webmaster
 
Cevapla
16-05-2009 15:34:26
 

Web Tasarım Nedir?

Web nedir ?

WWW nedir ?

HTML nedir ?

Web Sayfası nedir ?

Web sitesi nedir ?

Web tasarımı nedir ?


Profesyonel bir web sitesinin karakteristik özellikleri nelerdir ?

Web nedir ?
İngilizce örümcek ağı, ağ, dokuma kumaş kelimelerinden türemiş olan web kelimesi günümüzde görüntü, metin, ses, video gibi içeriklerin kullanılabildiği, yayınlandığı servisleri ifade eder. Web, Internet üzerinde kullanılan servislerden yalnızca biridir.

WWW nedir ?
Açılımı "World Wide Web" olan kelimeyi "Dünyayı saran ağ" olarak adlandırabiliriz.

HTML nedir ?
Açılımı "Hypertext Markup Language" olan kelime, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan özel bir dildir.

Web Sayfası nedir ?

HTML olarak adlandırılan dil yardımıyla oluşturulmuş, içinde metin, statik, dinamik görüntü, ses gibi objelerin bulunabileceği browser (tarayıcı) yardımıyla görüntülenebilen dosyalara verilen addır.

Web sitesi nedir ?
Bir kurum yada kuruluşun ürün, hizmet, bilgi, iletişim gibi sık kullanılan başlıklarda ve sınırı olmayan bir çok alanda oluşturulabilen web sayfalarının toplu halde bir düzen içinde bulunduğu web sayfası gruplarına web sitesi denir.

Web tasarımı nedir ?
Web sitesinin görüntülenen grafik arayüzünün, menu ve erişim yapısının kullanımı kolay, bilgiye en kısa yolla ulaşabilecek, işlevsel ve hızlı bir yapıda oluşturulmasıdır.

Profesyonel bir web sitesinin karakteristik özellikleri nelerdir ?
Türkiye'de hazırlanan birçok web sitesi profesyonellikten son derece uzak bir yapıda oluşturulmaktadır. Web siteleri, onu kullanacak olan müşterilerin yada ziyaretçilerin beğenisinden öte, web sitesini yaptıracak kuruluşun görsel tatmini doğrultusunda oluşturulmaktadır. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır.

* Profesyonel bir web sitesinin grafik arayüzü, kullanılan renkler, menu ve erişim yapısı, programlama altyapısı, kullanıcı odaklı oluşturulur.

* Esas olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en kısa yolla ulaştırmaktır. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses objeleri, kullanımı zor menuler tercih edilmez.

* Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indekslenebilir yapıda oluşturulur. Bu kullanıcıların sitedeki bilgiye ulaşmasındaki en hızlı yoldur.

* Profesyonel bir web sitesi amacına uygun yapıda hazırlanır. Fonksiyoneldir, gereksiz ve kullanılmayacak öğeler içermez.

* Profesyonel web sitesi özgün yapıdadır. Tasarım ve programcısı kurumun kimliğine özgü tasarım ve yazılımlar üretir. Template olarak adlandırılan hazır grafik şablonlar üzerine oturtulmuş basmakalıp web siteleri profesyonellikten uzak çalışmalardır.

Bir önceki yazı Profesyonel Site Nasıl Olmalı ? hakkında bilgi vermektedir.

16-05-2009 19:00:24
 
güzel paylaşım teşekkürler

17-05-2009 09:09:03
 
saol güzel paylaşım............

17-05-2009 14:47:06
 
paylaşım için teşekkürler

Cevapla

"Web Tasarım Nedir?" konusu hakkında etiketler
alani anlama anlatim bilgi bilgiler bilgileri bolumu cok demek demektir design designer dizayn ewp gelir genel gerekir gerekli gorsel grafi grafik grafikler hakkinda hazirlanirken hizmetleri ile ilgili ili ilkeleri ingilizce intersite intersitesi interve interweb kerli kimdir kisa kisaca kullanilan lererer lgi makale ned nedemek nedemekti neden nedi nedir nedirir nedsr neler nelerdir nerdir ozet ozeti ozk ozkleri profesyonel programciligi programlama rapor rrr sayfa sayfasi site siteleri sitelerinde sitesi sitesinde sorular tarasim tarayici tarayicilari tasaimi tasarim tasarimci tasarimciligi tasarimciligin tasarimciliginin tasarimcis tasarimcisi tasarimi tasarimimi tasarimin tasarimiu tasarlama tasarlamak tasimi tsarim veb web webdezayn webtasarim webtasarimi webtasarimnedir wem wep yapar yazilar yazilim yazilimi

Profesyonel Site Nasıl Olmalı ? Önceki | Sonraki Psd Ve Css Hakkında
Saat: 01:41 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik