webmaster
 
Konu Kilitli
16-12-2011 21:22:17
 

Veri Tabanı(database) Nedir? Kısaca Tanımlayınız.Çeşitlerini Anlatınız?

Veritabanı :

Veritabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Veritabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli olduğu zaman ulaşabilmek esastır. İndeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitapların aynı kapağa sahip olduğunu düşündüğünüzde kütüphane kullanıcılarının ne kadar çok işi olacağını tahmin edersiniz. Bir veritabanı bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi olduğu gibi , aynı zamanda kütüphanenin kendisidir. İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems - RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır. Oracle veritabanı da bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir


Veritabanı çeşitleri :

Kendinize bir veritabanı seçmeden önce, bu veritabanı ile ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunun için aşağıdaki basit soruları yanıtlamakla işe başlayabilirsiniz:
 • <LI style="TEXT-ALIGN: justify" class=MsoNormal>
  Bu veritabanı ile neler yapacaksınız? Küçük bir şirket çalışanlarının özel bilgileri mi tutulacak, yoksa büyük bir şirketin binlerce müşterilerinin bilgileri mi?
  <LI style="TEXT-ALIGN: justify" class=MsoNormal>
  Sitenizi günde kaç kişi ziyaret edecek?
  <LI style="TEXT-ALIGN: justify" class=MsoNormal>
  Aynı anda kaç işlem yapılacak?
  <LI style="TEXT-ALIGN: justify" class=MsoNormal>
  Güvenlik ne ölçüde olacak?
 • Verilerinizin güvenliği ne ölçüde olacak?

Genel, genel olduğu kadar da yanlış bir kanı vardır: “Paralı ürünler iyidir, ücretsiz ürünler iyi değildir!” Linux, bu tezi çürüten, bilgisayar sektöründeki son yıllardaki en iyi konudur. Dolayısıyla, bir veritabanının ücretsiz olup olmamasından çok işinizi görüp görmeyeceği önemlidir.

Birkaç veritabanını inceleyelim:
 • Microsoft Access

Microsoft firmasının Office paketi içinden çıkan Access, paralı veritabanları arasında nispeten ucuz olarak göze çarpar. Küçük ölçekli uygulamalardaki gereksinimlerinizi karşılayabilir. Eğer bir web sitesinde veri miktarı ve aynı anda yapılan işlem sayıları az ise, Access kullanabilirsiniz. Tek bir veri tablosunda 2 GB a kadar veri depolayabilir ve aynı anda 255 bağlantıya izin verebilirsiniz. Access, MS Windows sistemlerinde kullanılamamakta, bu da yaygınlaşmasını engellemektedir. “Transaction locking” özelliğine sahiptir, ancak “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahip değildir.
 • MySQL

MySQL Inc. Tarafından kodlanan MySQL, Access ile karşılaştırıldığında daha güvenlidir. Windows’un yanı sıra Linux, OS/2, Solaris, AIX ve birçok işletim sistemini desteklemesi nedeniyle çok yaygındır.. Ev kullanıcıları tarafından, kolay kurulumu ve gelen kurulum paketleri nedeniyle sıkca tercih edilmektedir. Tablo başına 8 TB veri depolayabilmektedir. MySQL’ in en büyük dezavantajlarından biri ücretsiz olmasından kaynaklanan destek eksikliğidir. Özellikle web uygulamaları için cok hızlıdır. Transaction’ ları desteklemediği için alabildiğine yalındır ve transaction desteği olmadan gerçekleştirilebilecek web uygulamaları için çok hızlı bir alternatiftir. Oldukça fazla yazılım desteği bulunmaktadır.
 • IBM DB2

IBM firmasının ürünü olan DB2, Access ve MySQL e göre daha performanslı, ancak küçük işletmelere göre daha yüksek maliyete sahiptir. Windows ve *nix sistemlerinde çalışabilir.

“Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.
 • Informix

Ücretli ve güçlü bir veritabanıdır. Orta ölçekli işletmelerin yükünü kaldırabilecek kapasitededir. 1994’deki Postgres kodundan geliştirilmeye başlanmıştır.
 • Microsoft SQL Server

Yine Microsoft firmasının bir ürünü olan Microsoft SQL Server (MSSQL), iyi bir performansa sahiptir. En büyük dezavantajı, sadece Windows üzerinde çalışabilmesidir. Kullanım kolaylığı, güvenilirliği ve işlem gücüyle dikkat çekmektedir. Maliyeti diğer veritabanlarına göre yüksektir. Tablo başına 4 TB veri depolayabilmektedir. “Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.
 • PostgreSQL

PostgreSQL, veritabanları için yukarıda bahsedilmiş olan ilişkisel modeli kullanan ve SQL standart sorgu dilini destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir.

PostgreSQL aynı zamanda iyi performans veren, güvenli ve geniş özellikleri olan bir DBMS’tir. Hemen hemen tüm UNIX ya da Unix türevi (Linux, FreeBSD gibi) işletim sistemlerinde çalışır. Ayrıca NT çekirdekli tüm Windows sistemlerde de çalıştırılabilir. Ücretsiz ve açık kodludur.

PostgreSQL diğer ticari ya da açık kodlu veritabanlarında bulabileceğiniz özelliklerin hemen hemen hepsini (ya da daha fazlasını) kapsar.

PostgreSQL özellikleri (PostgreSQL FAQ’da listelendiği gibi):

Transactions
Subselects
Views
Foreign key referential integrity
Inheritance
User-defined types
Rules
 • Oracle

Oracle, dünyanın en güçlü ve güvenilir veritabanı olarak gösterilmektedir, ancak çok yüksek maliyeti nedeniyle sadece büyük kurumların tercih edebilecekleri bir veritabanıdır. Windows ye Unix sistemlerinde kullanılabilmektedir. Oracle, sınırsız sayıda tabloları desteklemektedir. Çok büyük yazılım desteği vardır.
 • Interbase

Linux platformu üzerinde çalışan, ücretsiz bir veritabanı sunucusudur. Yaygın değildir. Ücretsizdir.
 • Progress

Linux ve Windows platformu üzerinde çalışan çok kuvvetli bir veritabanı sunucusudur


Konu Kilitli

"Veri Tabanı(database) Nedir? Kısaca Tanımlayınız.Çeşitlerini Anlatınız?" konusu hakkında etiketler
access anahtar anda anlatimi anlatiniz arasindaki arsiv ayni baglanti base belirgin bilgi bilgiler bilgisi bilgiyi cesi cesit cesitleri cesitlerinin cikar cok data database databse datebase demek demektir fark farkliliklar ile ilgili iliskisel integrity isleme isletim kac kapsayan key kisa kisaca kisacasi konu kullanici kullanimi kurumunun kutuphane linux locking metin microsoft mysql nedemektir neden nedir nedri nelerdir office olup onemli oracle ozet ozgine paketimi sahip sekilde sektorde server sifreleme sirketlerde sistem sistemi sisteminde sistemine sistemleri sql taban tabani tabanin tabaninda Tabaninin tabanlari tanimlayiniz tipleri tleri transaction turleri uzunca vardir veri verim veritaban veritabani veritabanin veritabaninda veritabaninin veritabanlari windows yapilir yazilim yazilimlar yazilimlari yonetim yonetimi

Veri (data) Nedir? Kısaca Tanımlayınız.SQL'de örnekleyerek Anlatınız? Önceki | Sonraki Veri Tabanı Tasarımı Ne Demektir? Veri Tabanı Tasarımı Nasıl Yapılır?
Saat: 03:21 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik