilendirilmiştir.

Yanlış yöntem
Kategoriler sayı ile ilişkilendirilmeden yapılır. Unutulmamalıdır ki string ifade daha fazla yer kaplayacaktır.Bu modelimiz son derece hatalı kullanımdır. Asla programlama mantığında böyle bir uygulama mevcut değildir, olmazda.

Umarım veritabanı modelleme konusunda kafanızda bir şeyler oluşmuştur.

Özetlememiz gerekirse;
1. Proje için uygun veritabanı seçilmeli.
2. Veritabanının iyi analiz edilip gereksiz alanlardan kaçınılmalı.
3. Tekrarlı alanlar için daha iyi bir çözüm geliştirilmeli, string değerlerden kaçılmalı.
4. Unutmayın ki, Veritabanını modellemek kadar geri dönüşümde önemlidir. Modelleme yaparken, verileri sayfaya dökeceğinizi unutmayınız. Yapacağınız sorgu yada döngüleride o anda kafanızda canlandırmanız gerekmektedir.(alıntı)

Bir önceki yazı 150 MB Sql Dosyası Var Import Sorunu Yaşıyorum hakkında bilgi vermektedir.

30-08-2009 14:39:50
 
DBS(Database Systems)
Çok derin konuya girmişsiniz. Şimdi bunu tartışsak sanırım çok uzun sürer. Veri tabanı modelleme bir sanat diyebiliriz.

Tabii yukarıdaki giriş seviyesinde anlatılmak için verilmiş, çok basit bir örnek. Daha ileri seviyeye gidildiğinde bunun içine, stored procedured, trigger, view, partitation,database engine types, sorting algoritmaları v.b. gibi kullanmaya başlıyorsunuz. MsSQL,Oracle,MySQL gibi gelişmiş veri tabanları ile bildiğiniz programlama dillerine benzer kodlama yapılmaktadır. Yani T-SQL'de de if'ler döngüler v.s. var. O taraftada adeta web/desktop app. yazıyormuş gibi kodlama yapabiliyoruz.

Yurt dışındaki yeni DBA(Database Administrator)'lar saatlik olarak 47$ civarında alıyorlar. Günde maximum 7 saat çalıştıklarını ön görürsek. Minimum 6.580$ kazançları var. Türkiye senaryosuna bakacak olursak. Bir tane yazılımcı alalım. İsmi üstünde YAZılımcı. DB'yi yazsın, Programı Yazsın, Web Apps. Yazsın, UI Yazsın... Hepsi için farklı farklı adamlar tutacağıma bir tane adam akıllı alıp, 3 kuruş fazla verip hepsinin iş yükünü ona yüklerim daha iyi. mantığı ile ilerliyorlar. Bu nedenle de yerimizde saymaya devam ediyoruz.

Türkiye'deki developer'lar arasında dayanışma olmadığındanda, toplu bir hareket yapma imkanı %1. Bu nedenle bu sistem gittiği yere kadar gidecek. Neyse konunun dışına yeterince çıktık. Ne dolmuşum be.

İyi Çalışmalar.

30-08-2009 17:51:28
W-S W-S offline
 
Türkiyedeki devoloperları bir araya getirmek konusunun tartışmada geçmesi bile başarı ve bana göre bir başlangıçtır. Türkiyedeki insanlardan herşey olur, yapabilirler. Aslında veritabanı üzerine bir teknik meslek lisemiz bile mevcut. Ancak ancak bu işe inanan bir kitle lazım. Ws yazı yazdıkça rahatlatır.

22-04-2010 14:13:34
 
öncelikle çok güzel şeyler yazmışsınız .benim bir sorum oacaktı.
bu veri tabanı programlarından en çok hangisi kullanışlı..ben endüstri mühendisliği okuyorum sizler bana hangisini tavsiye edersiniz..şimdiden teşekkürler...

23-04-2010 03:13:48
 
Alıntı:
öncelikle çok güzel şeyler yazmışsınız .benim bir sorum oacaktı.
bu veri tabanı programlarından en çok hangisi kullanışlı..ben endüstri mühendisliği okuyorum sizler bana hangisini tavsiye edersiniz..şimdiden teşekkürler...
profesyoneller oracle kullanıyor genellikle. sql serverı da öven çok kişi tanıyorum.

web işlerinde en popüler olan mysql.postgresql sevenler de var.

kullanışlılık aslında hangisini daha iyi bildiğine bağlı. ben sadece php ve mysql biliyorum. diğerlerinden hiç anlamam. bu ikisini düşününce bence kullanışlılık biraz da ne kadar bildiğimize ve hayalgücümüze bağlı.

çok enteresan fonksiyonlar yazılabilir. bazen bakarsın ve dersin ki php ile böyle şeyler de mi yapılabiliyormuş hayret edersin. mysql de öyledir. bir sürü komut var mysql de. ama çoğu kodlayıcının bunlardan haberi bile yoktur. şöyle bir printerdan çıktı alayım demiştim bir zamanlar. sadece komutların kısa özetleri kalın bir kitap gibi oldu. bu kadar çok seçeneği ve ihtimali bir araya getiren kombinasyonlar da scriptleri oluşturuyor. aslında şunu sormalıyız bence. beynimiz ne kadar kullanışlı? bazen öyle bir proje olur ki ben şahsen kendimi çok yetersiz hissediyorum. teorik bilgi vardır ama onu hayalgücü ile hayata geçirmek o binlerce kombinasyonla birşeyler üretmek bazen saç baş yoldurabilir.

neyse. diğer veritabanlarını da tanıyan biri cevaplasa daha iyi sanırım.

23-04-2010 14:38:00
 
Çok sağolasın .bilgilerini paylaştığın için..kolay gelsin.

21-11-2011 16:13:26
 
Paylaşım için teşekkürler.

29-10-2012 12:24:54
 
teşekkürler.

31-03-2013 15:22:34
 
teşekkürler

Konu Kilitli

"Veri Tabanı Nedir?Neden Önemlidir?" konusu hakkında etiketler
access acisindan anlami anlamlari arasindaki baslamadan baslamak bilgileri bilgisayar bilgisayarda bilgisayardan bilgisayarin bir bolumu database demek dilleri edersiniz edilir form gerekir gerekli gereklidir girme gorevi hangisi hangisini ile ilgili iliskilendirme internete interveri isi ismi iyi iyidir kelime lerden meslek midir mysql nasil nedemek neden nedi nedir nedirr nelerdir nereden ney onemi onemleri onemli onemlidir ornekleri ozet postgresql programciligi programciliginin programcisi programlama programlarindan rrrrrrr sayisi server site siteler sitenin sitesi sorgulama sql taban tabani tabanina tabaninda Tabaninin tabaniyla tabanlari tabanlarinin tabanli tanimi tasarim tasarimi tavsiye tek tercih ucretsiz uygun var veri veritabani veritabanina veritabaninin veritabanlari veritabanlarinin web yapar yapilir yapilmis yedek yukleyip

150 MB Sql Dosyası Var Import Sorunu Yaşıyorum Önceki | Sonraki Acces De Demirbaş Kayıt ve Arama Programı Yaptırmak Istiyorum. ücretli
Saat: 09:48 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik